Antik Roma ve Yunan tiyatrolarından, günümüzdeki modern mimari örneklerine kadar, tiyatro yapıları her zaman bulunduğu kentin kültürü ve yaşayış biçiminin aynası olmuştur. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel olarak, dünyanın dört bir tarafında bulunan, dünyanın en etkileyici tiyatro sahnelerini bu yazımızda derledik.

Herodes Atticus Odeonu, Atina, Yunanistan

Herodes Atticus Odeonu, Atina, Yunanistan

Herodion olarak da bilinen Herodes Atticus Odeonu, Atina Akropolisi’nin altında konuşlanıyor. Herodion, Pericles Odeonu ve Agrippa Odeonundan sonra antik Atina kentinde inşa edilen üçüncü odeon olma özelliğiyle tarih kitaplarında önemli bir yer tutuyor. Heyecan verici olan bir diğer özelliğiyse bugün burada çeşitli performans gösterileri izleme imkanının devam etmesi. Herodion’da her yaz gerçekleşen Atina Festivali kapsamında katılabileceğiniz bir müzik dinletisi veya izleyebileceğiniz bir tiyatro oyunu, aydınlanmış Parthenon manzarasıyla gerçekten muhteşem bir deneyim sunuyor!

Pekin Ulusal Tiyatrosu, Pekin, Çin

Pekin Ulusal Tiyatrosu, Pekin, Çin

Tien An Men meydanına yürüme mesafesinde bulunan bu göz alıcı yapı, bir gölün ortasında titanyum strüktürü ve cam kaplamasıyla bir gölün ortasında yükseliyor ve 150.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Toplamda, 5.473 koltuk ve 3 adet oditoryum ihtiva eden ve ünlü mimar Paul Andreu tarafından tasarlanan bu yapı, gündüz cam cephesinden ışık alırken, gece içerisindeki hareketliliği dışarıdan okunabilir kılıyor.

Shakespeare’s Globe Tiyatrosu, Londra, İngiltere

Shakespeare's Globe Tiyatrosu, Londra, İngiltere

Orijinal Globe Tiyatrosu, aslında 1599 yılında üretilmişti, ancak bir yangın sonucu 1613 yılında yok oldu. Bir replika olarak 1997 yılında yeniden inşa edilmiş olan bu bina, rehber olarak kullanılan tarihi belgeler aracılığıyla yeniden üretilmiş. Görünüş olarak her ne kadar asıl yapıya neredeyse birebir benzese de, 857 koltuk barındıran bu tiyatro binası, birçok modern eklentiyi içerisinde barındırıyor.

Amazon Tiyatrosu, Manaus, Brezilya

Amazon Tiyatrosu, Manaus, Brezilya

Amazon yağmur ormanlarının ortasında yer alan ve asıl adı Teatro Amazonas olan tiyatro, var olan binaların arasında şüphesiz en görkemli yapılardan biri. 19.yüzyılın sonlarında, İtalyan mimar Celestial Sacardim tarafından tasarlanan bu yapının malzemeleri birçok farklı ülkenin izlerini taşıyor. Çatı kiremitleri Fransa’dan, merdiven ve kolonlarının mermeri İtalya’dan, çelik duvarları Glasgow’dan gelen bu tiyatro binasında 198 adet görkemli avize bulunuyor.

Minack Tiyatrosu, Cornwall, Birleşik Krallık

Minack Tiyatrosu, Cornwall, Birleşik Krallık

Falez kenarındaki tiyatronun manzarası öyle nefes kesici ki, gösteri esnasında birçok kez dikkatinizi dağılmış olarak bulabilirsiniz. Bu tiyatro, bahçesini yerel bir tiyatro gurubu tarafından kullanılmasına izin veren Rowena Cade sayesinde 1932 yılında inşa edilmiş. Bugün burada Haziran – Eylül ayları arasında çeşitli performanslar sahnelenmeye devam ediliyor. Ancak tiyatronun kapıları tüm yıl boyunca ziyaretçilerine açık. Özgün öyküsüyle bu yapı, kesinlikle dünyanın en etkileyici tiyatro sahnelerinden birisi.