THY sponsorluğundaki Euroleague Final Four 2019 – 2020, bu yıl Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşiyor. 22 – 24 Mayıs tarihlerinde Lanxess Arena’da oynanacak olan THY Euroleague Final Four 2020, Avrupa’daki en büyük basketbol turnuvasının bir parçası olarak onlarca farklı ülkeden binlerce ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Yılın en heyecan verici spor organizasyonların biri olan Euroleague Final Four’a, İstanbul’dan gerçekleştirilen direkt uçuş seferleri veya turlarla katılabilir, böylece bu heyecana hem yerinde tanıklık edebilir hem de Almanya’nın en güzel kentlerinden biri olan Köln’ü keşfedebilirsin.

Çikolatanın, Festivallerin ve Sporun Kenti Köln

Cuma ve pazar günü oynanacak maçlar öncesinde ve arasında Köln’ü keşfetmek için az da olsa zamanın bulunuyor. Bu süreçte Almanya’nın en büyük 4. şehri olan Köln’ün tümünü gezmek mümkün olmasa da en önemli noktalarını ziyaret ederek verimli bir tatil geçirebilirsin. 2000 yılı aşkın tarihiyle dünyanın en eski kentlerinden biri olan Köln, Romalılar tarafından kurulmuş ve kökeni “cologne” kelimesine dayanan ismiyle kolonyaya adını vermiş. Kolonyanın icat edildiği yer olan şehirde hâlâ üretim ve satış yapan yüzlerce yıllık kolonya dükkanları bulunuyor. Şehrin ünlü olduğu diğer bir detayı ise çikolata oluşturuyor. Almanya’nın birçok yeri bu konuda ünlü olsa da Köln, sınırları içindeki Çikolata Müzesi ve el yapımı şekerlemeler satan Belçika Mahallesi’ndeki Ciuciu dükkanı ile özellikle tatlı tutkunlarını fazlasıyla memnun ediyor.

Spor organizasyonu ve festivaller konusunda Avrupa’nın en dinamik şehirlerinden biri olan Köln, yıl içinde tıpkı THY Euroleague Final Four 2020 giibi birbirinden farklı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Kapasite, tesis, ulaşım ve sağlık hizmetleri gibi konularda Avrupa’nın en iddialı şehirlerinden biri olan Köln’de, tüm bu sebeplerden dolayı sık sık lokal veya global spor müsabakaları gerçekleştiriliyor. Kentin en ünlü festivallerini ise Köln Karnavalı, Romen Yaz Festivali ve Summerjam oluşturuyor. Köln’de gezilmesi gereken diğer yerler arasındaysa Köln Katedrali, Kolumba Müzesi, Köln Hayvanat Bahçesi, Köln Merkez Camisi, Roma – Germen Müzesi, Schnütgen Müzesi ve Wallraf Richartz Müzesi yer alıyor. Tümünü kısa sürede gezmek mümkün olmasa da kısıtlı vaktini şehrin en merkezi noktalarından biri olan Ren Nehri kıyısındaki katedral ve çevresinde geçirebilirsin.

Lanxess Arena, Final Four 2020’ye ev sahipliği yapacak

Final Four 2020 Lokasyonları ve Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri 

Final Four karşılaşmaları merkezi bir noktada yer alan Lanxess Arena’da gerçekleşeceği için istersen Lanxess çevresinde istersen kent merkezinin diğer noktalarındaki bir konaklama seçeneğini değerlendirebilirsin. Böylece ulaşım için ekstra efor ve maliyet harcamamış olursun. Ancak Köln’ün otobüs, tramvay ve trenden oluşan gelişmiş şehir içi ulaşım seçenekleri, kentin neresinde olursan ol, arenaya kolayca ulaşabilmeni sağlıyor. Köln Bonn Havalimanı’ndan kent merkezine S19 numaralı banliyo treniyle gelebilir; Lanxess Arena’dan geçen 132, 250, 260 numaralı otobüs; 1, 3, 4 numaralı tramvay ve RB26, S6, S12 ve S19 tren seçenekleriyle istediğin yere kolayca ulaşabilirsin.

Online olarak bilet satın alınabilen 2020 Euroleague Final Four’un bilet seçenekleri arasında saha içi, loca ve VIP gibi birbirinden farklı alternatifler de bulunuyor. 1958 yılında temelleri atılan ve giderek büyüyen bir ilgiyle günümüzde Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonuna dönüşen Euroleague’in son dönemeci olan Final Four’da heyecan seviyesi de en üst noktaya ulaşıyor. İstersen THY Euroleague Final Four 2020’e özel olarak düzenlenen turlarla katılabilir; böylece uçak biletinden konaklamaya, şehir içi ulaşımdan yemeklere her şeyin planlandığı bir Köln tatili yaşarken diğer yandan karşılaşmalara odaklanarak final maçlarının keyfini doyasıya çıkarabilirsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin