kış dönemi tatili

Tatil dendiğinde çoğunluğun aklına yaz mevsimi gelse de, kış aylarının sunduğu seçenekler deneyimli gezginler için vazgeçilmezdir. Ancak kış döneminde tatile çıkacakların hazırlık döneminde ve gezi sırasında bazı önemli noktaları atlamamaları gerekir.

Nasıl Bir Tatil İstediğinize Karar Verin

tatil için tur seçeneği

 

Yolculuğa tam olarak hazırlanabilmeniz için öncelikle tatilde ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Destinasyon seçimi yaptıktan sonra bir tur paketi alacaksanız, görmek istediğiniz yerleri kapsadığından emin olun.

Gezilecek Yerler Listenizi Oluşturun

kış günlerinde çıkılacak tatiller

 

Kısa geçen kış günlerinde çıkılacak bir tatilde, zaman yönetimi en önemli konulardan biri. Bu nedenle tatile çıkmadan önce, gideceğiniz kentin gezilecek yerleri hakkında önceden araştırma yapmanızda ve bir liste oluşturmanızda fayda var.

Bavulunuza Koyacağınız Eşyaları Akıllıca Seçin

bavula konulacak eşyalar

 

Yaz tatillerinde nispeten biraz daha kolay olan eşya seçimi, konu kış tatili olduğunda karar vermek açısından size daha zorlayıcı gelebilir. Tatile çıkacağınız tarihin 1-2 hafta öncesinden başlayarak gideceğiniz şehir veya şehirlerin hava durumu raporlarını takip ederseniz, bavulunuza hangi eşyaları koymanız gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Tatil Öncesi Sağlık Kontrolünü Unutmayın

tatil öncesi sağlık kontrolü

 

Tatilde keyifli anlarınızın kötü sürprizlerle bölünmemesi adına, güncel sağlık durumunuzu sadece 2-3 saatinizi alacak bir check-up ile öğrenebilirsiniz. Çıkacak sonuçlara göre ilaç takviyesi alabilir veya gideceğiniz yerde yapmayı düşündüğünüz aktiviteleri belirleyebilirsiniz.

Araçla Gidecekseniz Periyodik Bakım Yaptırın

araç periyodik bakım

 

Eğer kış tatili için seçtiğiniz yere kendi arabanızla gidecekseniz, önceden aracınızın periyodik bakımını mutlaka yaptırın. Olumsuz hava şartlarında kapanan yolları düşünerek, seyahate başlamadan önce bagajınıza koymak için bir acil durum çantası oluşturun.

Seyahat Sigortası Yaptırın

seyahat sigortası

 

Fiyat açısından oldukça ekonomik olan seyahat sigortası, başta sağlık problemleri olmak üzere seyahat boyunca karşılaşabileceğiniz uçuş iptalleri, bavul kayıpları gibi durumlara karşı teminatlar sunar. Kayak tatiline gidecekseniz, poliçenizin kış sporları sırasında oluşabilecek sağlık problemlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

Fotoğraf Makinenizi Hava Şartlarından Koruyun

tatil için fotoğraf makinası

 

Tatilde geçireceğiniz keyifli anları unutulmaz hale getiren fotoğraf makinelerini kışın sert hava koşullarından korumak için su geçirmeyen muhafaza çantalarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca parmak uçlarında sürtünme yaması olan bir eldiven giyerseniz, fotoğraf makinenizi daha rahat kullanabilirsiniz.

Su Tüketimine Dikkat Edin

su tüketimi

 

Yaygın inanışın aksine, soğuk kış günlerinde vücudunuz suya daha fazla ihtiyaç duyar. Bu nedenle tatil boyunca düzenli olarak su tüketmeye çalışın. Dışarıdayken düzenli su tüketimi için yanınızda termal suluk bulundurun.

Tatil Boyunca Cildinize Özen Gösterin

tatilde cilt bakımı

 

Kış döneminde tatile çıkacaklara tavsiyeler sunduğumuz yazımızda değineceğimiz son konu ise cilt bakımı. Çünkü çok fazla hissettirmese bile kış güneşi cilt yanıklarına ve nem kaybına neden olabilir. Cildinizi korumak için nemlendirici ve koruyucu ürünleri kullanabilirsiniz.