Florida’nın güneyinden başlayıp Venezuela’nın kuzeybatısına uzanan Karayipler’in dünya üzerindeki en güzel tatil rotalarından biri olduğunu artık bilmeyen yok. Kasırga mevsimi haricinde yılın her döneminde tatil yapmaya izin veren bölgede; tertemiz denizi, bembeyaz kumsalı, palmiyelerle bezeli yolları ve sıcak insanlarıyla nam salmış birçok ada ülkesi, unutulmayacak bir tatil için sizi bekliyor. Peki ama 7 bine yakın adanın bulunduğu Karayipler’de hangi ülkeler diğerlerinden bir adım öne çıkıyor? İşte Karayipler’i Cennet Köşesine Çeviren Ada Ülkeleri.

Bahamalar: Florida’nın Yanı Başında

Karayipler’de adı en bilinen ada ülkelerinin başında Bahamalar geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin açıklarında, Küba’nın hemen kuzeyinde yer alan Bahamalar, irili ufaklı 700 civarı adadan oluşuyor. Başkent Nassau’nun yanı sıra Andros, Eleuthera ve Büyük Bahama, bu cennet ada ülkesinin en çok tercih edilen turistik rotaları arasında bulunuyor.

Her yıl 6 milyonun üzerinde turist ağırlayan Bahamalar’da halkın yarısı geçimini turizmden sağladığı için konuklara karşı oldukça sıcakkanlı ve misafirperverler. Kasırga mevsimi olan Eylül-Kasım dönemi haricinde her mevsim gezebileceğiniz Bahamalar’a Noel haftasında giderseniz, yerli halkın geleneksel giysileriyle sokaklarda çılgınlar gibi eğlendiği Junkanoo festivaline de katılabilirsiniz. Üstelik Bahamalar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadarki seyahatlerinde vize istemiyor.

Barbados: Mutfağı Başınızı Döndürecek

Eğer Karayipler’in güneyinde bir tatil yapmak istiyorsanız Barbados’a şans verebilirsiniz. Güney Amerika kıtasının yanı başında, Venezuela’nın 400 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Barbados’ta, kasırga riski yaşamadan yaz kış denize girip güneşlenebilirsiniz. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Bridgetown, aynı zamanda Barbados’ta turistlerin en çok tercih ettiği rota. Bahamalar’da olduğu gibi Barbados’ta da yerel halk oldukça sıcakkanlı. Üstelik Barbados, Karayipler’de okuma yazma oranının ve eğitim seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerin de başını çekiyor.

Barbados’u cazip bir tatil rotası yapan tek şey cennet doğası değil. Tarih boyunca birçok farklı kültürle haşır neşir olduğu için bu güney Karayip ülkesinin mutfağı bir hayli zengin. Barbados’ta Afrika, Hint, İrlanda ve İngiliz mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Bu özelliğiyle Barbados, farklı bir mutfak kültürüne sahip bir ülkeye seyahat etmekten çekinenlerin yüreğine su serpiyor.

Dominika: Yeşili Maviye Tercih Edenlere

Eğer Karayipler tatilinden beklentiniz sadece denizin keyfini çıkarmak değilse ve hatta doğayla baş başa zaman geçirmek sizin için deniz turizminden daha önemliyse, Dominika’ya şans verebilirsiniz. Karayip Adaları’nın ortasında kalan bu minik ülke, aslında volkanik bir ada. Bu yüzden çok verimli topraklara sahip ve en önemli geçim kaynağı muz, kakao, limon ve vanilya ticareti. Her ne kadar tarım, turizmin önüne geçmiş olsa da Dominika özellikle yeşili seven ziyaretçilerine müthiş bir tatil vadediyor.

Dominika’da yer alan Kaynar Göl, her ne kadar ismi pek yaratıcı olmasa da dünyanın en büyük ikinci kaynar gölü olduğu için bir hayli ünlü. Bu gölün etrafındaki yağmur ormanı ise merdivenleriyle tanınıyor. Bu sayede ağaçlar arasında cennete vardığı izlenimi veren patikaları, basamakları inip çıkarak gezebiliyorsunuz. Dominika geçmişte İspanyol değil İngiliz sömürgesi olduğu için ülkenin resmi dili İngilizce ve bu da birçok turist için Dominika’yı daha da cazip hale getiriyor.

Jamaika: Müziğin Hiç Susmadığı Ülke

Küba’nın hemen güneyinde yer alan Jamaika, Karayipler’de adı en bilinen ülkelerden. Ülkenin adını tüm dünyaya duyurma misyonunu, son zamanlarda efsanevi atlet Usain Bolt üstlense de Jamaika’nın çıkardığı en ünlü isimlerin başında Bob Marley geliyor. Bob Marley’in hatırasına her zaman sahip çıkan Reggae’nin anavatanında da bu yüzden dans ve müzik hiç durmuyor. Sadece reggae değil ska ve dub başta olmak üzere birçok müzik türünde dünyanın sayılı müzisyenlerini yetiştiren Jamaika’ya giderken, kendinizi sabahın ilk ışıklarına kadar dans etmeye hazırlayın!

Jamaika’da sadece iki şehir bulunuyor: Başkent Kingston ve deniz turizminin yoğun olduğu Montego Bay. Eğer önceliğiniz denize girmekse, kasırga mevsimi haricindeki dönemlerde Jamaika’nın kuzey kıyılarına yani Montego Bay’e gitmelisiniz. Doğa tutkunları için St. Ann kasabasında bulunan Dunn Şelaleleri’nde serinlemeyi ve eğer cesaretiniz varsa yine aynı kasabada bulunan White River’da rafting yapmayı da ihmal etmeyin.

ABD Virjin Adaları: Yeryüzündeki Cennet

Karayipler’in orta bölümünde yer alan bir başka ünlü tatil rotası da ABD Virjin Adaları. Adından da anlaşılabileceği gibi bu ada topluluğu listedeki diğer ülkelerin aksine bağımsızlığını ilan edebilmiş değil ve hâlâ Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı. Ada topluluğunun en büyük ve ünlü üç adası Saint Croix, Saint John ve Saint Thomas, ülkede turizmin de üç önemli merkezi.

Her yıl 3 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan ve gayri safi milli hasılasının yüzde 60’ını turizme borçlu olan ABD Virjin Adaları da tıpkı Bahamalar gibi deniz turizmiyle öne çıkıyor. Üç büyük adanın tamamında maviyle turkuazın tüm tonlarını görebilir, bembeyaz kumsallarda dinlenebilirsiniz. Ayrıca ada topluluğunun diğer küçük adalarına düzenlenen tekne turlarına katılıp, görece bakir kalabilmiş toprakları da keşfe çıkabilirsiniz.