Yaz tatilleri, hem çalışanların hem de öğrencilerin iple çektiği dönemlerdir. Pek çok kişi bütün bir yıl yaz tatili motivasyonu ile çalışır. Herkesin hayalindeki tatil ise hem keyifli hem de ekonomik olanıdır. Peki Ekonomik Yaz Tatili Nasıl Yapılır?

Erken Rezervasyon İmkanlarını Takip Edin

Ekonomik yaz tatili yapmanın altın kuralı, tatili aylar öncesinden planlamaktır. Erken rezervasyon fırsatları, size istediğiniz yerde istediğiniz imkanları çok daha uygun fiyatlarla satın alma olanağı sunar. Erken rezervasyon sayesinde sezon fiyatlarına oranla %50’ye kadar daha uygun fiyatlarla tatilinizi yapabilirsiniz. Erken rezervasyonun bir diğer avantajı ise tatil zamanına kadar tatil masrafınızı biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Otel Seçerken Üşenmeyin

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanırken, iyi bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Aynı oteli farklı uygulamalar üzerinde farklı fiyatlara bulabilirsiniz. Acele etmeden, kampanyaları takip edip size en uygun oteli bulmaya çalışın.

Uçak Biletinizi Erken Satın Alın

Tıpkı eken rezervasyon gibi uçak biletleri de erken alındığında ciddi kar etmenizi sağlar. Zaten tatil giderlerinin başında konaklama, yol ve yiyecek / içecek masrafları gelir. Uçak biletlerinizi erkenden satın alarak, tatilinizi çok daha ekonomik olarak yapabilirsiniz.

Turları Yabana Atmayın

Tatilinizi önceden planlama fırsatı bulamadıysanız, elinizdeki imkanların en uygunu ile tatile çıkmaya çalışın. Bunlar arasında tur seçeneklerini gözden geçirmek, ekonomik bir tercih olabilir. Turla tatile çıkmak, hem ekonomik hem de daha zahmetsizdir. Tek başınıza ya da ailenizle birlikte tatile çıkarken, izin dönemlerinize uygun ucuz otel ve ucuz uçak bileti bulmak için uğraşmak zorunda kalırsınız. Ayrıca, gezeceğiniz yer hakkında araştırma yapıp, kendinize belirli bir rota çizmeniz gerekir. Turla tatile çıkarken, bunların hiçbiriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yılın istediğiniz zamanında, turla tatile çıkmanın avantajları ile dilediğiniz yerde tatil yapabilirsiniz.

Apart Otelleri Deneyin

Apartman ya da villa şeklinde olan apart otellerde bir ya da daha fazla oda, mutfak ve salon yer alır. Bu sistem, özellikle kalabalık aileler için daha avantajlı olabilir. Çünkü kişi sayısı arttıkça kişi başına düşen maliyet de azalmış olur. Evindeki konforu arayanlar için hem ekonomik hem de daha rahat bir tatil alternatifi olan apart otellerde kişi sınırlaması olabileceğini de unutmamak gerekir.

Her Şey Dahil Sisteminden Yaralanabilirsiniz

Her şey dahil sistemi, genellikle yiyecek ve içecekleri kapsayan bir ifadedir. Her şey dahil bir tatil satın aldığınızda, oteldeki yiyecek ve içeceklerden dilediğiniz kadar yararlanabilirsiniz. Bu sistemde bazı oteller, otelin sunduğu aktiviteleri de her şey dahil hizmete dahil edebilir. Buna dikkat etmek gerekir. Eğer her şey dahil sistemde otelin sunduğu aktiviteler de yer alıyorsa, otelden dışarı hiç çıkmadan ekonomik bir tatil yapabilirsiniz. Fakat günün büyük bir kısmını otel dışında geçirmeyi düşünenler için her şey dahil sistem ekonomik olmayabilir. Yemek saatlerine dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Gerekli Eşyalarınızı Yanınıza Almayı Unutmayın

Tatile giderken sürekli ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri yanınıza almayı unutmayın. Çünkü bazı hizmetler, otellerde dışarıya göre daha yüksek bedellerle size sunulur. Eşyalarınızı alırken en gerekliden gereksize doğru bir sıralama yaparak daha ekonomik bir yaz tatili yapabilirsiniz.

Daha Az Bilinen Yerleri Keşfedin

Bazı tatil beldeleri her zaman daha popülerdir ve dolayısıyla buralarda tatil yapmak daha maliyetli olabilir. Daha az bilinen ama keyifle tatil yapabileceğiniz, hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok alternatif olduğunu da unutmayın. Hem yeni yerler keşfedip hem de ekonomik bir tatil yapma fırsatı bulabilirsiniz.