Phuket'te bulunan Phang nga, Ko Tapu aynı zamanda James Bond adası olarak da biliniyor.

Uzak Doğu, turistik açıdan belirli bir özelliğiyle öne çıkmamakla beraber kültüründen yemeklerine, doğasından tarihine pek çok sebepten dolayı ziyaret edilebiliyor. Bu yüzden ziyaretçilerine çok yönlü bir tatil fırsatı sunan Uzak Doğu‘da muhteşem dalış noktaları da bulunuyor. Dalış konusunda ister amatör ister profesyonel olun; Uzak Doğunun egzotik adalarındaki zengin su altı dünyası, benzersiz deniz canlıları ve ilgi çekici batıklarıyla unutulmaz anlar vadediyor. İşte Uzak Doğu’da ister tatilinin bir parçası olarak istersen özel su altı turlarıyla keşfedebileceğin birbirinden etkileyici dalış noktaları…

Phuket’te Suyun Üstü Kadar Altı da Ayrı Bir Güzellikte

Dünyanın en ünlü turizm cennetlerinden biri olduğu için Phuket’i daha önce defalarca duymuş olabilirsin. Ancak kentin su altı güzellikleri ayrıca ve özellikle bahsedilmeyi hak ediyor. Bu yüzden Tayland’ın en turistik bölgesi olan Phuket‘e gittiğinde renkli kent dokusu ve devasa tepelerle çevrili plajlar kadar su altını da görmelisin. Özellikle Phuket açıklarında yer alan Similan Adası, zengin mercan resifleri, devasa vatozları ve diğer deniz canlıları nedeniyle ülkenin en popüler dalış noktalarından biri sayılıyor.

Tayland’ın En İyi Dalış Noktası: Koh Tao

Koh Tao, Tayland
Koh Tao, Tayland

Tayland’ın her bölgesi ayrı bir dalış noktası olduğundan scuba diving konusunda ziyaretçilerine onlarca farklı alternatif sunuyor. Phuket gibi tatil açısından dünyaca ünlü bir nokta olmasa da dalışla ilgili olanların Tayland’ta en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelen Koh Tao Adası, eşsiz berraklıktaki suyu, balina köpekbalıkları ve dev su kaplumbağalarıyla gösterilen ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. Aynı zamadna Phuket’ten çok daha uygun fiyatlı bir dalış destinasyonu olan Koh Tao’yu, nisan ve ekim ayları arasında ziyaret etmelisin çünkü Phuket’te olduğu gibi burada da yılın diğer aylarında kuvvetli fırtınalara ve yağmurlara rastlanabiliyor.

Dalış Tutkunlarının Vazgeçilmezi Bali

Bali, turistik açıdan öyle dolu bir yer ki her giden için farklı anlamlara sahip olabiliyor. Kimi için direkt rahatlatıcı bir masaj kimi içinse “Ye, Dua Et, Sev” filminde olduğu gibi aşk anlamına gelen bu dünyaca ünlü turizm merkezi, dalgıçlar için de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bali açıklarındaki Tulamben ve Amed noktaları, tamamen dalış amacıyla ziyaret ediliyor ve sarı kuyruk sürülerinden ilginç su altı bitkilerine, derin hendeklerden dünyaca ünlü gemi batıklarına kadar birçok ilgi çekici detaya ev sahipliği yapıyor. Endonezya’nın en bilinen yeri olan Bali, aynı zamanda dünyanın en güzel 10 dalış noktasından biri sayılıyor.

Farklı Bir Dalış Noktası Arayanlar İçin Mabul Adası

Mabul Adası, Malezya
Mabul Adası, Malezya

Malzezya’ya bağlı olan Mabul Adası, tıpkı Koh Tao’da olduğu gibi dünya genelinde çoğunlukla dalgıçların bildiği yerler arasında bulunuyor. Bunun nedenlerini ise kristal berraklığındaki suyu, yeşil kaplumbağa adı verilen su kaplumbağaları ve renkli su altı atmosferi oluşturuyor. Bu nedenle bir tatilden beklentin daha çok dalış ve su altı dünyası üzerine kuruluysa Mabul Adası ile birlikte yine Malezya açıklarındaki Sipadan Adası’nı da kesinlikle ziyaret etmelisin.

Dalış Konusunda Uzman Olanların Tercihi Coron Adası

Coron Adası, Filipinler
Coron Adası, Filipinler

Filipinler’in binlerce adasından biri olan Coron, batıklarıyla ünlü dalış noktaları arasında bulunuyor. Coron Adası’nı özellikle dalış tutkunları açısından ilgi çekici kılan bu batıkların büyük bir bölümü 2. Dünya Savaşı esnasında bölgede batırılan Japon gemilerinden meydana geliyor. Ancak Coron Adası daha çok dalış konusunda uzmanlaşmış kişiler için öneriliyor. Bu durumun sebeplerini ise derin yarıklarla kaplı deniz zemini ve keşfedilmek için profesyonellik gerektiren devasa gemi batıkları oluşturuyor. Diğer yandan bölgede amatör dalgıçlar için de uygun olan dalış noktaları mevcut.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin