Aylarca tüm dünya olarak evlerimizde karantina altında kaldık/kalıyoruz.  Hepimiz eski tatil fotoğraflarına bakıp #tbt’lerimizi de yaptık ama gelecek yazın hayalini kurmaktan da kendimizi alamıyoruz. Havaların iyice ısındığı bu günlerde deniz kokusunu sizde alıyor musunuz? Ne yalan söyleyelim bizim burnumuzda tütüyor. Korona virüs tedbirleri kapsamında oteller için yeni belgeler ve düzenlemeler yolda! Korona tedbirleri alan otellere de ayrıca korona virüs özel belgesi verilmesi planlanıyor. Butik otel ve apart otellerin ön planda olacağı bu günlerde doğa tatilleri de oldukça ilgi görecek gibi görünüyor. Biz de sizler için bu dönemde gidebileceğiniz en iyi 5 tatil rotasını sıraladık. Bu bölgelere gittiğinizde gerçekten huzur bulacaksınız! Kimsenin bilmediği ya da az bilinen bu rotaları hadi hep beraber keşfedelim!

  • Palamutbükü / Datça

Datça, Ege ile Akdeniz’in kesiştiği en güzel noktalardan biri. Antik kentleri, muhteşem denizi, badem bahçeleri, denizin içine kurulan meyhaneleriyle huzurlu bir tatilin değişmez adreslerinden! Ama Palamutbükü yok mu? Datça’nın huzur yuvası diyebiliriz. Burası ufacık bir koy, sahili boyunca apart ve butik oteller dizili. Sahilinde butik otel ve apart otellerin restoranları bulunuyor. Arka tarafta ise badem bahçeleri, köylülerin arazileri bulunuyor. Bu ufak koyda tekne turu yapan ufak bir tekne var. Hemen yan koyda bulunan Kinidos Antik Kenti’ni ve yakın çevrede bulunan muhteşem koyları gezebilirsiniz. Özellikle koronavirüs karantina döneminde büyük otellerden uzak kalmak isteyenler Palamutbükü’nü tercih edebilir.

  • İğneada / Kırklareli

İstanbul’a 2 saat uzaklıkta olan İğneada abartmadan söylüyoruz bir cennet! Denizi, ormanı hepsi ayrı güzel. Ormanların içerisinden ilerleyerek denize ulaşıyorsunuz buraya! Hele o orman yolculuğu yok mu? Akarsular, şelaleler, göller, bin bir çeşit ağaçlar ve çiçekler… İğneada’yı nasıl tasvir edeceğimizi bilemedik ne desek az kalıyor! Kırklareli’nin Karadeniz kıyısına bakan İğneada, Yıldız Dağları’nın ve Karadeniz’in yeşilini aynı anda barındırıyor. Özellikle kamp yapmayı sevenlerin rotalarından olan İğneada’ya bu sene siz de bir uğrayın deriz.

  • Kaleköy / Antalya

Akdeniz’in sıcağı da denizi de ayrı güzeldir. Sakin tatil sevenler Antalya’yı son yıllarda tercih edememekten şikayetçiydi. Olimpos’un kalabalıklaşması, Kaş’ın eski sakinliğinde olmaması huzur arayan tatilcileri üzüyordu ama Kaleköy imdada yetişecek gibi duruyor. Kaleköy ulaşım imkanının kısıtlı olmasından dolayı çok tercih edilmiyor. Birinci derecede sit alanı olan Kaleköy’e ulaşmak için Kaş’tan tekne turları ayarlamalı ya da Kaleköy’de kalacağınız pansiyonun veya butik otelin sizi Kaş’tan tekneyle aldırması gerekiyor.  Likya lahitleri arasında yüzebileceğiniz bu bölgede mutlaka ama mutlaka dalış yapmalısınız. Karadaki tarihi eserler ne ki siz bir de denizin altını görün! Kaleköy’ün akşamları da ayrı bir romantik. Bizans Kalesi’nden Kekova manzaralı gün batımı ve ardından yerini ay ışığına bırakan güneş sizi başka bir dünyaya ışınlıyor.

  • Akyaka / Muğla

Belki artık Akyaka’yı duydunuz, tanıyorsunuz ama bu listede olmazsa olmazdı. Hala bozulmadı, hala doğal güzelliklerini koruyor. Spor yapanlar ve doğa tutkunları Akyaka’yı yakından tanır. Özellikle kamp tutkunlarının vazgeçemediği rota Akyaka’da tek tip mimari hâkim, başka tarzda bir inşaat yapılması ise yasak! Burada konaklama tipi olarak en yaygın konsept apart oteller. Kalabalık arkadaş gruplarının rahatlıkla konaklayabileceği apart otellerin balkonları, bahçeleri ise otelde kaldığınız süreyi daha keyifli hale getiriyor. Azmak nehrinin hayat verdiği bölgede yeşilin her tonu tatilinizi daha da huzurlu hale getiriyor. Akyaka’nın gece hayatı da ayrı güzeldir. Ufak barları, cafeleri ve meyhaneleri Akyaka’da hem eğlenceyi hem de huzurlu bir tatil rotası haline getiriyor.

  • Gİderos / Kastamonu

Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı bu koy, gerçekten keşfedilmemiş muhteşem doğal güzelliklerden.  Cide’ye 12 kilometre mesafede bulunan Gideros, eski bir korsan limanı. Bu doğal limanın ağzı o kadar dar ki  Gideros’u bir göl zannedenler bile oluyor. Burası Karadeniz’in saklı cennetlerinden, Cide ise son yıllarda Ankara gibi büyük şehirlerden oldukça büyük bir talep görüyor. Karadeniz’in ormanlarını hayal edin. İşte Gideros Koyu’nda aklınıza gelen tüm Karadeniz bitki örtüsünü görmeniz mümkün.

Bu yaz Korona virüs tedbirleriyle geçecek olsa da tatile gitmemize engel mi? asla! Önlem alan otelleri tercih edebilir ya da keşfedilmemiş rotalara uzanabiliriz. O halde haydi tatile!

3 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin