çocuklar ile seyahat

Seyahat yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de çekici olabilir. Çocuklarınızın seyahatleriniz hakkında sizin kadar heyecanlanması ve seyahat gününü iple çekmesi için başvurabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzu, Seyahati Planlama Aşamasına da Dahil Edin

Çocuklarınızın seyahatin keyfini tam anlamıyla çıkarabilmesi için seyahatin planlanmasına bir katkıları olmasını sağlayın. Eğer çocuğunuz okul çağındaysa gideceğiniz yer ile ilgili araştırma yapmasını sağlayabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz bölge ile ilgili eğlenceli bilgiler içeren yazılar bulup onunla paylaşabilirsiniz. Çocuğunuza gideceğiniz yer hakkında araştırma yapmasını, eğer görmek istediği bir yer varsa burayı seyahatinize ekleyeceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz daha küçükse, ona gideceğiniz yer ile ilgi çekici noktaları kendiniz anlatabilirsiniz. Böylece hem ona seyahat öncesi araştırma yapma alışkanlığını kazandırırsınız, hem de tatili dört gözle beklemesini sağlarsınız.

çocuk ile kayak tatili

Çocuk Dostu Bir Seyahat Planlayın

Yetişkinler için eğlenceli olabilecek birçok aktivite çocuklar için bir eziyet olabilir. Siz müzede saatler geçirmeyi iple çekiyor olabilirsiniz ama çocuğunuz tam tersini düşünebilir. Bu nedenle onların da hoşuna gidecek etkinlikleri programınıza dahil edin. Örneğin müzeden sonra eğlence parkına gideceğinizi bilirse çocuğunuz daha mutlu olabilir.

Kalacağınız otelde de çocukların hoşuna gidecek özellikler olmasına dikkat edin. Birçok tesisin çocuklar için düzenlenen eğlence ve sosyal programları bulunuyor. Böyle bir konaklama merkezini tercih ederek onların da tatilden zevk almasını sağlayabilirsiniz. Onların ilgisini çekecek konseptli tesislerde kalarak, spor olanaklarının bulunduğu tesisleri tercih ederek, oteldeyken de iyi zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Tatilde Yalnız Kalmamasını Sağlayın

Seyahatler özellikle de kardeşi olmayan çocuklar için yetişkinlerin arasında kaldığı sıkıcı günlere dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için tatili planlarken onun sevdiği kişileri de tatilinize dahil edebilirsiniz. Çocuklarınızın, çocuklarıyla iyi anlaştığı arkadaşlarınız varsa, seyahate onlarla çıkmak herkes için mükemmel bir çözüm olabilir. Böylece çocuklarınız beraber zaman geçirirken siz de arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun iyi anlaştığı bir kuzeni, yakın arkadaşı varsa onu da seyahatinize dahil edebilirsiniz.

ailecek seyahat

 

Aile Olarak Zaman Geçirmenin Değerini Öğretin

Ailece çıkılan seyahatler kaliteli zaman geçirmek için mükemmel fırsatlardır. Çocuklarınızın sizinle geçirdikleri zamanın, aile olmanın değerini anlamaları için çaba sarf edin. Gündelik hayatın koşuşturmacası içinde onlara yeterince zaman ayıramasanız bile bunu tatillerde telafi edebilirsiniz. Onların duygu ve düşünceleri ile ilgilendiğinizi belli edin, uzun uzun sohbet etmeye çalışın, böylece çocuğunuzun seyahat boyunca telefondan oyun oynamasını da engelleyebilir, ona ailece paylaşılan zamanın güzelliğini öğretebilirsiniz.