Rengarenk ışıklarla parlayan sokakların, süslenmiş çam ağaçların, spreylerle boyanmış camların, ışıldayan vitrinlerin ve geleneksel yiyeceklerin kokusunun hâkim olduğu bir yerdeyiz şimdi… Burası Noel’i erkenden kutlamaya başladığımız, alışveriş yaptığımız, eğlendiğimiz Noel Pazarı!

İnsanın içini kıpır kıpır yapan bu yerde yürüyoruz. Sanki bir kar küresinin içindeyiz. Hafif hafif yağan kar ve soğuğa karışan, kavrulmuş tarçın ve zencefil kokusu…  Karşımıza başka neler mi çıkıyor? Sevinç çığlıkları içinde koşuşturan çocuklar, sıcak şaraplarını içerek yürüyen genç çiftler, çan sesleri, yiyecek içecek veya süs malzemeleri satmak için kurulmuş küçük tahta kulübeler belki de çeşitli konserler, oyunlar ve etkinlikler…

Kısacası tam bir şölen havası yaşanıyor diyebiliriz. Noel pazarları Kasım’ın sonunda  başlamaktadır. İlk olarak Almanya’nın Bautzen şehrinde kurulmuş, daha sonra Orta Avrupa ile tüm kıtaya yayılmıştır. Noel bayramının 4 hafta öncesinden hazırlıklar yapılmaya başlanır. Çoğunlukla, o şehrin popüler meydanlarında veya kasabanın ana meydanında kurulur. Bu meydanlarda giyim ve aksesuar ürünleri de satılmaktadır. Her pazarın belirli ziyaret saatleri olmakla birlikte kapanış saati geldiğinde tüm kulübeler kapanıyor ve satış bitiyor.

2016, 2017 ve 2018 yıllarının ‘en iyi Noel Pazarı’ Zagreb seçilmiştir. Kurallar gereği ise bu sene değerlendirmeye girememiştir. Avrupa’nın en hakkı yenmiş şehri olarak geçen Zagreb bu başarısı ile insanları bayağı şaşırtmıştır. Eğlencenin gecenin geç saatlerine kadar sürdüğü, çeşitli etkinliklerle zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız ve dünyanın her yerinden ziyaretçilerle buluşabileceğiniz bir festival olduğunu söylemek isteriz 😊

Avrupa’da bulunan Noel pazarlarına bakacak olursak;

Avusturya

Viyana’da o anın tadını çıkarmanızı öneririz. Viyanalılar Noel gelmeden 1 ay önce hazırlıklarla başlamakta ve coşkuyla bu pazarları kurmaktadırlar. El yapımı, orijinal ürünlerin yer aldığı stantlarda tekstil ürünlerinden, aksesuarlara çeşitli şeyler bulmak mümkün!

Belediye Sarayı’nın önündeki meydanda 150 standın yer aldığını biliyor muydunuz?

İsveç

İsveç’in ana meydanında kurulan pazar aynı zamanda ziyaretçiler için görsel bir şölen niteliğindedir. Kırmızı çatılı pazarında biberli kurabiye ve safranlı çörek gibi yöresel yiyecekler satılmaktadır. Bu şekilde alışveriş yapan insanların açlıkları giderilmekte ve çam ağaçları altında verilen konserlerle de eğlence sağlanmaktadır.

İtalya

En bilindik ve en güzel pazarı Bolzano’da kurulur. Bu şehrin üç tarafı Dolomiti dağları ile çevrili olmakla birlikte şatolarıyla da çok ünlüdür. Pazarın çatıları her daim karlarla kaplıdır ve içerinde ahşap oymacılığı, nakış ve cam mozaik gibi farklı konularda atölyeler verilmektedir.

Fransa

Son olarak da Fransa’dan söz edelim. Kendisine ‘Noel şehri’ diyen Strasbourg, şehrin dört bir yanında Noel pazarları kurarak insanlara unutulmayacak zamanlar yaşatıyor. Place Kléber’de kurulan Pazar, şehrin ana pazarı sayılıyor ve bu meydana kocaman bir çam ağacı dikiliyor. Her akşam 17.00’de ışıkları yakılıyor ve etraf daha da şenleniyor.

Eğer daha önce hiç Noel pazarında bulunmadıysanız önümüzdeki noel için yerinizi erkenden ayırtmanızı öneririz. 😊  Kendinizi bir masalın içindeymiş gibi hissedeceğinize eminiz 😊

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin