Doğada geçirilen zamanın insanı dinlendirdiği, gündelik hayatın stresinden kurtardığı biliniyor. Doğa turları ile doğa ile baş başa kalmanın ötesinde büyülü sayılabilecek doğal güzelliklerimizle buluşma şansınız bulunuyor. Haydi, durmayın ve hemen çantanızı hazırlayın.

Doğa turları ile ulaşmanızın mümkün olduğu yerlerin başında Nemrut Dağı’nın geldiği rahatlıkla söylenebilir. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Nemrut Dağı Helenistik döneme ait görkemli heykellerinin yanı sıra belki de dünyada güneşin en güzel doğduğu yerlerin de başında geliyor. 2150 metre yükseklikte sizi gerçeküstü bir manzaranın yanı sıra tarihe tanıklık etme şansı da bekliyor.

nemrut dağı

Pamukkale’de su ve tarih iç içe

“O kadar yükseklere çıkmayalım ayağımız suya değsin” diyorsanız şayet UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir başka büyülü gerçeklik olan Pamukkale’ye doğru yola çıkmanızın vakti geldi demektir. Suların kimyasal yapısı ile bembeyaz birer pamuğu andıran eşsiz travertenlerin arasında geçireceğiniz zamana Helenistik dönemin büyülü kalıntıları eşlik ediyor. Pamukkale yakınlarında bulunan Hierapolis kenti gezebileceğiniz noktalardan bir diğeridir. M.Ö. 2. yüzyılda kurulan kent görkemini bugün de hissettirmeye devam ediyor. Kleopatra Yolu’nda yapacağınız yürüyüş ve Kleopatra Müzesi, Pamukkale gezinizin sürprizi olarak kabul edilebilir aynı zamanda.

pamukkaleDoğa turları ile kolaylıkla ulaşacağınız bir diğer doğa harikası Antalya’da yer alıyor. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan Düden Şelalesi; Aşağı ve Yukarı Düden olmak üzere iki kola ayrılır. Aşağı Düden Şelalesi, Lara Plajı üzerinde yer alan falezlerden muhteşem bir manzara oluşturarak denize dökülürken, Yukarı Düden Şelalesi ise eşsiz bir doğa içerisinde sizleri bekliyor.

insuyu mağarası

Büyülü gerçeklik: İnsuyu Mağarası

Doğa tutkunları için “yok artık” dedirten yerlerin arasına İnsuyu Mağarası’nı eklemek gerekir. Burdur’un Mandıra Köyü’nde bulunan mağara, içinde bulundan tam 9 adet gölcükle adeta sihirli bir görüntüye sahip. 597 metre uzunluğunda ve 80 metre genişliğinde olan İnsuyu Mağarası içerisinde bulunan sarkıt ve dikitler adeta birer sanat eserini andırıyor.

Doğa tutkunuza romantizm de eklemek isterseniz Peri Bacaları’nı gezmek sizin için kaçınılmaz hale gelmiş demektir. Aynı zamanda 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Kapadokya’nın anlamı haline gelen Peri Bacaları büyük bir dinginlik içinde tarih ve doğayla iç içe vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Balonla gökyüzüne yükselerek izleyebileceğiniz manzara konakladığınız mekanın balkonunda bir bardak çayın sıcaklığında da sizleri bekliyor olacak.

kapadokya