2020 yılı ile tüm dünyayı sarsan Covid19 pandemisi, her sektörü  etkilediği gibi, gezi  ve seyahat sektörünü de  etkiledi. Bir senedir pandeminin  bitmesi için, Evdekal  sayesinde,  tüm dünya her şeyden izole olmuş şeklinde yaşam sürmeye başladı. İşte Covid19 pandemi sonrası inanıyorum ki; gezmeyi ve seyahat etmeyi seven kişiler, hiç durmadan gezi ve seyahat yapmaya başlayacaklar. Yada seyahat yasaklarının olmadığı bir dönemde, hijyen kurallarına uygun sosyal mesafeli gezilere gitmeye başlayacaklar. Buna istinaden ilk sorum geliyor sizlere. Sosyal mesafeli ve hijyenli bir ortamda  şehir  kültür gezisi  yapmayı düşünür müsünüz ? Bu yazıyı okuyanların hemen Tabi ki Düşünürüm dediğini duyar gibiyim.

Evet şimdi sırada ikinci sorumuz var.

İç Anadolu Bölgesinin  üçüncü büyük şehri olan  Kayseri, şehrini duyduğunuzda  aklınıza  ilk olarak ne gelir , hiç düşündünüz mü ? Ben hem Kayserili olmama, hem de üniversiteyi bitirmeme rağmen düşündüm ve sizlere de faydam olur düşüncesiyle küçük ama  keyifli Covid sonrası: Kayseri ‘de Gezi ve Gurme Rehberi adı altında yazı yazmaya  karar verdim.

Evet… Kayseri demişken; Kayseri ‘de  karasal nitelikli  Orta Anadolu iklimi  görüldüğü için  gittiğiniz mevsim, gezmeniz için çok önemli. Neden mi? Çünkü havalar güzel diye düşünürken, kar  veya  yağmur ile sürpriz olarak karşılaşmanız mümkün olabiliyor..Yazın  çok sıcak olup, kış ayları ise soğuk olduğundan, Kayseri ‘yi gezmek için, ilkbahar aylarını tercih etmelisiniz.Bence Kayseri gezisine başlamadan önce, ne kalın, nede ince yani orta halli giyinmenizi ve Kayseri’de gezerken Kayseri yöresel lezzetlerini  tatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kayseri Gezi Rehberi 

Kayseri’ nin bilinen yer ve mekanlardan bahsetmeyerek son dönemde Kayseri ‘de beni en çok etkileyen yerler ve Kayseri ‘nin yöresel yemeklerinden bahsedeceğim. İlk olarak Tarihi Kayseri Mahallesinden bahsetmek istiyorum.

Tarihi Kayseri Mahallesi, Kayseri Büyükşehir belediyesi tarafından, eski Kayseri taş evleri  restore yapılarak, sosyal tesis ve butik oteller haline getirilen ve halka açılan küçük bir şehirdir. Sokak aralarında gezerken tarihin muhteşem kokusunu soluyacağınız ve nostalji yaşayacağınız bir yerdir Tarihi Kayseri Mahallesi. Meydan ve sokak aralarında açılan cafeler de, çayınızı yudumlarken hayaller kuracağınız tarihi bir yerdir Tarihi Kayseri  Mahallesi.

Atatürk Evi, Kayseri çarşı ‘ya yürüme mesafesinde,19.yüzyılın Osmanlı dönemine ait bir konak olup, Sivas kongresi sonrası 19 Aralık 1919 ‘da Atatürk‘ün konakladığı yer olmasından ötürü büyük önem taşıyan ve Atatürk ‘ün eşyalarını halka sergileyen muhteşem evdir. Adı üstünde Atatürk  Evi .

Kayseri Milli Mücadele Müzesi, Tarihi ve nostalji  kokan bir binada yer alan Abdullah Gül ,Turgut Özal, Behçet Kemal Çağlar ‘ında  okuduğu ve binlerce öğrenci yetiştiren sonra 2016 yılında  Kayseri Milli Mücadele Müzesi  adı altında müze haline  gelen lisedir Kayseri Lisesi.

Kazancılar Çarşısı 

İstanbul ‘daki Kapalı Çarşı formatında, Kayseri ‘ dede bir Kapalıçarşı bulunmakta. Kapalı Çarşıda; baharattan tutun da, kuyumcu ve giyim dükkanlarını görmeniz mümkün. Kayseri’ye gittiğinizde kapalı çarşı girişinde, ufak bir çay bahçesi var. Bu çay bahçesinde, dinlenme molası verirseniz benim içinde bir çay için olur mu?

Sahabiye Medresesi

Sahabiye Medresi, Kayseri ‘nin tam merkezi noktasında yer alan, tarih kokan taş bina Selçuklu Sultan 3. Keyhüsrev döneminde 1267 yılında Selçuklu veziri Hüseyin oğlu Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından yapılmış.

 Kapı oyma işçiliği ile ünlü olan bu medreseye; seneler önce üniversiteye giderken, kitap almak bahanesiyle her gün uğrardım. Bu yazıyı yazarken anılarım depreşti dersem inanır mısınız? Son dönemlerde medresenin ortasına çay ve kahve içilen sedirli bir oturma düzeni yapılmış ki, Sahabiye medresesine gidenler için, kahve-kitap molası vermeyi unutmayın derim.

Kayseri Gurme Rehberi 

Kayseri çarşıyı gezerken ,Yöresel yemeklerden hoşlanıyorsanız, çerkes yemeklerini  tadımlamanızı tavsiye ediyorum., çay ile  birlikte  farklı lezzet içeren Gubbate’yi ve Çerkes gözlemesi olan Velibahı yemek için ,çarşı da bulunan Saray evini tercih edebilirsiniz.  Saray evi ‘ne gitmiş iken, Çerkes peynirini ve çerkeslere özel Kalmuk Çayını da tatmanız mümkün.

Kayseri denildiğinde akla genelde Kayseri mantısı gelir, evet ama benim favorim, Kayseri girişinde yer alan Kaşık ‘la restaurant ‘ta Yağ Mantısı yemek J Kayseri ‘ye gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir lezzet daha. Yağ mantısı lezzeti, anlatılmaz yaşanır diyorum.Benden söylemesi…

Covid sonrası: Kayseri’de Gezi ve Gurme Rehberi yazımın sonuna gelmiş iken, tüm dünyaya Covid19 ‘suz bir yaşam dileyerek, başka şehir kültür gezisinde görüşmek üzere,

Şimdilik Hoşça kalın

 

Arzu Batur Yalçınkaya

Lezzet Tramvayı

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı ile Başlar

www.lezzettramvayi.com

instagram : @lezzettramvayi

[email protected] 

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin