Sonbaharda Gidilebilecek Tatil Rotaları

Tatil denildiğinde ilk olarak herkesin aklında; deniz, kum, güneş konseptli bir yaz havası veya kayak turizmi şekilleniyor. Ancak tatil sadece yaz ve kış mevsimi ile sınırlı değil. Havaların ılık geçtiği ve yaprakların yavaş yavaş renk değiştirmeye başladığı Sonbaharda Gidilebilecek Tatil Rotaları var. Aşağıdaki sıralanmış olan göz alıcı destinasyon noktalarını gezi listenize ekleyerek sevdiklerinizle muhteşem tatiller geçirebilirsiniz.

Kyoto, Japonya

Kyoto, Japonya

Amsterdam, Hollanda

Dünyanın çok kültürlü şehirlerinden olan Amsterdam, Hollanda’nın ticaret, turizm ve ekonomi alanlarında bel kemiğini oluşturuyor. Bünyesinde hem tarihi hem de doğal güzelliklere rastlamak mümkün. Üstelik tüm turistik duraklarına yürüyerek kolayca ulaşılabiliyor. Özellikle yoğun turist popülasyonunun azaldığı ve havaların ılık estiği geçiş mevsiminde bambaşka görünüme bürünüyor. Sonbahar aylarında Amsterdam’da yapabileceğiniz pek çok sosyal aktivite mevcut. Örneğin; bisiklet kiralayarak Dam Meydanı’nına sakin ve huzurlu şekilde gezebilir, kanal turu yapabilir veya Vondelpark’ta sevdiklerinizle birlikte yeşilliğin tadını çıkartabilirsiniz.

Amsterdam, Hollanda

Kapadokya, Nevşehir

Eylül ayında muhteşem bir görünüme bürünen en nezih tatil rotalarından birisi de Kapadokya. Sonbaharı anımsatan renkli atmosferi ve kendine has dokusu ile her yıl pek çok sayıdaki turisti ağırlamayı başarıyor. Turistik bölgeye gezi amaçlı geldiğinizde, şüphesiz ilk denemeniz gereken aktivite balon turları. Sabahın serin vakitlerinde başlayan turlar, Anadolu coğrafyasını kuş bakışı olarak seyredebilmenize yardımcı oluyor. Ayrıca Kızıl Çukur’da kısa bir yürüyüş yapmak, Rum Mahallesi Sinasos’ta akşam yemeği yemek, tarihi taş evleri incelemek de yine Kapadokya gezisinin vazgeçilmez anlarından.

Kapadokya, Nevşehir

Bruge, Belçika

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Brugge, Belçika’nın Batı Flandra bölgesindeki en muhteşem şehirlerinden bir tanesi. Saklı kalmış cennet diyarlarından olan kent; Venedik’i andıran kanalları, Arnavut kaldırımlı sokakları, Orta Çağ mimarisini yansıtan mimari eserleri ve yemyeşil güzellikteki parkları ile masalımsı bir izlenim uyandırıyor. Brüksel’den günübirlik olarak gelebilir, ailenizle birlikte unutamayacağınız bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Aşıklar Gölü, Belfry Kulesi, Aziz Salvador Katedrali ve Grote Markt gezebileceğiniz duraklardan birkaçı. Ayrıca tatil dönüşü bölgenin meşhur çikolatalarından almayı da unutmayın!

Bruge, Belçika

Trilye, Mudanya

Sonbaharda gidilebilecek tatil rotaları arasında Mudanya’ya bağlı olan Trilye beldesi de göze çarpıyor. Her köşesi zeytin ağaçları ile çevrelenmiş Rum Kasabası; eski kiliseleri, sakin limanı, doğal dokusu ve dar sokakları ile insanı kendine çekiyor. Köy atmosferi ve sıcakkanlı yöre halkı ise diğer önemli özelliklerinden. Maviliğin ve yeşilliğin harmanından oluşan samimi tatil bölgesinde, öncelikle liman boyu kısa bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra liman boyunca uzanan restoranlarda yemek zamanı. Otantik ambiyansta döşenmiş tesislerde son derece enfes balıklar servis ediliyor. Sahil manzarasını gören lezzet dolu duraklarda damak tadınıza uygun mesgit ve hamsi gibi farklı balık seçeneklerini yiyebilirsiniz. Cumbalı evlerin çevrelediği dar sokakları keşfedebilir, Taş Mektep’i ziyaret edebilir ve Trilye çarşısından sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bez bebek, magnet, cam obje ve el yapımı takılar, beğenebileceğiniz süs eşyaları arasında.