Longmen Mağaraları

Asırları aşan tarihleri ile geçmiş ve günümüz arasındaki bağlantıyı kuran antik kentler, hikayeleri, efsaneleri ve görsel şölen sunan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Dünyanın dört bir tarafında yer alan medeniyetlerden kalan izleri taşıyan bu kentler, muhteşem manzaraları ve tarih kokan yapıları ile dikkat çekiyor. Eski medeniyetlerin kültür ve yaşayış biçimleri hakkında bilgiler veren antik kentler, zamanda yolculuk yapabilmenize ve tarihin gizemli yönlerini keşfedebilmenize imkân tanıyor. İşte sizin için derlediğimiz dünya çapında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 6 antik kent:

Şanlıurfa Göbeklitepe – Türkiye

Göbeklitepe

Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun’un oynadığı Netflix dizisi Atiye, Göbeklitepe’yi hepimize öğretti. Belki sizler de Göbeklitepe’nin varlığını Atiye’den öğrenenlerdensiniz ama aslında Göbeklitepe çok uzun zamandır bizlerle birlikte. Öyle ki tarihin sıfır noktası olarak bilinen ve yapay bir höyük olan Göbeklitepe, milattan önce 10.000 yıllarına kadar dayanıyor. Dünyanın en eski yapılarından bile 7500 yıl daha öncesine dayanan bu muhteşem antik kent, bilinen ilk kutsal alan olarak kendine yer buluyor. 20 adet tapınaktan oluşan kompleks bir yapı olan Göbeklitepe, Neolitik döneme ait kalıntıları ile Türkiye’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mağara duvarlarına ve taşların üzerine işlenmiş olan hayvan figürleri sayesinde sanat anlayışının çok eskilere dayandığını gözler önüne seren bu yapı, buğdayın ilk atasının da yetiştiği yer olarak biliniyor. Yerleşik hayat ile ilgili tüm bilinenlerin yeniden düşünülmesini sağlayan Göbeklitepe, dünya üzerinde en eski antik kent olarak başı çekiyor. Tatilsepeti’nde düzenlenen GAP Turları kapsamındaki Göbeklitepe Turuna katılabilir, sizler de Göbeklitepe’yi dünya gözüyle görebilirsiniz.

Petra Antik Kenti – Ürdün

Birçok filme ev sahipliği yapmış olan Petra, geçmişi M. Ö. 400 yılına dayanan muhteşem bir antik kent olarak dikkat çekiyor. Bir dağ üzerine oyulan yapılardan oluşan antik kent, görsel bir ziyafet yaşamak isteyenleri bekliyor. Nebati Krallığı’na başkentlik yapmış olan Petra, tarihteki en önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biri olarak biliniyor. Farklı kültürlerin ve medeniyetlerin kalıntılarını da barındıran şehir, antik tiyatrolar, tapınaklar ve Roma dönemine ait eserlerden oluşuyor.

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu, UNESCO’nun koruma altına aldığı bölgelerden birisi…

Peru’nun Cusci şehrinde yer alan ve And dağlarının uzantısı üzerine 2430 metre yüksekliğe kurulan Machu Picchu, dünyanın yedi harikası arasında yer alıyor. İnka uygarlığının başkenti Cuzco yakınlarına konumlanan bu antik şehir, “yaşlı zirve” anlamına gelen Machu Picchu adı ile anılıyor. Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik bulgularından biri olarak görülen bu şehir, birbirine bağlı taş yapılardan oluşuyor. Kentsel ve tarımsal bölgeler olarak muhteşem bir şekilde ikiye ayrılmış olan şehir, içerisinde 3000 basamaklı bir merdivenin de bulunduğu 200’den fazla merdiven sistemi ile gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Teotihuacan – Meksika

Tarih boyunca gizemini koruyan ve Meksika’da yer alan Teotihuacan, kim tarafından ve neden inşa edildiği bilinmeyen bir antik kent olarak dikkat çekiyor. Orion takım yıldızına göre dizayn edilmiş olan yapıları benzersiz bir mimari sanat niteliği taşıyor. Yaklaşık 2500-3000 yıl öncesinde inşa edildiği sanılan bu kent; Güneş Piramidi, Ay Piramidi ve Quetzalcoatl Tapınağı ile dikkat çekiyor. Queatzalcoatl Tapınağı gezegenlerin yer yüzündeki yansıması olacak şekilde tasarlanmış yapısı ile de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Longmen Mağaraları – Çin

Longmen Mağaraları

Çin’de bulunan ve “Ejderha Kapısı Mağaları” anlamına gelen Longmen ismiyle anılan bu antik mağara şehir, dağlara oyulan evler ve heykeller ile muhteşem bir manzaraya sahip. Yaklaşık 100,000 heykele ev sahipliği yapan kadim şehir, Buda ve onlarca öğrencisinin kayalara işlenmiş heykelleri ile mutlaka görülmesi gereken antik kentler arasında yer alıyor.

Pompeii – İtalya

79 yılında volkanik patlama sonucu küller altında kalan Pompeii

Avrupa ve Roma kültürüne dair pek çok kalıntıyı ve eseri barındıran antik kent Pompeii, İtalya’da Napoli şehri yakınlarında yer alıyor. M. S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren patlaması sonucu volkanik küller altında kalan ve kaybolan şehir, 1748 yılında tesadüfen keşfediliyor. İtalya’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan Pompeii, Roma dönemine ait benzersiz kalıntılar ve eserler ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Sizler de ziyaret ettiğiniz ve asla unutamadığınız antik kentleri yorumlarda ya da #Tatilsebebi hashtag’iyle sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin