Peynirsiz Olmaz Diyenlere Dünya Mutfağından Peynirler

Özellikle kahvaltı öğünlerinin olmazsa olmaz gıdalarından olan peynirin herkesin hayatında mutlaka bir yeri vardır. Peynirsiz Olmaz Diyenlere Dünya Mutfağından Peynirler, gerek makarnaların üzerine gerekse de tostun arasına eklenerek her öğünümüzü güzelleştiren peynirin ilk üretimi; koyunun evcilleştirilmesiyle yapılmış. Hatta ilk peynirin göçmen Türklerce yapıldığına dair bir iddia bile mevcut. Birçok farklı çeşidiyle hayatımızda yer edinen peynir; Roma İmparatorluğu döneminde yaygınlaşıp ününü tüm dünyaya salmış. Farklı hayvan sütleri ve mayalama yöntemleriyle birçok tür elde edinerek dünyaya yayılıp gelenekselleşmiş. Türkiye’de lor, ezine, keçi, süzme gibi birçok peynir biliniyor, tüketiliyor. Ancak bir de tüm dünyada tüketilen peynir çeşitleri var. İşte dünyanın farklı yerlerinden peynir çeşitleri:

American Peyniri- Amerika

American peyniri yumuşak ve kremsi yapısıyla öne çıkıyor. Sarı renge sahip olan ve işlem gören peynir; özellikle sandviç, ekmek, kraker ve çerezlerde kullanılıyor.

Tijuana –Meksika

Meksika deyince akla gelen acı; peynirde de kendini gösteriyor. Tijuana peyniri, sıcak kırmızı biberle birlikte kürlenme işleminden geçtiğinden acı bir tat taşıyor.

Appenzeller-İsviçre

Appenzeller peynirinin üretilme öyküsü biraz ilginç. Peynir, olgunlaşmadan önce elma veya beyaz şarapla salamura ediliyor. Peynirin ilk defa rahipler tarafından 11.yüzyılda üretilmiş olması ise değerini arttırıyor.

Cheddar – İngiltere

İşte dünyanın en çok satan peyniri! İngiltere asıllı peynir; tüm dünyanın gözdesi niteliğini taşıyor. Hafif gevreklik veren ve iştah açıcı etkisi de olan Cheddar birçok hamburger-sandviç gibi fast-food gıdasını da süslüyor.

Vayatzor-Rusya

Keçi ve koyun sütünün birleşimiyle üretilen peynirin mayasında baharat ve farklı tohumlar bulunuyor. Farklı köklerin de yer aldığı Vayatzor; farklı şekillerde üretilebiliyor.

Wyedale-Belçika

Kremsi bir yapıya sahip olan Wyedale; inek sütü ile elde ediliyor. Yumuşak tadı sayesinde meyvelerle birlikte tüketiliyor.

Mozzerella- Güney İtalya

Mozeralla da dünyanın en çok sevilen ve kullanılan peynirlerinden birisi. Hafif ve kremsi bir yapı taşıyor. Gerçek Mozeralla’nın yalnızca manda sütü kullanılarak yapıldığı biliniyor. Peynir sade tüketilebilindiği gibi tütsülenmiş olarak da kullanılabiliyor.

Camembert – Fransa

Yumuşak bir yapıya sahip Camembert’in de dünya mutfağında talipleri çok. Çerezlerle ve bazı tatlılarla kullanılan Fransız peyniri; olgunlaştırılarak üretime hazır hale getiriliyor.

Emmental – Almanya

İnek sütünden yapılan peynir; sertliğiyle dikkat çekiyor. Peynirin yaşına göre yumuşaklığında değişimler izlenebiliyor. Eritilmeye ve kesilmeye uygun olduğundan Almanya’nın ünlü peynirleri arasında yerini koruyor.

Asiago – İtalya

Hem inek hem de koyun sütünden elde edilebilen peynir; Parmesan peynirine benzemesiyle ilgi topluyor. Fiyatının Parmesan’a göre daha düşük olması avantajlını taşıyor. Keskin lezzeti ve azıcık tuzlu yapısıyla genellikle sandviçlerde kullanılıyor.

Saga- Danimarka

Saga, mavi peynirler içerisinde önemli bir yer ediniyor. Üç kata sahip krem formundaki peynir olgunlaştırılmıyor ve bu sebeple yumuşak bir lezzet taşıyor.

Serpa-Portekiz

Portekiz’in önemli peynir türleri arasında yer edinen Serpa; koyun sütüyle üretiliyor. Olgunlaşmadan tereyağımsı bir kıvamdayken olgunlaştıkça sert ve keskin bir kıvama bürünüyor..

Edam –Hollanda

Yuvarlak ve kırmızıyı andıran görüntüsüyle dikkat çeken peynir; hafif tadıyla lezzetini yansıtıyor. Hollanda’nın ilk peynirleri olma özelliğine de sahip Edam; özellikle meyvelerle birlikte tüketiliyor.

Kashkaval-Yunanistan

Hem koyun hem de keçi sütünden elde edilebilen peynir çeşidi, tütsülenmiş bir lezzete sahip. İlk zamanlar kremsi yapıya sahip olan peynir olgunlaştıkça rendelenebiliyor.

Saanen –İsviçre

Kuru ve sert bir özellik göstere Saanen peyniri; zengin bir lezzet taşıyor. İnce dilimlenebiliyor ve kolay eriyebiliyor olması onu birçok yemeğin ve karışımın içerisine katıyor.

Smokelet –Norveç

Norveç peyniri olan Smokolet; tütsü işleminden geçmekle birlikte lezzetli tadıyla biliniyor.