Kimi gezgin seyahat ettiği şehirdeki tarihi mekânları gezmekten, müzelerdeki sanat eserlerini incelemekten hoşlanırken bazısı lüks markalara ulaşmaya öncelik veriyor. Eğer ziyaretçilerine bu tarz alışveriş olanakları sunan yerler sizlerin de ilgisini çekiyorsa, hazırlamış olduğumuz en lüks markaların olduğu AVMler listemize göz atıp, bir sonraki gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

1. Harrods – Londra

harrods - london

Lüks alışveriş merkezi dendiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi olan Harrods hem Antik Mısır kültürünü yansıtan heykellerle zenginleştirilmiş dekorasyonu hem de bünyesinde barındırdığı ürün çeşitliliği ile en yoğun günlerinde ortalama 500 bin kişiyi kendisine çekiyor. Hatta 1984’ten beri faaliyet gösteren işletmenin cazibesine başta Kraliçe II. Elizabeth olmak üzere pek çok kraliyet üyesi de kapılmış durumda. “Herkes için her şey, her yerde” sloganını benimsemiş olan 7 katlı alışveriş merkezindeki 330 dükkân aralarında Prada, Dior ve Valentino’nun bulunduğu uluslar arası üne sahip pek çok markaya ev sahipliği yapıyor.

2. Printemps – Paris

Printemps – Paris

Çatı katındaki Terrace Café isimli restoranında konuklarına nefes kesici bir Paris manzarası sunan Printemps, turistik açıdan popüler komşusu Galeries Lafayette’in aksine ağırlıklı olarak lüks ürünler satın almaktan hoşlanan yerel halk tarafından tercih ediliyor. Kişisel bakım, kadın ve erkek giyim ürünleri ile aksesuar kategorilerine yoğunlaşmış olan alışveriş merkezi, özellikle Noel ve yılbaşı zamanında adeta bir karnaval alanına dönüşüyor. Alışveriş kompleksinin birbiriyle bitişik 3 binasından Primtemps Mode 9, Homme7, Beauté & Maison ise 11 kattan oluşuyor.

3. Galleria Vittorio Emanuele II – Milano

Galleria Vittorio Emanuele II – Milano

Milano’nun en sık ziyaret edilen yerlerinden Duomo Meydanı’na bakan Galleria Vittorio Emanuele II, en lüks markaların olduğu AVMler listesinde sizlere sunduğumuz işletmeler içerisinde mimari açıdan görkemiyle öne çıkıyor. Binasının demir ve cam işçiliği ile büyüleyen alışveriş merkezinin içerisinde Prada, Louis Vuitton, Camparino gibi markaların şubeleri yer alıyor. Giriş katının zeminini Savoia Ailesi’nin, İtalyan kentlerinin mozaikten yapılmış armalarının süslediği Galleria Vittorio Emanuele II, zengin alışveriş olanaklarının ve göz alıcı mimarinin yanı sıra gezginleri tarihi restoranlarıyla da kendisine çekmeyi başarıyor.

4. Saks Fifth Avenue – New York

Saks Fifth Avenue – New York

“10022 – SHOE” posta kodlu Saks Fifth Avenue, 8 katını sadece kadın ve erkek ayakkabı modellerine ayırmış durumda. İşletme, açıldığı 1924’ten beri sunduğu ürünlerle alışveriş tutkunları arasında şıklığı ve zarafeti temsil ediyor. Manolo Blahnik, Diane von Furstenberg ve Giuseppe Zanotti gibi dünya çapında üne sahip isimlerin en son tasarımlarını konuklarına sunan alışveriş merkezinde John Alan’ın erkeklere özel kulübünde saç kesiminden ayakkabı parlatmaya kadar eşitli hizmetler verilirken, boş masa bulmanın bir hayli zor olduğu Café SFA’da gurme lezzetler servis ediliyor.

5. Lane Crawford – Hong Kong

Lane Crawford – Hong Kong

Lane Crawford’un Uzak Doğu’da 4 şubesi bulunuyor. Ancak bunlar arasında 1850’de kurulan alışveriş merkezi zincirinin bayrak gemisi olarak Hong Kong’un Times Meydanı’nda yer alan şubesi gösteriliyor. Bölgeye özgü yeni nesil lüks akımının etkilerini kapısından içeriye doğru adım attığınız ilk andan itibaren hissedebileceğiniz alışveriş merkezini çekici kılan unsurların başında marka ve ürün çeşitliliği geliyor. Ayrıca Comme Moi, Ms MIN, Ziggy Chen, Uma Wang gibi bölgede oldukça popüler yeni nesil tasarımcıların göz alıcı kreasyonlarını sunan işletme görselliği ile de konuklarının beğenisini kazanıyor.

6. Takashimaya – Tokyo

Kyoto’daki şubesi en popüleri olsa da Tokyo’da faaliyet gösteren Takashimaya, farklı kültürleri harmanlayan yapısıyla dikkat çekiyor. Binası mimari özellikleri itibariyle Batılı türdeşlerine benzeyen işletmenin içerisinde ise hizmet şekli ve dekorasyon tamamen Japon kültürünü yansıtıyor. İpek kumaştan üretilmiş birbirinden güzel kimono modellerini, usta eller tarafından üretilmiş Japon seramiklerini, hatta sanat eserlerini bulabileceğiniz mağazalarında fiyatlar yüksek olsa da konuklarını geleneksel yöntemlerle ağırlayan mağaza çalışanlarının yaşattıkları deneyimler ziyaretçileri buraya bağımlı hale getiriyor.

7. The Dubai Mall – Dubai

The Dubai Mall – Dubai

Görkemli The Dubai Mall, en lüks markaların olduğu AVMler listemizde sizlere sunduğumuz işletmeler arasında, kapladığı alan bakımından en büyük olanı. İnşa maliyeti 20 milyar Amerikan Doları’nı aşan alışveriş merkezinin 1,1 milyon metrekarelik alanı içerisinde Armani’den Zara’ya 1.200 üst düzey marka boy gösteriyor. Dubai’nin alışveriş cennetinde dükkânların yanı sıra ayrıca çocuklar için düzenlenmiş bir tema parkı ile dev boyutlu akvaryum kompleksi yer alıyor. Galeries Lafayette’in küçük bir kopyasının bulunduğu alışveriş merkezinin Moda Bulvarı’nda Stella McCartney, Versace, Burberry ve Alexander McQueen gibi ünlü tasarımcıların ürünlerini satın alabilir, dünyanın en büyük altın pazarında zevkinize uygun takıyı kolayca bulabilirsiniz.