Mükemmel bir doğa, tarih ve deniz, kum, güneş keyfiyle birlikte harika sokak lezzetlerini denemek ister misin? O zaman en kısa sürede Ege’yi keşfetmelisin. Yerel tarifler konusunda en şanslı ve zengin bölgeler arasında yer alan Ege, tatlısından tuzlusuna onlarca farklı sokak lezzetini bir araya getirerek hem sakinleri hem ziyaretçileri için dillere destan seçenekler sunuyor. Sen de Ege’nin sokak lezzetlerine göz atarak bugüne kadar aralarında tatmadıkların varsa hepsini en popüler yerlerinde deneyebilirsin.

Ünlü Bir İzmir Lezzetiyle Başlayalım: Boyoz

Ege denince akla ilk olarak şüphesiz İzmir ve İzmir’e has lezzetler geliyor. Haşlanmış yumurta ve çayla birlikte mükemmel bir lezzet üçgeni oluşturan boyoz, 500 yıl önce İspanya’dan gelen sefaradlara kadar uzanan oldukça köklü bir tarihin ürünü. Poğaçayı andıran, bol yağlı ve yumuşacık yapısıyla doyurucu bir lezzet olan boyozu, “Alsancak Boyoz Fırını” olarak da bilinen Alsancak Dostlar Fırını’nda tadabilirsin. İzmir’in en ünlü bölgesinde bulunan Alsancak Dostlar Fırını’na kadar gitmişken Kordon’da bir deniz havası almadan dönmemelisin.

Alsancak Dostlar Fırını’nda Boyoz keyfi…

Kumruyu Bir de Doğduğu Topraklarda Tat

İzmir usulü kumru, genellikle yengen sandviç adı verilen bol malzemeli tost çeşidi ile karıştırılıyor olsa da aslında çok daha basit ve hafif malzemelerden meydana geliyor. Özel kumru ekmeği arasına yerleştirilen biber, domates ve tulum peynirinden oluşan soğuk İzmir kumrusu haricinde yengen sandviçe benzeyen en lezzetli sıcak versiyonu için Çeşme’ye; Kumrucu Hüseyin’e kadar gitmen gerekiyor ve emin ol, buna değiyor. Ege’nin en popüler turistik rotalarından biri olan Alaçatı’ya tatile gidebilir, böylece Kumrucu Hüseyin’e uğramak için de fırsat yaratabilirsin.

Katıksız Sokak Lezzeti: İzmir Usulü Kokoreç

Klasik kokoreçin içine konan domates ve biber gibi ekstra malzemelerden hoşlanmıyorsan Ege genelinde senin için mükemmel bir kokoreç alternatifi var: İzmir usulü kokoreç. Yalnızca kokoreç, tuz, pul biber ve kekikten oluşan bu muhteşem sokak lezzeti, katıksız kokoreçi arayanlar için ideal bir alternatife dönüşüyor. İzmir’in bu konudaki en popüler mekanı olan Kokoreççi Asım Usta, şehrin kesinlikle görülmesi gereken noktaları arasında bulunuyor.

Diğerleri Kadar Ünlü Değil Ama En Az Onlar Kadar Lezzetli: Söğüş

Ege’de yaygın olarak tüketilse de bir boyoz ya da kumru kadar ünlü olmayan söğüşün kökeni aslında Niğde’ye dayanıyor. Kelle söğüş adıyla da bilinen bu sokak lezzeti, sakatattan yapılıyor ve soğuk olarak tüketiliyor. İzmir’de, Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü’nde bu ilgi çekici lezzeti tadabilir, aynı zamanda ünlü Kemeraltı Çarşısı’nı da gezebilirsin.

Adı Gibi İddialı Bir Tatlı: Bomba

Yalnızca “içi krem çikolata dolu kurabiye.” demenin yetersiz kalacağı bu tatlıyı birçok Ege lezzetinde olduğu gibi İzmir, Alsancak’ta tadabilirsin. Hatta “Bomba tatlısı İzmir’e değil, Çelebi’ye aittir.” diyen ve bu tatlının mucidi olan Çelebi Unlu Mamulleri’ni kesinlikle ziyaret etmelisin. Ayrıca Alsancak Dostlar Fırını ile birbirlerine oldukça yakın noktalarda yer aldıklarını da aklında bulundurmalısın.

Çelebi’nin Bomba çeşitleri…

Başka Yerlerde Şambaba Ege’de Şambali

Ülke genelinde şambaba Ege’de ise şambali olarak bilinen bu şerbetli tatlıyı İzmir ve çevresinde camekanlı tezgahlarda kaymaklı veya kaymaksız şekilde satılırken görebilirsin. Ancak en lezzetlisi, en ünlüsü Meşhur Hisarönü Şambalicisi‘nde yapılıyor. Aynı yerde bulunan Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü’nde önce karnını doyurabilir, ardından Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nin muhteşem tatlılarından yiyebilirsin.

Bu kadar lezzetli seçeneği bir arada sunan Ege’ye yalnızca mutfağı için bile gidebilir, üstüne Çeşme‘den Kuşadası‘na, Foça‘dan Şirince‘ye harika yerler görebilirsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin