Kaş Limanı

Son dönemde Türkiye sınırları içerisinde en çok değeri artan tatil beldelerinden biri Kaş. Küçük ve şirin yapısı, Bodrum-Çeşme gibi bölgelere göre, görece ucuz olması ve pek çok tatilci tipine hitap etmesi Kaş’ı popüler kılan etkenlerden sadece bazıları. Bol seçenekli, bu şirin mi şirin Akdeniz ilçesinde neler mi yapılır? Sizin için 5 aktivite önerisi hazırladık!

Caretta Caretta yavruları denizle ilk kez tanışıyor…

1. Dalış yapın
Türkiye’nin en temiz ve berrak denizlerinden birine sahip olan Kaş, sınırlarımız içerisinde dalış turizminin en çok aranan noktalarından biri. Koy çeşitliliğinin de etkisiyle Kaş’ta dalış konusunda 20’ye yakın noktada su altının keyfinin çıkarma şansınız var. II. Dünya Savaşı sırasında düşürülen İtalyan tipi Savoia-Marchetti SM79 savaş uçağının batığı en iyi seçeneklerden biri şüphesiz ancak burasının görece daha tecrübeli dalgıçlar için uygun olduğunu hatırlatmak isteriz! Yok eğer ben dalışa yeni başlıyorum, daha kolay bir yerden başlarım derseniz Likya bölgesini öneriyoruz. Sadece dalış öncesinde ve sırasında unutulmaması gereken iki kural var: Dalıştan önceki gün alkol tüketmeden erken yat ve dalış yaptığında denizden bir şey alma!

Uçsuz bucaksız kumlarıyla, Patara plajı ve çevresindeki antik kentle Patara sizi cezbedecek…

2. Patara’yı ziyaret edin
Son dönemde ne kadar popülaritesi artarsa artsın Patara için hala Türkiye’nin saklı cennetlerinden bir tanesi diyebiliriz. Kaş’a 45 km mesafede yer alan Patara’ya kişisel arabanızla ya da Kaş’tan kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. 14 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun 2. kumsalına sahip olan Patara, özellikle gün batımı için ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunuyor. Ancak bu özel plajın aynı zamanda caretta caretta’lara da ev sahipliğini yaptığını ve sezonda (15 Mayıs-15 Eylül) akşam 8’den sonra plaja girmenin yasak olduğunu unutmayın!

3. Manzaranın tadını çıkarın
Kaş bir manzara cenneti! Hiç beklemediğiniz anlarda kendinizi çok özel manzaraları izlerken bulabilirsiniz. Ama siz eğer ben manzara izleme işini şansa bırakmam, en iyi yerlerden izlemek isterim derseniz birkaç önerimiz olacak! İlki, Uyuyan Dev. Limandan baktığınızda arkadaki dağların üstünde kalan Uyuyan Dev, eşi de Meis adasında olduğu rivayet edilen bir silüet. Çıkması biraz zahmetli ancak vaat ettiği manzara tüm o zahmete değiyor. Yok ben manzaranın tadını daha rahat rahat, yiyerek içerek çıkarmak isterim diyorsanız Dejavu sizi tatmin edecektir! Güneşin batışını en güzel yerden izlemek isterseniz yer bulabilmek adına 1 saat önceden bu şirin bara gitmenizi öneririz. En iyi Kaş otelleri konaklama alternatiflerini değerlendirerek muhteşem Kaş manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

4. Köyleri gezin
Çavdır, Çukurbağ, Gömbe… Kalabalık sezonda Kaş’tasınız, yoğunluktan da biraz bunaldınız. Kaş’ın köylerini dolaşmak kendinizi yenilemeniz için harika bir seçenek olabilir. Özellikle bahar aylarında tüm köyler adeta kar yapmış gibi papatyalar bezenirken, temiz (ve merkeze göre serin!) havanın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta yeterince şanslıysanız köylülerin sizin için çevirdiği oğlakların tadına dahi bakabilirsiniz.

5. Tekne turuna çıkın!
Kaş’ın doğal güzelliklerinin tadını çıkarmaya devam ediyoruz, bu sefer önerimiz Kaş’ın el değmemiş koylarına tekne ziyareti. Tekne rotalarının çeşitliliği nedeniyle kafanız karışabilir ancak daha önce yapmadıysanız en doğru seçenek Kekova Turu olacaktır. Üçağız Köyü’nden başlayan tur size Simena (Kaleköy) Antik Kenti’ni ve köyün sınırları içerisinde yer alan kral mezarlarını ziyaret etme şansı verirken, Akvaryum Koyu’nda görüp görebileceğiniz en berrak denizlerinden birinde serinleyebilirsiniz. Hoşunuza gideceğini düşündüğümüz bir başka deneyim de depremlerin etkisiyle suyun altına gömülen Batık Şehir, Likyalıların yaşam tarzını anlamak için güzel bir fırsat.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin