BOZCAADA NEREDE?

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı oldukça renkli, buz gibi suyuna girince de alışamadığınız ama anında sizi kendine hayran bırakan Türkiye’nin en büyük 3. adasıdır. Adaya ayak basar basmaz adaya yerleşme fikri aklınıza yerleşiyor ve kolay kolay da kurtulamıyorsunuz.

Bozcaada, Rum Mahallesi (Cumhuriyet Mahallesi) ve Türk Mahallesi (Alaybey Mahallesi) olarak bilinen iki mahalleden oluşuyor. Çınaraltı Cafe’nin de üzerinde bulunduğu Adanın en merkezi caddesi olan Çınarlı Çarşı Caddesi’nin, Bozcaada Kalesi’ne doğru olan kısmı Rum Mahallesi, diğeri ise Türk Mahallesi’dir.

Çevreci bir şehir olup temiz enerji kaynaklarından enerji üreten, naylon poşet kullanımı sonlandıran Ada’nın özelliklerini yazarken bir “üç” sayısıdır gidiyor. Bozcaada’da işletmede olan, Ada’nın elektrik ihtiyacını giderirken simgesi haline de gelmiş olan rüzgar santrali Türkiye’de kurulmuş 3. rüzgar santralidir. Benim mottom da “Rüzgar nereden eserse…” olduğu için Ada, tam da beni içine çeken keyifli bir hafta sonu vadeden bir destinasyon oldu.

PANDEMİ’DE BOZCAADA’YA GİDİLİR Mİ?

Gidilir, keyifle gidilir, huzur dolmuş şekilde de dönülür. Sırf aşağıda listelediğim aktiviteler için tekrar tekrar bile gidilir.

 • Buz gibi koylarında denizin, kumun ve güneşin tadı çıkarılır.
 • Ada’nın hemen girişindeki kale ziyaret edilirken geçmişe yolculuk yapılır.
 • Çınar ağacının altında içilen çay ile hararet atılır.
 • Boboz sandviçleriyle damaklar taçlandırılır.
 • Yanında kilolarca bademli kurabiye ile dönülür.
 • Rüzgar türbinleri ve Polente Feneri eşliğinde şarapla ve büyüleyici gün batımı manzarasıyla mest olunur.
 • Ayazma Manastırı, Meryem Ana Kilisesi’ni gezilir.
 • Rum Mahallesi sokaklarında saatin nasıl geçtiğini anlamayarak kaybolunur.
 • Adanın en tepesi Göztepe‘ye çıkıp manzaranın seyredilir.
 • Gecelerinde dost meclisleri kurulur.
 • Şarapları için illaki tekrar tekrar bile gidilir.

BOZCAADA’YA OTOBÜSLE NASIL GİDİLİR?

Ulaşım için otobüsü tercih edecekseniz, birçok otobüs firmasının seferlerini bulacaksınız. Size uygun saatte şehrinizden kalkan otobüs ile Geyikli otogara kadar gelebilirsiniz. Buradan kalkan minibüs veya taksilerde Geyikli iskelesine gelebilirsiniz. Minibüste bölgenin insanlarının birbirlerine olan keyifli atışmalarıyla eğlenceli bir şekilde yolculuğa bile şahit olabilirsiniz. Herkesin birbirini tanıdığı bir minibüste, her binen birbirine laf atarken kendimizi Ata Demirer filmlerinde sandığımız da doğrudur. Yaklaşık 30 dakikalık feribot yolculuğunuz, Bozcaada Kalesinin sizi karşılaması ile son buluyor olacak.

BOZCAADA’DA NEREDE DENİZE GİRİLİR?

Ada’da yaşamak için rüzgarın dilini öğrenmeniz şart ya da o size bir şekilde öğretecektir. Rüzgarın estiği yöne göre seçilen plaj, hayat kurtaracaktır. Amaan adaya gideceğiz diye rüzgar meteorolojisi kitapları mı okuyacağız ya da Bünyamin gibi havayı mı koklayacağız dediğinizi duyar gibiyim. Bünyamin olamıyorsak ve poyraz mı lodos mu anlamıyorsanız, biz tatil tutkunları için kuzeyden estiği günler güneye, güneyden estiği günlerde ise kuzeydeki plajlara/koyları tercih etmek de yeterli olacaktır.

Rüzgar yönüne göre Bozcaada’da denize girilebilecek koylar ve plajlar şu şekilde, notlar alınsın.

 

Poyraz Estiğinde :

·         Ayazma Plajı

·         Sulubahçe Koyu

·         Habbele Plajı

·         Beylik Koyu

·         Akvaryum Koyu

·         Ada Merkezi- Bozcaada Yat Limanı

Lodos Estiğinde :

·         Çayır Koyu

·         Poyraz Limanı Koyu

·         Ada Merkezi- Salhane Bar’ın önündeki

 

Benim favorim Habbele Beach. Suyu inanılmaz soğuk ve de girince de alışamıyorsun, ancak plajda Starbucks içeçeklerini bulabiliyorsun 😊 Giriş yalnızca rezervasyon ile sağlandığı için de sosyal mesafenin korunduğu keyifli bir plaj ortamını bulabiliyorsun.

 

 

BOZCAADA’DA NE YENİR?

BOZCAADA YEME-İÇME ÖNERİLERİ

Bozcaada’ya geldiğinizde aç kalmayacağınız garanti. Kafelerin, mekanların ruhu da sokakları gibi renkli ve keyifli. Bozcaada yemek ve içmek için derlediğim tavsiyelerim ise şu şekilde listeledim.

Kahvaltı 🍳 Kahvaltı Pandemi dönemi biraz sıkıntılı Ada’da. Oteller kahvaltı servisini ya vermiyor ya da sadece kendi müşterilerine servis veriyor. İsterseniz Veli Dede veya Çiçek Pastanesi’nden kahvaltılık alarak ya da Boboz’un harika sandviçlerinden alıp meydandaki Çınaraltı Cafe’de keyifle yiyebilirsiniz.

✔️Bo’boz : (bitmesin isteyeceğiniz lezzetli sandviçler)

✔️Petitcafe : (nostalji arayanlar için salçalı tost ve limonatayla kahvaltı keyfi)

✔️Patiska Bağ Evi: (Serpme kahvaltı sevenler mutlu)

Kahve  Kahvesiz asla diyenlerin ise bu listeyi çoktan bir yerlere not aldığına eminim.

✔️Çınaraltı Cafe

✔️Coffe Shelter

✔️Kahverengi Roastery

Meşhur Bademli Damla Sakızlı Kurabiye 🍪 En az bir kilo kurabiye ile eve dönülmesi tavsiye edilir, genç kalınmış pişmanlık kar etmeyecektir!

✔️Çiçek Pastanesi

✔️Bozcaadalı Veli Dede

BOZCAADA AKŞAMLARINDA NE YAPILIR?

Gün batımının hakkını verip günün yorgunluğunu atmak için  Polente’ye muhakkak gidin. Şarabınızı ve peynir tabağınızı alın ve huzurun tadını çıkarın. Biz Boboz’u sadece kahvaltı için değil günbatımına giderken peynir tabağı için de tercih ettik (Sanırım artık bağımlısıyım, aklım yemediklerimde).

 

 

Bir diğer gün de bir büyüğe danışabilirsiniz ya da kokteyl içmek isterseniz Bakkal tercih edebileceğiniz genç ve dinamik bir yer, bizden tam not aldı. Yine en çok tercih edilen diğer mekanlar ise şu şekilde:

Meyhane-Restoran 🍽

✔️Ada’m Restaurant,

✔️Cabalı Meyhane & Cabalı Sokak

✔️Yalavo Restaurant

✔️Hasan Tefik Restoranı

✔️Koreli Restoran

✔️Vahidin Yeri

Cafe-Bar 🍷 🍹 🍺

✔️Polente Bar

✔️Fuska Cafe & Bar

✔️Bianca Cafe & Bar,

✔️Salhane

✔️Bakkal Cafe

 

Bozcaada Şarap Üreticileri 🍷: Giderken yanınıza yukarıda hazırladığım listeyi, dönerken ise aşağıdaki listeden istediğinizi seçebilirsiniz.

✔️Amadeus

✔️Ataol

✔️Corvus

✔️Gülerada

✔️Talay

✔️Yunatçılar

 

 

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin