Parıltının lüks hayatın ve ihtişamın içinde, çölün ortasında yükselen bir şehir. Mimari yapılar ve kendine ait ultra modern tarzıyla beklentilerinizi karşılamakla kalmayıp üstüne bile çıkabilir. Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE)  yedi emirliğinden biridir. Dubai, 1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıyken  1969’da Dubai’de petrol bulunarak ihraç edilmeye başlamasıyla gelişmiş. Bölgede petrolün bulunmasından sonra ise gelirini devamlı ve hızla yükseltmiş ve emirlik bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline gelmiş. Dubai’nin gelirinin büyük bir kısmının petrolden değilde turizmden kazanması sizce de garip değil mi? Bu görkemli dünyada eşi benzeri olamayacak  mimari yapılarıyla ve yeni projeleriyle turistleri çekmesi ve sayısız gezilecek yerleri olması bunun kanıtı olabilir.Hadi gelin enlerin şehri olarak anılan Dubai’de bakalım neler var birlikte bakalım…

 

 Dubai’ye Ulaşım, Vize
 Dubai için vize gerekli ancak çok uğraştırıcı bir yanı yok %99 vizeyi alıyorsunuz.  Aynı gün işleme alınan turist vize başvuruları ortalama 72 saat (üç iş günü) içinde sonuçlandırılmakta, vizeniz  e-mail yoluyla iletilmektedir. Online olarak alınan vizenizin çıktısını alıp göstermeniz yeterli. Dubai’ye girişte pasaport kontrolünde negatif PCR test sonucunu İngilizce yada Arapça olarak ibraz etmek zorundasınız. Ayrıca havaalanında kontrolden geçmeden Dubai kendi PCR testini yapmakta bu test ücretsiz olup sonucu ertesi gün mesaj olarak gönderiliyor. İstanbul-Dubai arası direkt uçuşla 4,5 saat sürüyor. Dubai havaalanından merkeze yaklaşık 45km mesafede.

Öncelikle Dubai’ye Gelmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Başkenti Abu Dhabi olmasına rağmen Dubai turizmiyle daha önplanda,

Resmi dili Arapça ançak şehrin büyük bir kısmı göçmenlerden oluştuğu için ortak dil İngilizce,

Para birimi Dirhem (AED),

 Saat dilimi olarak 1saat ilerde,

Haftasonu tatilleri Cuma, Cumartesi,

İngiliz tipi priz kullanıldığı için yanınızda dönüştürücü götürmeyi unutmayın,

Yaz ayları hava sıcaklıkları 50dereceye ulaştığı için gidilecek en ideal aylar  Kasım-Mayıs aralığı olabilir.Çöl iklimine sahip olduğu için tüm kapalı mekanlar aşırı olarak soğutulmakta dışarısı ne kadar sıcakta olsa yanınıza ceket almayı unutmayın.

Pandemi döneminde şehirler arası yolculuk bile yapmak zorlaşmışken yurtdışında tatil fikri biraz imkansız gelsede Dubai kesinlikle kendini güvene almış durumda. En başta maskesiz dışarı çıkmak yasak. Spor yapan kişiler veya restoran,cafelerde yemek yiyip bir şeyler içen kişiler haricinde sokakta açık veya kapalı mekanlarda maskesiz kimseyi göremezsiniz. Peki herkes mi uyuyor mu kurala? Evet herkes uyuyor çünkü Dubai kurallar konusunda katı ve yaptırımları ağır kimse bunları göze almak istemiyor. Fotograf çekilirken maskenizi çıkarmak istersenizde bazı yerlerde güvenlikler gelip sizi uyarabilir dikkatli olun. Dubai sadece maske kurallarına uyarakmı vaka sayılarını kontrol altına aldı? Tabiki hayır nüfusun %70i şuanda aşılanmış durumda.Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına da tabiî ki dikkat ediyorlar.Hatta bunu kontrol altına almak için adım başı güvenlik görevlileri bile var.

Dubai’de Ulaşım

Taksiyle istediğiniz yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ücretleri en kısa mesafe olarak 12dirhem. Bunun yanında Uber ve Careem uygulamalarını da telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Burada gidiceğiniz mesafeye göre ödeyeceğiniz ücretleri aşağı yukarı olucak şekilde görebilirsiniz. Pandemi döneminde normal taksilere iki kişiden fazla binilmesi yasak. Eğer iki kişiden fazlaysanız daha büyük araçları tercih etmeniz gerekir. Dubai’de en çok kullanılan toplu taşıma aracı ise Metro. Bunun için metro istasyonlarından kart edinebilirsiniz içerisine para yükleyerek kullanabilirsiniz. Yarım saat içinde aktarmalar ücretsiz. Tek önemli kuralsa giriş ve çıkışlarda kartı okutmanız gerekiyor. Buna göre gittiğiniz mesafeye göre 3 , 5 veya 7,5 dirhem ücretlendirme yapılıyor. Kartın içinde para kaldı tekrar metro kullanmadım diye üzülmeyin bu kartı taksilerde, Uberlerde post cihazında kullanabilirsiniz.

Dubai’de Başlıca Gezilecek Yerler

– Dubai denilince ilk akla gelen yapı tabiki Burj Khalifa ,123.kattaki seyir terasından tüm şehri ve müzikli su şovunu izleyebilirsiniz,

-Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri arasında olan “Dubai Mall” alışveriş merkezini gezebilir ve AVM içindeki akvaryumu seyredebilirsiniz,

-Dubai Miracle Garden  ve Global Village gibi turistik yerleri  ziyaret edebilirsiniz,

-Gezengedeki en büyük resim çerçevesi olan ‘’Dubai Frame’’den  eski ve yeni Dubaiyi izleyebilirsiniz,

-Dünyanın en büyük Aquaparklarından olan Atlantis Aquaventure’de eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz,

-Çölde turlara katılıp safari yapabilirsiniz,

-Souk Medinat Jumeirah’ta tekneyle gezip Burj El Arab’a karşı fotograf çekebilirsiniz,

-Al Seef bölgesinde Abra adındaki deniz dolmuşlarıyla 1 dirheme Al Souk kısmına geçebilirsiniz. Burada altın baharatçılar ve tekstil çarşılarını gezebilirsiniz. Bu bölgelerde alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın.(350dirhemden 20dirheme kadar indikleri bile oluyor tamamen size kalmış)

-Son olarakta Dubaideki plajları ziyaret etmeden dönmeyin özellikle JBR beach ve Kite beach en favorileri.

Son olarakta Dubai gün batımlarını seyretmeyi unutmayın.

Instagram:  https://www.instagram.com/gulhnaksuu/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin