Sanatseverlerin Mutlaka Görmesi Gereken Destinasyonlar

Farklı sanat akımlarının yansımalarını bulacağınız eserleri keşfetmek ve yepyeni kültürler öğrenmek istiyorsanız rotanızı size önereceğimiz destinasyonlara çevirebilirsiniz. İşte sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken destinasyonlar!

Resim Sanatına İlgi Duyanların Adresi: Londra / İngiltere

Resim Sanatına İlgi Duyanların Adresi: Londra / İngiltere

Londra; sokaklarını mesken edinen müzisyenleri, yıllarca kapalı gişe devam eden müzikalleri ve ücretsiz girilebilen dünyaca ünlü müzeleri ile sanatın her türlü çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu şehirde resim sanatının ayrı bir yeri bulunuyor. Başta Ulusal Galeri, Tate Modern ve Tate Britain olmak üzere pek çok sanat galerisi sanatseverler için doyurucu ve ilgi çekici mekanlar arasında yer alıyor.

Latin Amerika Sanatının Başkenti: Sao Paulo / Brezilya

Latin Amerika Sanatının Başkenti: Sao Paulo / Brezilya

Rio karnavalı ve salsa dansçılarıyla ünlü Brezilya, son yıllarda bir sanat şehri olarak da ön plana çıkmaya başladı. Brezilya sanatının dünyaya açılmasındaki katkısı yadsınamaz bir gerçek olan Sao Paulo’ya gittiğiniz zaman sanat müzelerini gezerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Üstelik bu şehirde sanatın belli bir adresi de yok. Her an karşınıza çıkabilir. Birkaç sene önce terk edilmiş bir hastane binası bile birkaç sanatçının bir araya gelerek ortak çalışması sonucu bir sanat eserine çevrilebiliyor.

Sokaklarından Sanat Fışkıran Şehir: New York / ABD

Sokaklarından Sanat Fışkıran Şehir: New York / ABD

Dünyanın en büyük sanat galerisi olarak kabul edilen Metropolitan Art Museum’un New York’ta bulunması bile bu şehri önemli bir sanat destinasyonu olarak görmek için yeterli sayılıyor. Ancak tek sebep elbette bu değil. Kozmopolit yapısı nedeniyle etnik bir çeşitliliğe sahip olan New York sokaklarında farklı kültürlerin sanata yansımalarını en canlı haliyle görebilirsiniz.

Rönesans Ruhunun Hüküm Sürdüğü Floransa / İtalya

Rönesans Ruhunun Hüküm Sürdüğü Floransa / İtalya

Sanat tarihi ile ilgileniyorsanız özellikle de Rönesans dönemi sanat eserleri ilginizi daha çok çekiyorsa Floransa sizin için tatmin edici bir seyahat imkanı sunabilir. Şehrin hemen her noktasında bir Rönesans dönemi eseri ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle; Micheangelo, Raphael, Caravaggio, Boticelli, Leonardo da Vİnci gibi sanatçıların eserlerini yakından görebileceğiniz Uffizi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Doğu ile Batının Sentezi: İstanbul / Türkiye

Doğu ile Batının Sentezi: İstanbul / Türkiye

Lokasyonu sayesinde doğu ile batı sanatının harmanlanarak iç içe geçtiği nadide şehirlerden biri olan İstanbul’da birçok uygarlığın izlerini yakalayabilirsiniz. Karaköy, Tophane, Beyoğlu ve Kadıköy bölgelerinde yoğunlaşan sanat galerileri; sergilere, konferanslara, film gösterimlerine, atölyelere ev sahipliği yapan SALT ve modern Türk sanatına ilgi duyanların adresi İstanbul Modern, bu şehirdeki sanat mekanlarından sadece bazıları. Şehirde ayrıca dünyaca ünlü saraylar, kiliseler, camiler ve pek çok tarihi mekan da bulunuyor.