Datça’yı daha önce ziyaret etmediyseniz eğer, eminiz ki son zamanlarda daha sık şekilde Datça’yı övenleri görüyorsunuz. Haksız da değiller, ulaşımı görece zor olduğu için biraz arkaplanda kalan Datça, son dönemlerde bunu bir avantaja dönüştürmüş durumda. Enfes koyları, antik kentleri, su altı güzellikleri ile iyi bir gezgine vaat edeceği çok şey olan Datça, kendine has lezzetleri ve mekanlarıyla da dikkat çekiyor…

Badem

Badem zaten bir Datça klasiği, Knidos dönüşü yol üzerinde satış yapan köylülerden de alabilirsiniz, merkezdeki dükkanlardan da… Türkiye’nin badem üretiminin yaklaşık %10’unu karşılayan Datça, 85 farklı badem çeşidine de ev sahipliği yapıyor. Merak etmeyin, damak tadınıza uygun bademi mutlaka bulursunuz. Eğer alışılagelmişin dışında, Şubat ayında Datça’yı ziyaret edecek olursanız, Badem Çiçeği Festivali’ne denk gelme şansınız da var.

Bal Bademli Dondurma

Badem Datça’da bol olunca, bir diğer gelir kaynağı olan Bal ile birleştirip, dondurmasını yapmışlar. İyi ki de yapmışlar. Denizden çıktığınızda ya da akşam deniz kenarında yürüyüş sırasında, keçi sütüyle yapılmış bal bademli dondurmanın tadı bir başka oluyor. Bal Bademli dondurmayı Datça genelinde her yerde bulabilirsiniz ama merkezdeyseniz, biraz uzun sıra beklemeniz gerekse de, mutlaka Tekin Usta’nın dondurmasını denemelisiniz.

Bademli Tavuk

Datça’nın koyları ünlü demiştik, Palamutbükü’ne yolunuz düştüğünde ve canınız lezzetli bir öğle yemeği çektiğinde bademli tavuğu denemelisiniz. Adına artık pek şaşırmayacağınız şekilde, Badem Restoran’ın en ünlü yemeği olan bademli tavuk, hem lezzetli hem de gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi sizlere fazlasıyla veriyor.

Tarçınlı Ekmek

Ekmek yemek için de tatile gidilir mi demeyin, Datça’nın hemen hemen her mekanında bulabileceğiniz tarçınlı ve karanfilli ekmeği, her öğünde sofranızda görmek isteyeceğiniz bir tat. Ne tatlı ne de tuzlu olan bu ekmeği akşam yemeğinizde balıkla birlikte de yiyebilirsiniz, kahvaltınızda şeftali reçelinizle de…

Pizza

Datça merkezdeyseniz ya da koylardan birinde kalıyorsanız, mutlaka yolunuzu düşürmeniz gereken yerlerden birisi de D-PO Pizza. Enfes bir pizza hamuru, her zaman taze malzemelerle birleştiğinde ilginç içerikli, Datça’ya özgü ve Datça’yla birlikte anılır tatlardan birisine dönüşüyor. Her gün içeriği değişen, günün çorbası iyi bir başlangıç olabilir ama pizza’ya mutlaka yer bırakın.

Kurabiye

Payam Palamutbükü’nün bekçisi Erik

Palamutbükü’nü ziyaret ettiğinizde, yapmanız gereken şeylerden belki de ilki, koyun ortasında bulunan Payam’ı ziyaret etmek. Payam’a ilk kez uğruyorsanız, her bir kurabiyeden en az birer tane almalısınız ki, favori kurabiyenizi rahatlıkla seçebilesiniz. Bir ekstra kurabiyeyi de Payam’ın maskotu olan, papağan Erik için almayı unutmayın, kapıdan çıkmak için rüşvet vermek zorunda kalabilirsiniz.

Deniz Ürünleri

Datça merkezde akşamları plaja atılan masalarla birlikte, hem sohbet edebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz bir alan oluşuyor. Enfes mezeler ve taze deniz ürünleri de cabası. Datça’nın hem Akdeniz hem de Ege’nin arasında bir yerde olması sebebiyle, geniş meze kültürüyle birlikte, deniz ürünlerinde de zenginliği söz konusu.

Tarçınlı Ciğer

Datça merkezde, sahile yakın ama daha içeride kalan mekanlardan birisinde, Meyhane Datça’da tadabileceğiniz bir lezzet bu. İki farklı ana yemek seçeneğinizden birisi. Mekanın konsepti gereği, minimal bir menüsü var. Hepsi birbirinden lezzetli olan seçenekler arasında ise Tarçınlı Ciğer size “acaba yarın da gelsek mi ya” dedirtiyor.

Datça tabii ki sadece bu lezzetlerle ve mekanlarla sınırlı değil, sizler de Datça’da yaşadığınız keyifli anları, memnun kaldığınız lezzetleri #tatilsebebi hashtag’iyle birlikte paylaşarak, bizi haberdar edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin