Kitap okumayı seyahat etmeye benzeten birçok aforizma bulmak mümkün. Elbette kitaplardan yola çıkarak seyahat etmek de olası. Unutulmaz kitapların geçtiği şehirleri keşfedin. İşte karşınızda bu kitapların atmosferlerini yaratarak en az baş karakterler kadar öne çıkan şehirler!

1. Louisa May Alcott – Küçük Kadınlar – New England

Güçlü hikayesi ile çok geniş bir döneme derin izler bırakan “Küçük Kadınlar” romanı, Amerikan İç savaşı sırasında New England’da ve Boston Massachusetts’te geçiyor. Kitabın hayranlarından biriyseniz Concord’da bulunan “Alcott Orchard House”u ziyaret ederek bu şehri keşfe başlayabilirsiniz! New Hampshire’da dönemin kostümlerinin satıldığı dükkanlara ve zenginliği ile kitap kurdu Jo’nun kulaklarını çınlatacağınız Boston Halk Kütüphanesi’ne yapacağınız geziler de New England’da Küçük Kadınlar romanını anmanın yollarından!

Louisa May Alcott - Küçük Kadınlar - New England

2. Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna – Berlin

Sabahattin Ali’nin defalarca okunarak, hayranlarının başucu eserlerinden biri haline gelen “Kürk Mantolu Madonna” romanının baş karakteri Raif Efendi, unutulmaz aşkına Berlin’de aşık oluyor! Hikayenin Berlin’i aşkı, sanatı ve parklarıyla öne çıkıyor. Raif Efendi’nin penceresinden Berlin’i yaşamak için Müzeler Adası’nı, Berlin Katedrali’ni, Bergama Müzesi’ni, Tiergarten, Treptower, Volkspark Friedrichshain ve Grunewald parklarını mutlaka gezi rotasına eklemek gerekiyor.

Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna - Berlin

3. J. M. Coetzee – Utanç – Cape Town

2003 yılı Nobel ödülü sahibi, Güney Afrikalı yazar John Maxwell Coetzee’nin edebiyat dünyasına hediyesi olan kitaplardan biri de “Utanç”. Irkçılığın ve karşıtlıkların romanı Utanç, Güney Afrika’nın tarihini fon olarak kullanıyor. Cape Town’da görülecek birçok doğal güzelliğin yanı sıra bu tarihi keşfetmek isterseniz; Bo Kaap bölgesi, Good Hope Kalesi, Deniz Müzesi ve Güney Afrika’nın tarihine ışık tutan District Six Müzesi sizleri bekliyor!

J. M. Coetzee - Utanç - Cape Town

4. Kazancakis – Zorba – Girit

Sinemaya uyarlamasında Anthony Quinn’in muhteşem oyunculuğu ile edebiyat dünyası kadar sinema tarihini de etkileyen “Zorba” romanı çok yakınlarımızdan! Girit Adası’nın bir sakini olan Kazancakis bu güzel adanın atmosferinde hayatı dolu dolu yaşamanın sırlarını satırlarına taşıyor. Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz’in beşinci büyük adası Girit’i yakından görmek isterseniz, Kazancakis’in memleketi olan Heraklion ile turunuza başlayabilirsiniz. Ayrıca, Türklerin bir zamanlar yoğun olarak yaşadığı Hania’da Tarihi Hasan Paşa Camii’ni, Venedik Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kazancakis - Zorba - Girit

5. Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes – Londra

Londra denince akla birçok eser gelse de, edebiyat dünyasının eşsiz karakteri Sherlock Holmes’un ünü kolay geçilecek cinsten değil! Sir Arthur Conan Doyle’un, 1887 yılında yarattığı karakter gerçekten yaşıyor gibi! Ünlü dedektifin romanlardaki konutuna ev sahipliği yapan Baker Sokağı’nda Sherlock Holmes Müzesi’ne uğrayabilir, zamanında Doyle ve Oscar Wilde’ın sohbetlerine tanıklık etmiş Londra’nın en eski oteli The Langham’da bir şeyler yiyebilir, Sherlock’un araştırma yapmak için sıklıkla uğradığı British Museum’da saatler harcayabilirsiniz!

Sir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes - Londra

6. Victor Hugo – Sefiller – Paris

Victor Hugo, hem “Norte Dame’ın Kamburu” hem de “Sefiller” romanları ile okuyucularını Paris sokaklarında unutulmaz yolculuklara çıkaran bir yazar. Romanda birçok atmosferin yaratılmasına imkan tanıyan mekanların başında, barok stile sahip Saint Paul Kilisesi, Balzac, Sartre gibi birçok yazarı ve kahramanlarımızdan Cosette’i ağırlamış Jardin du Luxembourg Parkı ve elbette Notre Dame Katedrali geliyor. Victor Hugo’nun evi de ziyaret etmek isteyeceğiniz yerler arasında!

Victor Hugo - Sefiller - Paris