en-cok-tercih-edilen-col-tatilleri

Zamanın durduğu, huzurun adeta kumlar arasında cisimleştiği çöller, farklı bir tatil macerası arayanları cezbediyor. Dünyanın En Çok Tercih Edilen 4 Çöl Seyahati Rotası, çöl safarileri, dünyanın dört bir yanındaki çölleri tüm cazibesiyle yaşamak isteyenler için son yılların alternatif rotalarından birini oluşturuyor. Altın kumlar, mavi gökyüzü, renkli kamp hayatı, heyecanlı deve ve jeep gezileri ile inanılmaz deneyimler yaşayabileceğiniz çöl maceraları sizleri bekliyor.

1- Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri – Arabistan Çölü

Dubai, Arap gecelerinin dillere destan masallarıyla ölümsüzleşen ve en popüler çöl destinasyonlarından biri olarak listemize ilk sıradan giriyor. Çocukluğunuzu yeniden yaşamak ve masallar diyarına geri dönmek istiyorsanız, Dubai’de heyecanlı bir çöl safarisi yapmak isteyebilirsiniz. Dubai çöl tatilinizde göçebe bedeviler gibi yaşayabilir, altın renkli kumları gün batımında kızıla boyanırken izleyebilirsiniz. Tüm bu güzellikler içinde deve gezintisi veya bir jeep safarisi ile kaybolabilirsiniz. Hava karardıktan sonra kamp ateşi tarafından hazırlanan leziz bir akşam yemeğini, Arap ezgilerinden yükselen kıvrak ritimlerle sonlandırabilirsiniz.

Dubai çöllerini, en uygun aylar olan Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret edebilir, çöle Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan 2 saatlik araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

 

2- Bahariya, Mısır – Sahra Çölü

Mısır, dünyanın dört bir yanındaki çöl safarisi için en çok tercih edilen destinasyonlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Ülkede, dünyanın en popüler çöllerinden biri olan Sahra Çölü bulunuyor. Tarihi Firavun dönemine dayanan Bahariya, altın mumyalar da dahil olmak üzere bir dizi tarihi hazineye de ev sahipliği yapıyor. Altın mumyalar, sıcak ve soğuk su kaynakları, tuzlu su gölü, çölün doğal hazineleri arasında yer alıyor. Geceleri gökyüzünün manzarasını izlemeyi ihmal etmeyin. Milyonlarca yıldızı bir arada gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Bahariya çöl safarilerinde 4 × 4 cip veya deve seçenekleri bulunuyor. Safariler süresince çölün geleneksel yaşamını deneyimleyebilir, tarihi kalıntıları keşfedebilir ve çölün doğal hazinelerini hayranlıkla seyredebilirsiniz. Bahariya’da modern olanaklarla donatılmış lüks tesislerin yanı sıra yerel yaşama uygun kamp alanları da bulunuyor.

Bahariya Çölü’nü en uygun aylar olan Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret edebilir, çöle Kahire Havaalanı’ndan 3 saat 40 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

3- Jaisalmer, Hindistan – Tar Çölü

Tar Çölü, altın kumlarıyla dünyanın en güzel çöllerinden biri olarak listemize giriyor. Hindistan‘ın en iyi destinasyonları arasında yer alan bu güzel çölde, bozulmamış güzellikleri ve romantizmi yaşayabilir, safari ve diğer lezzetlerle unutulmaz bir deneyim için her yıl düzenlenen Çöl Festivali’ne katılabilirsiniz.

Gün batımını rengarenk giydirilmiş develerin üzerinde gezinerek izleyebilir, kendinizi Hindistan’ın bu farklı yüzünde kaybedebilirsiniz. Kamp alanlarında birbirinden lezzetli Rajasthani mutfağından yemeklerin tadına bakabilir, Kalbelia dansları eşliğinde yerel Hint kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Tar Çölü’nü, en uygun aylar olan Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret edebilir ve Çöle Jodhpur Havaalanı’ndan, 5 saat süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

4- Maskat, Umman – Wahiba Çölü

Çölün ruhunu taşıyan önemli destinasyonlardan biri olan Umman’daki Wahiba Çölü, dünyanın en güzel çöl manzaralarından birine sahip. Rengarenk bir paleti andıran dalgalı kum tepeleri, sizi bambaşka bir dünyaya götürecek cinsten. Yüzlerce yıllık yaşam tarzlarını koruyan Bedevi topluluğunun yaşadığı büyüleyici Wahiba Çölü’nde farklı bir dünyaya adım atabilir, unutulmaz tatil anıları biriktirebilirsiniz.

Wahiba Çölü, kumulların geniş bir şekilde yayılmasından ötürü hem cip hem de deve ile keşfedilebilecek bir destinasyon. Turist kamplarında otantik halılarla süslenmiş çadırlarda ve lüks yataklarda dinlenebilir, parlayan yıldızlarla dolu gökyüzü altında ağız sulandıran ikramlar ve melodik ud ezgileriyle kendinizi bambaşka bir zamanda bulabilirsiniz.

Wahiba Çölü’nü, en uygun aylar olan Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret edebilir, Seeb Uluslararası Havaalanı’ndan 4 saatlik bir yolculukla Wahiba Çölü’ne ulaşabilirsiniz.