Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dhabi, çölün üzerinde yükselen ve birbirine bağlanan adalardan oluşan farklı bir şehir. Lüks otelleri, yakıp kavuran çöl iklimi ve dev alışveriş merkezleri ile dikkat çeken bu çöl şehri, zengin petrol yataklarıyla da dikkat çekiyor. Abu Dhabi’ye gitmek için en uygun zaman hava sıcaklığının 25-30 dereceyi bulduğu ilkbahar ve sonbahar ayları oluyor. Yaz aylarında oldukça sıcak olan Abu Dhabi Nisan ve Mayıs aylarında daha sık misafir ağırlıyor.

Abu Dhabi’de Ulaşım

Abu Dhabi şehir merkezinde yaygın olarak benzersiz bir konfora sahip olan beyaz taksiler kullanılıyor. Petrol zengini olan ülke de benzin oldukça ucuz olduğundan dolayı taksiler şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar rahatlıkla kullanılabiliyor. Ülke nüfusunun yalnızca %30’u kadınlardan oluşuyor ve beyaz taksi şoförlerinin de büyük bir çoğunluğu kadınlar oluşturuyor.

Abu Dhabi’de Çöl Safarisi

Tam bir çöl kenti olan Abu Dhabi’de yapılan en güzel aktivitelerin başını çöl safarisi çekiyor. Sonu gelmeyecekmiş gibi görünen inci altın rengi kum taneleri ile kaplı olan Abu Dhabi, çöl safarisi sevenler için paha biçilmez bir eğlence sunuyor. Hava sıcaklığının aşırı yüksek olduğu gündüz saatlerinde çöl safarisine çıkılmıyor. Güneşin batışının yakın olduğu akşam saatlerinde başlayan çöl safarisi, kum tepelerinde safari yapmanın heyecanını misafirlerine yaşatıyor. Bir çöl rüyasını andıran safarinin sonunda otantik çadırlar kuruluyor ve yöresel akşam yemeği lezzetleri tadıldıktan sonra yıldızlar altında uyumanın keyfi çıkarılıyor.

Abu Dhabi’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

İhtişamlı yapılarıyla göz dolduran Abu Dhabi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Şeyh Zayed Cami’si bulunuyor. Cami adını birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusundan alıyor. Hem gündüz hem de gece manzarası ile büyüleyen camii 40 bin kişilik devasa büyüklüğü ile ön palan çıkıyor. Caminin içinde yer alan ve dünyanın en büyük tek parça halısı unvanına sahip olan el dokuması halı yalnızca iki yılda tamamlanmış. 1200 kadın tarafından dokunan halı, muhteşem renk cümbüşü ve desenleriyle dikkat çekiyor. Caminin avlusu bembeyaz mermer zemini, el işi mozaik desenleri ve altın kaplama sütunları ile görenleri hayran bırakıyor. Abu Dhabi’nin en lüks otellerinden biri olan Emirates Palace, dekorunda kullanılan altınlar ve otel içinde yer alan ATM’sinden çekilebilen altınlar ile mutlaka görülmesi gereken bir yer oluyor.

Dünyaca Ünlü Ferrari World

Abu Dhabi’ye kadar gidip de muhteşem denizinde yüzmeden dönmem diyorsanız, havaalanına oldukça yakın olan Yas Adası ya da Corniche Plajı’na uğrayabilirsiniz. Yas adasında bulunan ve dünyaca ünlü bir alan olan Ferrari World içerisinde özel bir plaj, su parkı ve alışveriş merkezleri yer alıyor. Kapalı bir alana kurulan Ferrari World dünyanın en hızlı roller coaster treni ile misafirlerine heyecanlı ve eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Şehir merkezinde yer alan Corniche caddesinde kafeler bulunuyor ve dilerseniz bu kafelerde içkinizi yudumlayabilir dilerseniz de yürüyüş yapabilirsiniz. Bu caddede yer alan halk plajı veya özel plajda denize de girebilirsiniz.50 milyon dolarlık bütçesi ile ilgi odağı olan Khalifa Park Abu Dhabi, kendine ait akvaryumu ve müzesi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Yaz aylarında bomboş sokaklara sahip olan şehir de gezebilmek için akşam saatlerini beklemeniz gerekiyor. Genel olarak ülke halkı ve misafirler yaz günlerinde alışveriş merkezlerini tercih ediyor.

Arap yarım adasında rahatlıkla gezilebilecek şehirler arasında yer alan Abu Dhabi, Orta Doğu’nun en cazibeli turistik şehirlerinden biri olarak her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.