“Sudan Gelen Sağlık” anlamı taşıyan SPA, kökenleri Roma dönemine kadar dayanan rahatlatıcı bir aktivite olarak biliniyor. Geleneksel hamam kültürünün daha gelişmişi olan terapi, temelde su ile yapılmakta. Ancak uygulanış esnasında tercihe göre aromatik yağlardan veya şifalı taşlardan da faydalanılabiliyor. Biraz Dinlenmek, Arınmak İsteyenlere Özel: SPA Tatili. Türkiye’de SPA üzerine faaliyet gösteren pek çok tatil beldesi mevcut. Cilt bakımı ve masaj gibi farklı hizmet seçeneklerini barındıran tesislere giderek stresten arınabilir, diğer yandan da unutamayacağınız güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Antalya

antalya

Türkiye’nin en güzide turizm cennetlerinden olan Antalya, göz alıcı plajlarının yanı sıra SPA kültürüyle de gezginlerin uğrak noktası oluyor. Harika güneşi, doğal güzellikleri ve boylu boyunca uzanan sahil şeridi ile turistlerde büyük hayranlık uyandırıyor. Bünyesinde yer alan SPA merkezleri, daha çok Belek ve Kemer ilçelerinde yoğunluk kazanıyor. Kempinski Hotel çatısı altında faaliyet gösteren The Dome Spa, şüphesiz keşfedilmeyi bekleyen tesislerin başında gelmekte.

Belek’te bulunan terapi merkezi, thalassoterapi hizmeti ile son dönemlerde sıklıkla ziyaret ediliyor. Thalassoterapi, ısıtılmış yosun ve deniz suyu ile yapılan bir çeşit tedavi yöntemi olarak biliniyor. SPA’da; Thai, lomi lomi nui, Bali, ayurveda ve taş terapisi gibi farklı masajlar uygulanıyor. Sağlık açısından faydalı olan medikal masajlara da golfçüler ve voleybol gibi sportif aktivite ile ilgilenen kişiler tarafından rağbet gösterilmekte. Yağ karışımları ile yapılan masaj, özellikle golf sonrası yaşanılabilecek duruş bozuklarında önemli ölçüde katkılar sağlıyor. Serenity Spa Sheraton Voyager, Sanda Day Spa Hillside Su, Rixos Hotel Premium Spa ve Sungate Port Royal Spa ise diğer Antalya spa otelleri arasında bulunuyor.

İzmir, Çeşme 

çeşme

Ege’nin incisi olarak nitelendirilen Çeşme, üç tarafı denizlerle çevrili yarımada üzerinde bulunduğu için yaz turizmi açısından büyük bir önem taşıyor. Yıl boyunca ılık bir havaya hakim olduğu için pek çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla tatil beldesinin her köşesinde farklı bütçelere ve zevklere uygun otel seçenekleri bulabilmek mümkün oluyor.

Modern sistemlerle donatılmış, deniz manzaralı, yıldızlı otellerin en güzel yan ise SPA bölümleri. Sheraton Otel’in termal SPA hizmeti, şifalı suları ile bilinen en güzel seçeneklerden bir tanesi. Bireysel bakım ünitelerinde veya özel suit alanlarında cilt bakımı ve masaj gibi farklı hizmetler uygulanıyor. İçerisinde ayrıca dev akvaryumlu dinlenme salonu, kar çeşmesi, buhar banyosu, ısıtılmış deniz sulu havuz ve Türk hamamı gibi farklı alanlar da göze çarpıyor.

Muğla, Bodrum

Mavinin en zengin tonlarını yansıtan Bodrum, sofistike tatil beldelerinde denizin tadını çıkarmanıza yardım ederken diğer yandan da yeşillikler içinde huzur dolu anlar yaşamanızı kolaylaştırıyor. Amfi tiyatrosu, yel değirmenleri ve beyaz boyalı otantik evleri ile öne çıkan tatil kasabasında üstelik SPA deneyimine de şahit olabilirsiniz. Çünkü gerek Bodrum otelleri içerisinde gerekse merkezde pek çok terapi noktası var.

Six Senses SPA, bölgenin en nezih dinlenme mekanlarından. Kempinski Hotel’in eklentisi olan SPA merkezinin ayrıca Barbaros Bay’de de farklı şubesi bulunmakta. Yapılan masaj uygulamalarında her zaman Six Senses Piramidi dikkate alınıyor. Piramidin en alt katmanında dokunma, görme, işitme; bir üst katmanında koklama ve tat alma; en üst katmanda ise haz duygusu yer alıyor. Shiatsu, reflekseloji, aromaterapi, Vietnam ve Thai, farklı ihtiyaçlara göre yapılan masaj tekniklerine örnek oluşturuyor. SPA merkezi ile özdeşleşmiş bir diğer önemli hizmet alternatifi de kulak temizleme terapisi. Sağlık yöntemi esnasında, Kızılderililere özgü mum ile temizleme işlemi gerçekleştiriliyor.