Trekking bir tutku, doğa ile kucaklaşılan yürüyüşleri daha konforlu hale getirerek tutkunu pekiştirebilirsin. Sırt çantasına dünyaları sığdıramasan da biraz eşya alabilir, doğru seçimlerle fazlalık taşımadan ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Trekking esnasında en iyi dostun olan sırt çantalarını hazırlarken nelere dikkat etmelisin, neler almalısın senin için listeledik. Günübirlik turlar ve uzun süreli etkinlikler için önerilerimiz seninle:

1. İlk Adım Çanta Seçimi

Eşyalarını kolaylıkla alabilecek bir sırt çantan olmalı. Su geçirmez, sırt destekli, bilgisayarını yanına alacaksan bilgisayar taşıma özellikli ve ayarlanabilir kolları olan çantalar seçmelisin. Eğer uzun süreli, kamp dahil bir trekking etkinliği planlıyorsan muhakkak bir kamp çantası edinmelisin.

2. Kıyafetler Önemli

Hem günlük hem de uzun süreli trekking etkinlikleri için ihtiyaçların arasında kıyafetler başta geliyor. Günübirlik bir geziye çıkacak olsan da tüm trekking çantalarına yağmurluk/rüzgarlık eklemelisin. Kıyafetlerinin en az bir yedeği olmalı. Kıyafet seçimlerini özel trekking ürünlerinden yapabilir, kışın yürüyüş yapacaksan termal modelleri tercih edebilirsin. Gideceğin yer yazlık bir bölgeyse mayo, havlu ve terliklerini çantana atmayı unutma.

3. Ayakkabı Seçimi

Trekking esnasında giyeceğin ayakkabıyı daha önce denemiş ve uzun süre giymiş olmalısın. Yeni bir ayakkabının vurma ve rahatsızlık verme ihtimalini göz ardı etmemelisin. Ayakkabının trekking ayakkabısı, su geçirmez, bilekli tasarımda olmasına özen göstermelisin.

4. Aksesuarları Almayı Unutma

Şapka, eldiven ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar çantada olması gerekenler listesinde yer alıyor. Ürünlerin görüşü engellemediğine ve güneşli veya karlı bir alanda bile konfor sağladığına emin olmalısın.

5. Bakım Ürünlerini İlham Etme

Vücut sağlığın öncelikli olduğu için dudaklarının kurumasını önleyecek bir dudak kremi, el ve ayakların için nemlendirici kremler tercih edebilirsin. Mevsim yazsa güneş kremi ve yanına bir de sinek kovucu eklemelisin.

6. Baton Olmazsa Olmaz

Zorlu ve engebeli yollar için baton almalısın, böylelikle yürüyüşün çok daha kolay ve güvenli olur.

7. Yiyecek ve İçecekler

Yanında su matarası ve termos bulundurmalısın. Günlük etkinlikler için az sayıda yiyecek ve içecek alabilir, paketli ürünleri tercih edebilirsin. Kan şekerini hızla yükseltecek çikolata gibi yiyecekleri muhakkak çantanda bulundurmalısın. Uzun süre kalacaksan yiyeceklerde tercihini dayanıklı konservelerden yana yapabilirsin.

Trekking süresince vücudunuzun susuz kalmaması çok önemli…

8. Hayati İhtiyaçlar

Yolun ister kısa, ister uzun olsun ilk yardım malzemeleri almalısın. İlk yardım çantasında sargı bezi, yara bandı, antiseptik merhem bulunduğundan emin olmalısın.

9. Olmazsa Olmaz Küçük Yardımcılar

İsviçre çakısı her ihtimale karşı çantanda olmalı. Fener, çakmak veya kibrit, pusula, GPS bulundurmalı, çantana küçük bir düdük atmalısın. Yanında bir defter ve kalem de olması gerekiyor. El fenerinin pillerini yolculuk öncesi kontrol etmelisin. Yürüyüşte telefonun çekmeyebilir bu nedenle gideceğin rotayı takip edebileceğin bir haritanın basılı halinin yanında olduğundan emin olmalısın.

10. Hijyen Malzemeleri Çantaya

Islak mendil, poşet ve sabun için çantanda yer açmalısın. Yanına alacağın temizlik ürünleri (sabun, ıslak mendil, mendil gibi) için miktarı kalacağın süreye göre artırabilirsin. Uzun süreli bir gezi planlıyorsan su kullanımını kolaylaştıracak naylon bidonlar alabilir, onları doldurarak kalacağın yerde kendi çeşmeni oluşturabilirsin.

11. Isıtıcılar ile Konfor

Özellikle kış aylarında trekking konforunu sağlayacak cep sobalarını, vücuduna yapıştıracağın ısıtıcı patchleri unutma.

12. Kamp Yapacaksan Dikkat

Trekking arasında kamp yapacaksan çadır, ısı yalıtımı için bir mat, sineklik bulundurmalısın. Hafif ancak sıcak tutan bir uyku tulumu almayı unutma.

13. Kamp Alanında Yemek

Bıçak, çatal, kaşık, bardak, tabak gibi ürünleri hafif ve kırılmaz malzemeden seçmelisin. Yemek yapacaksan, kamp ocağı, tencere ve tava gibi yemek gereçlerini, hazır çorbalar, makarna gibi yiyecekleri tercih edebilirsin.

Türkiye ve dünyada daha önce deneyimlediğin en iyi trekking rotalarını #tatilsebebi hashtagiyle paylaşabilir ya da yorum olarak yazabilirsin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin