Beklenmedik pandemi süreci insanların hayatında, psikolojik anlamda bir sürü etkisi oldu. Eve taşınan iş yerleri ve ofisler, alınan kilolar, duyulan özlemler, ertelenen tatil planları, aile bireyleriyle edilen saçma kavgalar ve daha fazlası…Alışkanlıkların ister istemez değişmesi durumu kimi insan için yeni hobiler keşfetmeye iterken kimileri içinse zorlu bir sürecin başlangıcı oldu. “Can sıkıntısı” nın yarattığı boşluk hissi insanları düşünmeye itti. Bu düşünceler; evde durmayı sevmeyen bazı insanlar için eve bakış açılarını pozitif anlamda değiştirdiği gibi, ev ortamında kendini daha rahat hisseden insanlar için ise dışarıya olan bakış açılarını değiştirdi. Ancak  inkar edilemez bir gerçek var ki hepimiz özledik… Yürüyüş yaparken -klişeleşmiş tabiri ile- yağmur sonrası toprak kokusunu, konserlerde ve barlarda yanımızdakini bile duyamamamıza sebep olan rahatsız edici müziği, samimi olmadığımız bir arkadaşımızı gördüğümüzde verilen isteksiz selamlaşmayı, filmin başlamasını beklerken izlediğimiz 20 dakikalık reklamı ve seyahat isteğini. Evde gösterdiğimiz sabır, açlığa dönüştü. Bu açlık ise insanların acımasızca pandemi sonrası gezilecek yerleri düşünmeye itti. Eğer bu açlık yüzünden nereye gideceğinizi, neler yapacağınızı şaşırdıysanız, kararınızı henüz veremediyseniz, doğru yerdesiniz.  Sizin için bazı önerilerim var.

Listemize başlamadan önce bunun pandemi sonrası seyahat önerileri olduğunu, dolayısıyla virüs önlemleri ve herhangi bir tarih baz almadan oluşturduğumu hatırlatmakta fayda var.

Karadağ

 

 

 

 

 

 

 

Karadağ diğer ismiyle ‘’Montenegro’’, Budva şehri ile pandemide D vitamini ihtiyacınızı, harika manzaralar eşliğinde karşılayabilir. Adını partilerle söz ettirmiş plajlarda, pandemide biriktirdiğiniz enerjinizi tüketebilirken, daha köşe plajlarda ise istediğiniz sakin aile tatilinizi gerçekleştirebileceksiniz. Aynı zamanda Kotor şehri ile içinde bulundurduğu “Pima Sarayı”, ‘’Kayaların Leydisi’’, ‘’Kotor Kalesi’’ ve ‘’Denizcilik Müzesi’’ ile tarihi eserlere olan özleminizi de giderebilme şansı sunuyor. Tatilde aradığınız huzuru, kendinizi otantik havaya sahip dar sokaklarına atarak bulabilirsiniz. Avrupa’nın Güneydoğusunda  yer alan ülke, yemek çeşitliliği ile çoğu Avrupa ülkesinin etkisinde kaldığını anlayabilirsiniz. Daha çok deniz mahsullerinin yoğunlukta olduğu sofrası, aynı zamanda İtalyan ve Boşnak lezzetlerine de yer veriyor. Sıcak iklimi dolayısıyla daha çok yaz aylarında tercih edildiği için yer bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Bu yüzden erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Her ne kadar vizesiz gidebilme seçeneğiniz olsa da Karadağ’ın para birimi Euro olduğu için bu durumu dikkate almakta fayda var. Karadağ birçok plaj seçeneği ile içinizdeki deniz kokan tatil isteğini giderebileceği gibi aynı zamanda  pandemide hayal ettiğiniz sanat turunuzu da gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Bu yönü sayesinde, pandemi sonrası tercih edilmesi gereken ülke haline geliyor.

Karagöl – Artvin

 

 

 

 

 

 

 

 

Pandemide mekanlar kapalı olduğu için  sosyal mesafeyi korumak adına evimizin önündeki yeşilliklerin ve parkların önemini anladık. İster istemez pandemi süreci kamp sandalyelerimizle beraber bizi doğaya ve yeşilliğe itti. Bu durum bazı insanlara doğanın önemini öğretti. Eğer siz de benim gibi pandemi sürecinde doğaya oluşan açlığınızı gidermek için sabırsızca bekliyorsanız, ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Artvin mükemmel bir seçim olabilir. Benzersiz coğrafyasıyla ön plana çıkan ilimiz, içinde bulundurduğu kamp alanlarıyla coğrafyasının tadını çıkarabilmenizi sağlıyor. Özellikle Borçka ilçesinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı, kampçılar gibi turistlerin ve doğa fotoğrafçılarının da çokça tercih ettiği bir yer. Manzarası ve oksijen dolu kokusunun birleşmesiyle yarattığı huzur, karantinada duyduğumuz doğa açlığımızı giderecektir. Şehir merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Karagöl, ihtiyaçlarınızı kolayca giderebileceğiniz tesise de sahip. Aynı zamanda kamp insanı değilim diyenler için de konaklanabileceğiniz kır evleri mevcut. Kuş sesleri yüzünden harika bir manzaraya uyanmayı hak ettiğimizi düşünüyorum.

Fethiye – Muğla

Yurt içinde deniz ve aktivite odaklı tatil düşünüyorsanız, Fethiye’yi çoktan seçenekleriniz arasına almışsınızdır. Harika koylarına ait masmavi denizi ve güneşin sıcak ışınları eşliğinde yazın tadını çıkarabilirsiniz. Pandemide biriktirdiğiniz enerjinizi ise bulundurduğu birçok aktivite seçeneğiyle tüketebilirsiniz. Yamaç paraşütüyle benzersiz bir deneyim yaşayabilir, Çalış Kumsalı’nda su kızağı, rüzgar kayağı ve su kayağı yaparak tatilinize farklı tatlar katabilirsiniz. Eğer arkadaşlarınızla gitmeyi düşünüyorsanız, jeep safari turlarıyla bölgedeki en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen Tlos Antik Kent’ine; akan soğuk sular eşliğinde leziz yemekler yiyebileceğiniz Yaka Parkı’na;  dünyanın en önemli kanyonları arasında gösterilen Saklıkent Kanyon’una gidebilirsiniz. Bu tur aynı zamanda çamur banyosu ve rafting yapma imkanları da sağlıyor. Fethiye, barındırdığı tatil seçenekleri ve deneyimler ile hissetmeyi özlediğiniz tatil yorgunluğunu yaşatma imkanı sunuyor. Gün sonunda ‘’çok yorulduk yaa’’ diyceksiniz güvenin bana.

Budapeşte – Macaristan

Eğer kültür gezginiyseniz, seyahat ederken tarihi harikaların bıraktıkları etkiyi, seyahat deneyimini özlediyseniz, Macaristan’ın başkenti Budapeşte bu ihtiyacınızı giderecektir. İçerisinde bulundurduğu tarihi harikalar ve yapılarla yakanızı bırakmayacak şehir, evde duyduğunuz kültür açlığını da giderebilecek. Küçük yüz ölçümünde bu kadar çok tarihi yapıyı beslemesi şehri gezerken kaybolmanıza neden olacak. Neo-Gotik yapıya sahip “Parlamento Binası” ve “Balıkçı Tabyası” Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı olan “Széchenyi Termal Hamamı”, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan “Zincir Köprü”, tarihi 1265 yılına dayanan ve harika bir manzaraya sahip olan tarihi “Budin Kulesi” ve birçok kilise, müze, kale ve yapılar Budapeşte’yi kültür cenneti haline getiriyor. Tarihi harikaları gibi Macar mutfağı da çok çeşitlidir. Mekanlarda Gulyas, Töltött Káposzta sipariş edin ve yanına da leziz Macar şarabı Palinka eşlik etsin. Dilerseniz sokakta basit bir şekilde Lángos da sipariş verebilirsiniz. Tarihi eserleri, ünlü tepelerinde bulunan harika manzaraları, leziz Macar mutfağıyla Budapeşte, aradığınız kültür keşfini sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Olabildiğince pandeminin bizi sürüklediği farklı seyahat düşüncelerine hitap etmeye çalıştım. Hepimiz oluşturduğumuz planları gerçekleştirmek için bekliyoruz, sabırsızız. Pandeminin olumsuz etkilerini, evde kurduğumuz hayalleri ve planları gerçeklerştirerek iyileştireceğiz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin