İş seyahati her zaman çok da keyifli olmuyor. Özellikle yanında sevdiğin, kafanın uyduğu iş arkadaşların yoksa ve gittiği şehri tanımıyorsan süreç çok daha sıkıntılı bir hal alıyor. Oysa iş seyahati esnasında otele tıkılıp kalmak kader değil. Doğru hamleleri yaparak sen de iş gezilerinde özgürlüğünü ilan edebilir, boş vakitlerinde keyifli zaman geçirebilirsin. İşte iş seyahati için gittiğin, bilmediğin bir şehirde yemek yiyeceğin yeri, ziyaret edeceğin mekanları seçmenin, eğlenceli aktiviteler planlamanın yolları:

Program ve Plana Hakim Ol

Kendin için plan yapabilmen plana ve programa hakimiyetine bağlı. Eğer öğlen aralarını yanlarında sıkıldığın iş arkadaşlarınla geçirmek istemiyorsan öncelikle saat kaçta nerede olacağınızı ve planlanan aktivitelerin ne olduğunu öğrenmelisin. Boş zamanlarına göre ne kadar uzaklaşabileceğini hesaplayabilir, ona göre seçeneklere ve aktivitelere göz atabilirsin.

Çevreyi Tanı

İş seyahati için ayak bastığın bu şehre daha önce gelmemiş olabilirsin ancak şehrin iyi mekanlarını, gezilecek yerlerini öğrenmek için fırsatın var. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin notlarını paylaştıkları forumlar üzerinden mekanları karşılaştırabilir, Foursquare gibi uygulamalar üzerinden favori mekanları belirleyebilirsin. Eğer sen daha çok lokal mekanlardan, küçük ama lezzetli lokantalardan, az bilinen tarihi yerlerden hoşlanıyorsan bir şehri en iyi tanıyanların esnaflar olduğunu bilmeli ve birkaç soru ile kamuoyu yoklaması yapmalısın. Taksiciler, büfe sahipleri ve otel çalışanları şehri en iyi tanıyanların başında gelir, halkın şehirde nasıl vakit geçirdiğini görebileceğin önerileri onlardan alabilirsin. İnternette en seçkin yemeğin adresi sana sunulabilir ancak yöre halkının lezzetli seçimini ancak o şehrin insanından öğrenebilirsin.

Gezmek İçin Biraz Sosyal Medya Sörfü

Tanımadığın bir şehirde ne var ne yok bulmak için sosyal medyayı kullanabilirsin. Dakikalar içinde şehir hakkındaki hashtag’leri tıklayıp göz gezdirebilir, TatilSepeti’ndeki kullanıcı yorumlarına göz atabilirsin. Şehirde en çok fotoğraf çekilen yerlerin de genellikle turistik olduğunu düşünerek, Instagram üzerinden fotoğraflara bakarak gezilecek yerleri not alabilirsin. Bir diğer ufak ipucu da Tatilsepeti’ndeki ilgili tatil turlarına gözatmak olabilir. Ayrıntılı tur programında görülmesi gereken yerler mutlaka yazar, bu da sana görmen gereken yerlerle alakalı fikir verecektir.

Gezerek Şehri Tanı

İş seyahati için koşuşturman biraz dindiyse ve birkaç saatin varsa gördüğün herhangi bir otobüse binerek şehri turlayabilirsin. Şehri en iyi tanımanın yollarından biri de bu. Elbette ne kadar uzaklaşabileceğini planlaman ve geri dönüş süresini de hesaplayarak hareket etmen önemli. Etrafını gözleyerek, yaşam tarzına yakın bulduğun insanlara sokakta oraya yakın gezilecek yerleri sorarak günlük planını oluşturabilirsin. Spontan yaşamanın keyfini iliklerine kadar hissedeceğin o anlarda kaybolmaktan da çekinme. Bilmediğin bir şehirde kaybolmak da oldukça keyifli olabilir. Yalnız sonra yönünü bulabilmek için telefonunun şarjının olduğundan emin olmalısın.

Kırmızı Çizgilerin Olsun

Elbette iş seyahatini keyifli hale getirecek bu önerileri dikkate alırken şehre ayak bastığın gibi ilk sorman gereken sorulardan birinin gidilmemesi gereken yerler olduğunu unutmamalısın. Her şehirde bir veya birkaç semt genellikle turistlere önerilmeyecek kadar mimlidir. Aksiyon aramamak adına, nerelerden uzak durman gerektiğini sorabilirsin. O mahallelere, semtlere giden otobüslerden uzak durarak, oralarda kaybolma deneyimi edinmeden gezmende fayda var.

Seyahat Öncesinde Arkadaşlarını Yokla

İş seyahatinde iş arkadaşlarından uzak bir gezi planı yapmanın en kolay yolu “arkadaşlarla buluşacağım” diyerek onlardan ayrılmaktır. Şehre gelmeden önce iş seyahati planlanan şehirde yaşayan arkadaşlarını arayabilir, onlarla plan yapabilir veya onlara önerilerini sorabilirsin. Gece nereye gidilmeli, nerede yemek yenmeli, nerede gezilmeli sorularına sana en uygun cevabı verebilecek olanlar onlar, zira seni tanıyorlar.

Sen de keyifli bir iş seyahati geçirmek, ilk kez gezdiğin bilmediğin o şehrin tadını çıkarmak için önerilerimizi dikkate alabilirsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin