Evcil hayvanlarla seyahat ederken nelere dikkat edilmeli? sorusu ile ilgileniyorsanız, seyahate çıkarken evcil hayvanınızı pet shoplara veya geçici bakım evlerine bırakmaya gönlünüz razı gelmiyor demektir. Kara veya havayolu ile yapılacak seyahatlerde evcil hayvan sahibi olanlar, kendi bavullarından önce aslında evcil hayvanlarının çantalarını hazırlarlar. Ancak eğer kara veya hava yolunda evcil hayvan ile seyahat etmenin kurallarını tam olarak bilmezseniz, seyahatiniz kötü bir sürprizle başlayabilir.

Havayolu ile Yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havayolu ile Yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer seyahatiniz uçak ile gerçekleşecekse mutlaka bilet aldığınız firma ile irtibata geçerek evcil hayvan taşıma kurallarını öğrenmeniz veya internet sitelerinde yazılanları teyit etmeniz gerekiyor. 8 kilograma kadar ağırlığı olan evcil hayvanlar sizin temin edeceğiniz kafes içinde sizinle seyahat edebiliyor, ancak eğer daha ağırsa özel kargo bölümüne alınması gerekiyor. Bu bölümün sıcaklığı ve basıncının uçak ile aynı olması sebebiyle evcil hayvanınız bir zarar görmüyor. Ancak kargo bölümüne alınan evcil hayvanların veteriner kontrolünde uyutulmuş olması isteniyor.

Eğer yurt dışına çıkacaksanız evcil hayvanınızın tüm aşılarının tam olması ve hayvan pasaportu dahil, tüm resmi kağıtlarının ve aşı karnesinin de yanında olması gerekiyor. Doberman veya pitbull gibi tehlikeli evcil hayvanlar uçaklara kabul edilmiyor. Rezervasyonun ise en az 6 saat öncesinde yapılması ve yanınızda evcil hayvan olacağının bilgisinin havayolu firmalarına mutlaka verilmesi gerekiyor. Bunun dışında bazı havayolları 2, bazı havayolları ise 3 kafese kadar ücret ödeyerek yanınızda taşımanıza izin veriyor. Evcil hayvanların yiyeceklerine ise havayolu firmaları karışmıyor ancak gecikme olduğunda gerekli besin temin ediliyor.

Karayolu ile Yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karayolu ile Yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karayolları Taşıma Yönetmeliği 40-6. maddeye göre evcil hayvanların hiçbiri otobüs içinde taşınamıyor. Özel kafesler içinde ve sadece bagajda taşınabiliyor. Ayrıca ne yazık ki otobüs firmaları sadece kafes içinde evcil hayvanı veteriner tarafından uyutulmuş olarak kabul ediyor. Bu da özellikle 8 saatin üzerinde yolculuklarda evcil hayvanlar için tehlike yaratabiliyor. Firmalar evcil hayvana zarar gelmesi durumunda ise hiçbir sorumluluk kabul etmiyor. Bazı firmalar ise hayati tehlikesi olabileceği gerekçesi ile hiçbir şekilde evcil hayvan taşıması kabul etmiyor.

Tren ile yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tren ile yapılacak Seyahatlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında belki de evcil hayvanlar açısından en güvenli yolculuk tren ile yapılıyor. Eğer evcil hayvanınız kafes içindeyse ve aşıları da tamamsa, kilosu ne olursa olsun yüksek hızlı trenlerde sizinle birlikte seyahat edebiliyor. Ayrıca veteriner kontrolünde uyutulması da istenmiyor.