Duomo di Milano

Eğer Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası’nı İtalya toprağından saymazsak, İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın ise 4. büyük katedrali Milano‘da bulunan Duomo di Milano olarak kabul ediliyor. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve ancak 1905 yılında tamamlanmış gotik mimari eseri Duomo di Milano’ya son çekicin vurulması ise 1965 yılına denk geliyor.

355 yılında yapımı biten ilk Milano katedrali, 1075 yılındaki yangında tamamen hasar görüyor. Eski katedralin vaftizhanesinin üzerine 1386 yılında Başpiskopos Antonio da Saluzzo’nun emriyle romanesk mimari stil ile yeni bir katedralin yapılması emrediliyor. Ancak yapımına hemen başlanan ünlü katedral, o dönem Milano’da çok güçlü olan ailelerinden birine mensup ve aynı zamanda Başpiskopos’un da yeğeni olan Gian Galeazzo Visconti’nin müdahalesiyle Fransa’nın moda mimari tarzı olan gotik mimariye dönüşüyor. İşin ilginç tarafı ise gotik mimarinin modası geçtikten ancak 300 yıl sonra katedral tamamlanabiliyor. Üzerinde 3500 den fazla sayıda heykel bulunan Duomo Katedrali’nin en tepesinde bulunan som altından Madonnia heykeli ise defalarca helikopterle çalınmaya çalışılıyor ancak bugüne kadar kimse başarılı olamıyor.

Duomo Katedralinin Muhteşem Ölçüleri

Duomo Katedralinin Muhteşem Ölçüleri

Milano’nun tam kalbinde, adını verdiği Duomo Meydanı’nda bulunan katedral, 40.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği toplam 11.700 metrekarelik bir alana yayılıyor. İç hacmi 440.000 metreküp büyüklüğünde olan katedralin uzunluğu 158.6 metre, genişliği 92 metre, kendisine 4. büyük katedral unvanını kazandıran nef genişliği ise 16.75 metre uzunluğunda bulunuyor. Heykeltıraş Guiseppe Perego tarafından 1762 yılında yapılan ve katedralin en tepesinde bulunan som altın Madonnia heykelinin yüksekliği ise 108.5 metre olarak ölçülüyor. Heykelin som altından yapılmasının nedeni, sisli ve karanlık Milano’da Duomo Katedralinin her an görülmesinin istenmesi. Yapımında tamamen Torino yakınlarında bulunan Mergozzo Gölü’nden elde edilen Candoglia mermeri kullanılan Duomo Katedrali, 135 adet köprüye de ev sahipliği yapıyor.

Duomo Katedrali’nin 519 Yıllık Hikayesi

Duomo Katedrali'nin 519 Yıllık Hikayesi

1389 yılında Gian Galeazzo Visconti tarafından Fransa’dan getirilen mühendis Nicolas de Bonaventure katedralin mimarisini gotik mimariye çevirerek tuğla olan asıl malzemesinin mermerle kaplanmasını istiyor. Ancak inşaat ilerledikçe ve katedral yükseldikçe mermerleri yukarı taşımak için büyük teknik destek ihtiyacı doğuyor ve Paris’ten mimar Jean Mignot çağrılıyor. Mignot, katedralin mermer kaplanarak asla tamamlanamayacağını ilan etse de Visconti’nin öldüğü 1402 yılında neredeyse inşaatın yarısı bitmiş görünüyor. Ancak Duomo Katedrali’nin tamamlanması 1905 yılına kadar sürüyor. Son kapı ise 6 Ocak 1965 yılında açılıyor. Efsaneye göre katedral bittiğinde sadece İtalya’ya değil tüm dünyaya ait olacağından bugün bile inşaat sürüyor.

2012 yılında tüm dünyada yaşanan global kriz sebebiyle İtalyan hükümeti bütçe kesintisine gidince Duomo Katedrali’nin bakım ve onarımı için dışında bulunan 135 adet “gargoyle” yani canavar heykel hami aramaya başlanıyor. Yani en az 100.000 euro bağışlarsanız, sizin de adınız bir gargoyleye verilebilir.