Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeler

Müzeler, tarihe yakından tanıklık etmek ve genel kültür açısından önemli kaynaklara ulaşmak isteyenler için eşsiz fırsatlar sunuyor. Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeleri  bu içerik sayesinde dünyanın dört bir yanındaki en köklü ve ünlü müzelere göz atabilir, dilerseniz bu müzeleri seyahat rotanıza ekleyebilirsiniz.

New York Metropolitan Sanat Müzesi

New York Metropolitan Sanat Müzesi

“The Met” olarak kısaltılan ve New York, Manhattan’da bulunan bu devasa müze, dünyanın en büyük ve önemli müzeleri arasında yer alıyor. 1870 yılında açılan ve içerisinde eski Roma, Yunan ve Mısır dönemlerinin yanı sıra Orta Çağ’a ait eserlerin de yer aldığı sanat müzesi, 2 milyonu aşkın tarihi çalışmaya ev sahipliği yapıyor.

New York Modern Sanat Müzesi

New York Modern Sanat Müzesi

Tıpkı Metropolitan Sanat Müzesi gibi New York, Manhattan’da yer alan ve The Met ile sık sık karıştırılan Modern Sanat Müzesi, “MoMa” şeklinde kısaltılıyor ve dünyanın en önemli modern sanat müzesi olarak kabul ediliyor. 1929 yılında açılan müzede, Van Gogh’dan Dali’ye, Picasso’dan Kahlo’ya dünya çapında büyük bir üne sahip olmuş sanatçıların eserleriyle beraber pek çok tasarımcının birbirinden değişik tasarımları da bulunuyor.

Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri

1506 yılında inşa edilmiş olan Vatikan Müzeleri, dünyanın en eski ve büyük müzeleri arasında bulunuyor. Rönesans dönemine ait olan müzeler, toplamda 54 ayrı galeriden oluşuyor ve dünyaca ünlü sanatçıların tablolarını, heykellerini sınırları içinde barındırıyor. Galerilerin en ünlüsü Sistine Şapeli olmakla birlikte müze, elips şeklindeki merdivenleriyle de biliniyor.

Floransa Uffizi Galerisi

Floransa Uffizi Galerisi

İtalyanca “ofisler” anlamına gelen Uffizi, ilk olarak 1560 yılında Floransa Sulh Yargıçları Ofisi olarak açıldığı için ismini buradan alıyor. Günümüzde dünyaca ünlü birçok ünlü İtalyan sanatçının tablolarına ve diğer çalışmalarına ev sahipliği yapan müzeye girebilmek için zaman zaman 5 saati aşan kuyruklarda beklemek gerekebiliyor.

Paris Louvre Müzesi

Paris Louvre Müzesi

Fransız İhtilali’nin ardından 1793 yılında açılan Paris Louvre Müzesi, Fransa’nın ilk devlet müzesi olma özelliğini taşıyor ve dünyanın en önemli müzeleri arasında her zaman ilk 10’da yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahip olan Louvre, ünlü Mona Lisa tablosu başta olmak üzere, 35 bini aşkın sanat eserini barındırıyor.

Saint Petersburg Ermitaj Müzesi

Saint Petersburg Ermitaj Müzesi

1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulan Ermitaj, bugün dünyanın en büyük ve eski kültür-sanat müzelerinden biri. 3 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan müze, aynı zamanda en çok tablo koleksiyonu barındıran müze olma özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’nda da yer alıyor.

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi

Antik Mısır uygarlığına dair en iyi kaynaklardan biri olan Kahire Mısır Müzesi, bu özelliğinden dolayı mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında bulunuyor. Dünyaca ünlü müzede, Mısır firavunu Tutankhamun’a ait olan mumyanın maskesini de görebilirsiniz.