Şiir Kadar Güzel Bir Ege İlçesi: Datça

Muğla’nın en kendine has ve güzel tatil merkezlerinden birisi Datça. Şiir Kadar Güzel Bir Ege İlçesi: Datça Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli şairlerinden biri olan Can Yücel’in hayatını sürdürdüğü yer olarak da tanınıyor. Şiir kadar güzel bir doğası ve havası olan Datça’nın bu büyük şairin yaşadığı yer olmasıysa tabi ki hiç şaşırtıcı değil.

Ege’nin eşsiz denizinin, doğasının ve muhteşem mutfağının bir arada arzı endam ettiği Datça, dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin en görülesi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Datça Binlerce Yıllık Tarihi İle Başınızı Döndürecek

Datça yarımadası Türkiye’nin tarihi açıdan en zengin bölgelerinden biri. Yarımadanın tarihi milattan önce 2000’lere dek uzanıyor ve yarımadanın dört bir yanında bu zengin tarihten izler görebilmek mümkün oluyor.  Datça’da bulunan en önemli tarihi değer Knidos Antik Kenti görenleri büyülüyor. Datça’ya sırf bu muhteşem tarihi kenti görmek için dahi gidebilirsiniz. Datça Yarımadasının batı burnunda yer alan Knidos Antik Kenti, zamanının en ileri kentlerinden biri olarak tarih sayfalarında yerini alıyor. Özellikle Knidos Afrodit heykeli ile dünya çapında bir üne sahip olan kentte bugün bu heykelin aslı olmasa da aslına uygun yapılmış kopyasını görebilmeniz mümkün. Ayrıca kentte yer alan nekropolis, antik bir tiyatro olarak tanımlayabileceğimiz odeion, Dionysos Tapınağı gibi birçok bölüm zamanın yaşayışı hakkında eşsiz bilgiler edinmenizi sağlıyor.

Elbette bu büyülü ilçede görebileceğiniz tek tarihi yer Knidos Antik Kenti değil. Tarihi su değirmenleri, Mehmet Ali Ağa Konağı, Papazın Evi, Datça Su Sarnıçları, Datça Kaleleri gibi sayısız tarihi mekân ve eser sizi bekliyor.

Bir Lezzet Şöleni Yaşamaya Hazır Mısınız?

Datça denilince akla gelen ilk lezzetler ilçenin dünyaca ünlü bademi, balı ve tabi ki Ege denizine ait muhteşem balıkları. Ayrıca bir Ege ilçesi olan Datça’da Ege mutfağının en etkileyici örneklerini tatma şansına sahip oluyorsunuz. Datça’da ne yenilir diye merak ediyorsanız yöresel otlar kullanılarak yapılan mezeleri ve yemekleri ilk sıraya almanızı tavsiye ediyoruz. Turp otu salatası, tilkişen otu kavurması gibi yöresel otlardan yapılan yemeklerin tadının damağınızda kalacağından en ufak bir şüpheniz olmasın. Ayrıca yörenin ünlü bir lezzeti de karaville isimli salyangozlardan yapılan yemek. Yani Datça mutfağı hem özel hem de harika lezzetlerle dolu.

Büyüleyici Güzellikteki Datça Koyları

Datça’nın bir yarımada olduğunu söylemiştik, yarımada olması sayesinde ilçede çok sayıda irili ufaklı koy bulunuyor. Datça koyları Ege ve Akdeniz’e yayılmış durumda. Yani ilçenin hem Ege denizine hem de Akdeniz’e kıyısı var. Datça’nın en ünlü koyları arasında yer alan Hayıtbükü, Palamutbükü, Karaincir, Güllük, Ovabükü ve Akçabük yarımadanın Akdeniz kıyısındalar. Datça’nın Ege kıyısındaki koyları arasındaysa Boynuzcuk, Çakal, Yelimlik, Merdivenli ve Oturakçam sayılabilir. Datça koylarının hepsi doğal güzelliklerini mükemmel şekilde koruduğu için hangi koya giderseniz gidin harika zaman geçireceğiniz kesin.

Can Yücel Evi’ne Mutlaka Uğramalısınız

Yazımıza Datça’nın, ünlü şair Can Yücel’in yaşadığı yer olarak ayrı bir üne sahip olduğunu söyleyerek başlamıştık ve yine Can Yücel’den bahsederek sonlandıracağız. Yarımadanın eski Datça olarak bilinen bölgesinde bulunan ünlü şairin yaşadığı ev, bugün Can Yücel müzesi ve kütüphane olarak hizmet veriyor.  Adını şairden alan Can Yücel sokaktaki bu eski taş evde şairin hayatından izler görmek emin olun ki bambaşka hisler yaşamanızı sağlayacak. Ayrıca seçmece kitaplardan oluşan kütüphane bölümüne de uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Datça’ya gittiğinizde, sokaklarında gezdiğinizde, tarihi yerlerini gördüğünüzde ünlü şairin neden “Mekânım Datça olsun” dediğini çok iyi anlayacak ve her fırsatta bu eşsiz ilçeye tekrar gelmek isteyeceksiniz.