Son yıllarda yükselen bir trend olan gastronomik tatiller için yurdumuz adeta bir cennet niteliği taşıyor. Zengin Türk Mutfağının tüm dünyaya yayılmış olan ihtişamlı şöhreti, yerli ve yabancı birçok gurme tatilcinin dikkatini çekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar her yöresine ait birçok yemek ve doğal gıda ürünü, dünyanın ünlü Coğrafi Ürünler İşareti taşıyor. Bu da Türkiye’de yapılacak Gurmeler İçin Özel Tatil Rehberi benzersiz fırsat seçenekleri sunuyor. Tatilsepeti.com, gastronomi turizmi için seyahat etmek isteyen tatilcilere, en uygun otel ve uçak bileti avantajları ile önemli katkılar sağlıyor.

Damaklara Layık: Gastronomik Tatil Rotaları

Tatil Sepeti tarafından organize edilen tatil turlarına, yılın 12 ayında katılmak mümkün. Lezzetlerini tatmak ve doğal ürünleri dalından toplamak için harika fırsatlar sunan gastronomik turlar, eşsiz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Gittiğiniz bölgedeki lezzetleri keşfederken, aynı zamanda kültürel özelliklerini, doğal güzelliklerini görme ve tarihi eserleri de ziyaret etme şansınız bulunuyor. Bu yönüyle bakıldığında, lezzet turları olarak da adlandırabileceğimiz gastronomik tatil turları, çok yönlü zaman geçirmenize ve dinlenirken öğrenmenize de fırsat tanıyor.

Türk Mutfağının en çok tercih edilen lezzetleri arasında bulunan Güneydoğu Anadolu yemeklerinin, dünya mutfakları arasında da özel bir yeri bulunuyor. Et yemekleri, kebap ve tatlıları ile baş döndürücü etkiye sahip Gaziantep mutfağı, bölgenin en belirgin gastronomik tatil rotalarından birini teşkil ediyor. Cevizli ve fıstıklı baklavası, bülbül yuvası, saray sarması ve şöbiyet, burma kadayıf, aşure, bastık, zerde, küncülü helva ve kerebiç tatlıları, yöreye özel en belirgin ve damak çatlatan lezzetlerden sadece birkaçını oluşturuyor. Bölgeye özel ve toprağında yetiştirilen isot ve baharat çeşitleri, özel soslar da Gaziantep mutfağına lezzet katan artı değerler olarak büyük ilgi görüyor. Tatil Sepeti’nin zengin içerikli gurme turlarına katılmak için Gaziantep uçak biletlerine göz atabilirsiniz. Bölgenin yılın her mevsiminde yoğun ziyaretçi akınına uğraması nedeniyle, Gaziantep otelleri geniş konaklama seçeneklerine sahip. Tatil Sepeti’nin erken rezervasyon avantajları ile mükemmel koşullara sahip tatil fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Gurmelerin Aklını Başından Alacak Yöresel Tatlar

Hatay ve Adana yöresinin mutfak özellikleri de Güneydoğu mutfağına göndermeler yapan lezzetler içeriyor. Hatay’ın meşhur künefesi, dünyanın ve ülkemizin dört  bir yanından özel ziyaretçilerini bölgeye çekmeyi başarıyor. Özel peyniri ve kadayıfı ile tarifsiz bir lezzet olan künefenin yanı sıra Hatay’a gittiğinizde oruk, ekşili börülce, muhammara, kuru dolma, humus ve bakla ezmesi gibi eşsiz tatları da keşfedebilirsiniz. Bölgenin kebap kültürü de oldukça zengin alternatifler sunuyor. Özellikle yörenin tepsi kebabı ve kağıt kebabı, hem gurme tatilciler hem de yöre halkı tarafından büyük ilgi görüyor.

Adana‘nın lezzetlerini keşfetmek için bölgeye geldiğinizde, bu coğrafyaya özgü kebapları ve şalgam sularını tadabilir, bunların yanı sıra içli köfte, düğün çorbası, sarımsaklı köfte, bici bici tatlısı gibi farklı lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Adana otelleri, bölgeye geldiğinizde konaklamanız için zengin seçenekleri ile sizi bekliyor.

Gastronomi Turizminde Tatil Sepeti Farkı

Ege Bölgesi, gastronomi turizminin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bölgeye özel otlar, yılın belirli dönemlerinde düzenlenen festival etkinlikleri ile dünyaya tanıtılıyor. Gurme tatilcilerin gözdesi olan Ege Bölgesi, çeşit çeşit zeytinyağlıları, börülceleri ve dolmaları ile sağlıklı ve lezzetli bir Akdeniz mutfağı özelliği taşıyor. Keşkekler, patlıcan yemekleri ve gözlemeler dahil; aklınıza gelebilecek tüm yemekler bölgede yetiştirilen zeytinlerin yağından elde edilen doğal zeytinyağı ile pişiriliyor. Bölgeye gastronomi turu için geldiğinizde, dalından zeytin toplayabilir ya da bağ bozumuna katılabilirsiniz. İzmir otelleri, benzersiz bir gastronomi tatili için konaklama ihtiyacınızı gidermede zengin seçenekler sunuyor.

Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi’nin kendine has yemeklerini ve gıda ürünlerini yerinde keşfetmek gastronomi tatilcilerine bambaşka deneyimler yaşatıyor. Karadeniz’e gittiğinizde, hamsi yemekleri, mısır ekmeği, kara lahana çorbası, fasulye kavurması ve fasulye turşusunun tadını keşfederek gurmelikte bir rütbe daha alabilirsiniz. Bölgede bulunan Samsun-Çarşamba Havaalanı, Giresun-Ordu ve Trabzon Havaalanları, yöreye ulaşmak isteyen tatilcilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Karadeniz Turları ve İç Anadolu Bölgesi Turları, Tatil Sepeti tarafından özenle hazırlanıyor. Bölgenin geniş konaklama ve ulaşım seçeneklerine, Tatil Sepeti’nin benzersiz fiyatları ile sahip olabilirsiniz.