Kış Sporlarına Başlayacaklar için: Doğru Kayak Malzemesi Seçimi

İçerisinde bulunduğumuz kış mevsiminde tatilinizi geçirebileceğiniz yerlerin başında kayak merkezleri geliyor. Tatil için bu merkezlere giden tatilcilerin kayak yapmak için malzeme seçiminde bazı konulara dikkat etmeleri gerekiyor. Siz de tatil günlerinizi kayak yaparak geçirmek istiyor ancak malzeme seçiminde deneyimsiz olduğunuzu düşünüyorsanız, Kış Sporlarına Başlayacaklar için: Doğru Kayak Malzemesi Seçimi yazımızın devamında dikkat etmeniz gereken konuların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

kayak tatili

Kayak Takımı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

kayak takımı

Kayak takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında, sahip olduğunuz deneyim geliyor. Yeni başlayanların ve düşük eğimli pistlerde kaymayı tercih edenlerin dâhil olduğu başlangıç seviyesi için en uygun ürünler kavisli (carving) kayaklar. Düşük hızda gitmek için yumuşak tasarıma sahip olarak üretilen bu kayak çeşidi, orta düzey kayakçıların beklentilerini de rahatlıkla karşılayabiliyor. Bu kayakların burunları diğer türlere göre daha geniş, kuyruk bölümüyse daha ince tasarlanıyor.

Orta veya ileri düzeydeyseniz tercih edebileceğiniz performans kayakları, ezilmiş pistlere uygun üretiliyor. Henüz tam olarak ileri düzeye geçiş yapamayanlar için ideal olan bu tür, sert ve dar hatlı olan yarış kayaklarına göre daha yumuşak hatlara sahip. Yapısından dolayı kontrolü daha zor olan yarış kayakları ise kullanım için yüksek deneyim gerektiriyor.

Cinsiyet ve yaş, kayak takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer konuları oluşturuyor. Kadınlar için üretilen takımlar erkeklerinkine göre daha hafif, esnek ve ağırlık noktası daha önde tasarlanırken; çocuklar için kayak takımı seçiminde boya ve ağırlığa dikkat etmek fayda sağlıyor.

Doğru Kayak Kıyafetleri ile Yüksek Performans ve Konfor

kayak kıyafeti

 

Kendinize uygun kayak takımını seçtikten sonra sıra bot seçimi yapmaya geliyor. Dış kısmı sert ve dayanıklı, iç kısmı yumuşak malzemeden üretilen bot seçiminde tıpkı takımlarınkinde olduğu gibi deneyim ön plana çıkıyor. Yani başlangıç seviyesi için daha esnek ve rahat, orta düzeyde iseniz hızlı tepki veren, profesyonelseniz duyarlılık, tepki ve kontrol seviyeleri yüksek ayakkabıları satın alabilirsiniz.

Sizi rüzgârdan, soğuktan ve nemden koruyan kıyafetlerin mutlaka fosforlu parçalar barındırması, pist üzerinde fark edilebilirliğinizi artırdığı için önemli bir konu. Ayrıca giyim ürünlerinin nefes alan ve teri dışarı atan malzemeden üretilmiş olmaları gerekiyor.

Kayak montu ve kayak pantolonu satın alırken konforlu kullanım için hareket özgürlüğü sağlayacak genişlikteki ürünleri tercih edebilirsiniz. Başlangıç seviyesindeyseniz pantolon yerine daha klasik görünüme sahip olan tulumları kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin içerisine giyeceğiniz içliğinse pamuklu materyal içermemesi, hem sağlık, hem de uzun süreli kullanım açısından önemli.

Kıyafetlerinizi tamamlayacak olan eldiven, gözlük, başlık, atkı ve berenin ise cilde dost yapıda olması ve hareketleri kısıtlamayacak tasarıma sahip olması, ideal kullanım için önem taşıyor. Yeni başlıyorsanız kullanım kolaylığı açısından atkı ve bere yerine tek parçadan oluşan kar maskelerini kullanabilirsiniz.