Aralık ayının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan salgınla tüm dünyada insanlar teker teker evlerinde karantinaya girmeye başladı. Salgının tüm dünyada görülmesiyle birlikte bu artık bir pandemi dedik ve dünyanın en güçlü devletlerinin bile sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Özellikle 65 yaş üstü insanları ve kronik rahatsızlıkları olanları olumsuz etkileyen bu yeni tip corona virüs dünyamızda bazı güzelliklerin oluşmasına da neden oldu! Hava kirliliğinden, ozon tabakasına, denizlerin temizlenmesinden, hayvan popülasyonun değişmesine kadar pek çok fayda sağladı. İşte Koronavirüsün dünyamıza faydaları!

  • Ozon Tabakasında %15 Oranında İyileşme

Ozon tabakasında zararlı gazlardan dolayı incelme ve delinme meydana gelmişti. Yapılan uluslararası anlaşmalarla bu zararlı gazların kullanılması ve üretilmesi yasaklanmıştı. 2000’li yılların başlarından itibaren ozon tabakasındaki delikte bir iyileşme gözlemleniyordu ancak; koronavirüs nedeniyle fabrikalardaki üretimin kısıtlanması veya tamamen durdurulması, fosil yakıt tüketim miktarının azalması, sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte ozon tabakasındaki iyileşme hız kazandı!

  • Haliç’e Misafir Gelen Yunuslar

İstanbul Boğazı’nda bir yunus ailesinin yaşadığını tüm İstanbullular bilir. Özellikle bahar aylarında bin bir neşeyle haber bültenlerine bile konu olmuşlardı. Korona salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında vapu ve motor seferlerinde kısıtlamalar ve iptaller olduğu için Boğaz trafiği de sıfıra indir. Böyle olunca Boğaz’ın serin sularında yüzen İstanbul’un meşhur yunusları Altınboynuz  Haliç’e konuk oldu. Şimdiye kadar hiç girmedikleri Haliç sularında yunusların görülmesi ise hepimize ayrı bir heyecan verdi.

  • Venedik’e Gelen Kuğular

Avrupa kıtasında korona virüsün en yoğun görüldüğü ve acı kayıpların yaşandığı İtalya’da tablo gitgide ağırlaşıyor ancak son zamanlarda turistlerin uğrak yeri Venedik’te yüzleri güldüren görüntüler tüm dünyaya yayıldı. Romantik şehir Venedik genellikle su baskınlarıyla gündeme gelirdi ama bu sefer Venedik kanallarında tekrar görülmeye başlayan kuğular ve balıklar korona virüs nedeniyle evlerinde karantinada olan tüm dünyaya umut oldu.

  • Dağ Keçileri Sahil Kasabasında

İnsanların ortalarda olmadığını gören dağ keçileri bizleri merak etmiş olacak ki bir bakmaya gelmişler. Galler’de bir sahil kasabasında görülen beyaz dağ keçileri kasaba halkını şaşkına çevirdi. Uzun süredir şehirlere inmeyen hayvanlar korona virüs salgını bitene kadar şehirlere göz kulak olacak gibi görünüyor.

  • Çocuk Parkını Boş Bırakmak İstemeyen Minik Kuzular

Çocuk olmak sadece insanlara özgü mü? İngiltere’de bir çocuk parkında 8-9 kuzu çılgınlar gibi eğlendi! Avrupa’da koronavirüsün hızla yayıldığı ülkelerden bir tanesi de İngiltere. Başta kapsamlı önlemler alınmasa da şu anda tüm ülkede karantina kuralları mevcut. Okulların kapatılmasıyla birlikte çocukların da evde eğitim gördüğü ülkede, sokağa çıkan insanların sayısı oldukça az. Özellikle toplu alanların kullanımının yasaklanmasıyla park ve bahçelere girişler de mümkün değil. Parkı boş gören minik kuzular ise doyasıya eğlenme fırsatı buldu.

  • O Gördüğümüz Şey Yoksa Bir Puma mı?

Şili her zaman egzotik hayvanlarıyla kulaklarımıza gelen ve doğal güzellikler ülkesi olarak bildiğimiz bir yer ancak; kabul edelim ki Santiago şehrinin ortasında puma görmek kimsenin aklına gelmez! Dünyanın her yerinden gelen haberlerden anladığımız kadarıyla doğa kontrolün kendisinde olduğunu göstermeye başladı.

  • Hava Kirliliği Azaldı Daha Çok Oksijen

Karantina etkileri arasında en sevindirici haberlerden birisi de dünyada görülen hava kirliliği oranındaki düşüşler. Çin hava kirliliği konusunda en ileri gelen ülkelerden. Hatta her zaman gri bir havanın hâkim olması, sis bulutu içerisinde yaşayan insanlar hava kirliliğinin ne demek olduğunu gayet iyi biliyorlar. Çinlilerin maske takma alışkanlıkları da yine hava kirliliğinden kaynaklıydı. Karantina önlemleri karşısında sanayi faaliyetlerinin durmasıyla Çin’de hava %25 oranında temizlendi.

Ülkemizde ise hava kirliliğinin en yoğun şekilde görüldüğü İstanbul’da hava kirliliği %30 azaldı! Trafik yoğunluğunun azalması, şehir hayatının evlere çekilmesi, sanayi bölgelerindeki faaliyetlerin azalması ya da tamamen durması şehrimizin havasını temizledi!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin