Balkanların Tarih Kokan Beyaz Şehri Belgrad

Kelime anlamı “beyaz şehir” olan Belgrad, Sırbistan’ın en büyük şehri  ve başkenti olarak öne çıkıyor. Tarihi yapılarıyla göz dolduran şehirde Balkan kültürünün renkli ögelerini keşfedebilmeniz  mümkün oluyor. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olan Balkanların Tarih Kokan Beyaz Şehri Belgrad, enfes mimari eserlerinin yanı sıra eğlenceli ve canlı yapısıyla da ziyaretçileri cezbediyor. Kısa bir uçuşla kolayca ulaşabileceğiniz Belgrad’da, Balkanların eşsiz doğasını ve kültürünü keşfe çıkabilirsiniz.

Belgrad, ülkemizdeki en popüler yurt dışı tatil seçenekleri arasında bulunuyor. Şehir, doğası ve tarihi özellikleri ile Balkan turlarının hemen hepsinde yer alıyor. Yemekleriyle ve eğlence kültürüyle de Avrupa’da adından söz ettiren Belgrad’da, farklı aktiviteler eşliğinde sıkılmadan vakit geçirilebiliyor. Yoğun ve farklı zevklere hitap edebilecek bir tatil deneyimi yaşamak için Belgrad’ı tercih edebilirsiniz.

Belgrad’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Belgrad, geçmişte farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olduğu için birçok tarihi yapı barındırıyor. Şehri görmeye nereden başlayacağınıza karar veremediyseniz Belgrad Kalesi yani Kalemegdan iyi bir seçenek oluyor. Ardından gezebileceğiniz, trafiğe kapalı Knez Mihajlova Caddesi İstiklal caddesine olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Sokak müzisyenleri, kafeler ve dükkanlarla dolu caddede keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Dikkat çekici Belgrad caddeleri arasında yer alan Skadarlija Caddesi de özgün havasıyla fark yaratıyor. Otantik bir havası olan bu cadde, sokak tiyatrolarından galerilere kadar birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Seyahatlerinizde tarihi ve mimari eserler kadar kültürel ortamı da hissetmek istiyorsanız, Belgrad’ın bu köşesi size hitap ediyor. Stari Grad bölgesi şehrin eski kısmı olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Belgrad turunuzu, dünyanın en ünlü Ortodoks kiliseleri arasında bulunan Aziz Sava Katedrali’ni gezerek tamamlayabilirsiniz.

Belgrad’da Yapılabilecek Eğlenceli Etkinlikler

Farklı tatil anlayışlarına hitap eden Belgrad’da; dileyen şehrin eğlenceli atmosferine eşlik ederken, dileyen Tuna nehri kıyısına dingin ve huzurlu yürüyüşler yapabiliyor. Doğal ve kültürel birçok etkinliğe sahip olan bu güzel şehri tanımaya, Tuna ve Sava nehirlerinde yapılacak tekne gezileriyle başlayabilirsiniz. Sava nehrinin üzerinde bulunan Ada Ciganlija, yürüyüş yapmak ya da bisiklete binmek için harika bir seçenek oluyor. Değişik tatil alternatiflerini bir araya getiren Belgrad şehrinde, sizin seyahat alışkanlıklarınıza hitap edecek etkinlikleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Belgrad gibi bir şehre gidince, ilgi çekici müzeleri görmek gerekiyor. Hatta, ünlü bilim adamı Tesla hakkında fikir sahibiyseniz, onun adına açılmış olan müze sizleri bekliyor. Etnografya Müzesi  ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan zengin eser çeşitliliğine sahip Sırbistan Ulusal Müzesi de Belgrad’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kısa süreli seyahatlerinizde de verimli bir şekilde gezebileceğiniz yakın bir Avrupa şehri arıyorsanız, Belgrad’ı gönül rahatlığıyla  seçebilirsiniz.

Bu Yemeklerin Tadına Bakmadan Belgrad’dan Dönmeyin

Kökleri eskilere dayanan Belgrad şehrinin mimari ve coğrafi dokusu kadar, yemekleri ve kültürel yapısı da göz dolduruyor. Belgrad, ekonomik açıdan birçok Avrupa şehrine kıyasla oldukça uygun bir görünüm ortaya koyuyor. Bize pek de uzak olmayan yemek zevki, Belgrad’da tadacağınız birçok farklı yemeği sevebilmenizi sağlıyor. Balkanlarda oldukça yaygın bir yemek olan Cevapi, Belgrad’da da yoğun biçimde tüketiliyor. Seyahatiniz süresince, Pljeskavica gibi birçok yemek ile birlikte Kajmak benzeri tatlıları da deneyebilirsiniz.

Birçok kültürün kaynaştığı Sırp mutfağında, Türkçe isimlere de rastlamak mümkün oluyor. Sarma ve Burek, Türk mutfağının harika örnekleri olarak Belgrad’da da sofraları süslüyor. Türk kahvesini de bulabileceğiniz şık kafelerle dolu olan Belgrad, yeme içme kültürü açısından uygun fiyatlara oldukça zengin alternatifler sunuyor. Kültür, tarih ve eğlence ile dolu günler geçirmek için, Belgrad şehrini tatil planlarınız arasına mutlaka eklemelisiniz.