pasaport kaybolduğu zaman ne yapmalı

Yurt dışı seyahatlerinizdeki kimliğiniz, her zaman pasaportunuzdur. Bu nedenle Yurt Dışında Pasaportu Kaybedince Yapılması Gerekenler bilmeniz gerek. Peki bunlar nelerdir? İşte bu sorunun yanıtı…

Seyahate çıkmanın heyecanını yarı yolda kaybetmek istemiyorsanız, pasaportunuza ayrı bir önem göstermeniz gerek. Pasaportunuzun çalınması ya da pasaportunuzun kaybolması anında panik yapmanız oldukça doğal. Ancak soğukkanlı olmayı başarabilirseniz, başka belgeler ile ülkenize geri dönebilirsiniz. Tabii ki çıktığınız yurt dışı turları sırasında, pasaportunuz eline geçene kadar beklemeyeceksiniz… Yapmanız gerekenleri en hızlı şekilde yaparak ülkenize dönebilirsiniz.

pasaport

Öncelikle belirtmeliyiz ki, pasaportunuzu kaybetmeniz halinde zor durumda kalmamak için seyahat öncesinde de yapmanız gerekenler var. Konsolosluğun telefon numarasını bilmeniz ve bu çalınma ihtimaline karşı yanınızda başka bir kimlik kartı bulundurmanız işinize yarayacak. Pasaportunuz olmadığı için bazı işlemlerde nüfus cüzdanınız istenebilir. Pasaportunuz için çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafın yedeğini de sürekli yanınızda bulundurmanız faydalı olacak.

Belgelerinizin kopyalarını mutlaka yanınızda bulundurun!

Ve seyahat öncesi yapılması gereken son bir öneri daha isterseniz, yurt dışı seyahatleriniz için gerekli belgelerin tümünün –buna pasaportunuz da dahil olmak üzere- kopyalarını mutlaka almış olmalısınız. Tabii pasaportunuz ile aynı çantada taşımamak koşulu ile… Çantayı çaldırdığınızda ya da kaybettiğinizde elinizde belgelerinizin yedeklerinin bulunabilmesi için kopyaları mutlaka farklı bir yerde taşımalısınız.

valiz hazırlamak

İşte pasaportunuzu kaybettiğinizde yapmanız gerekenler:

1. Öncelikle böyle bir durum için çok dikkatli ve bir o kadar da hızlı olmanız gerek. Bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına pasaportunuzun kaybolduğunu ya da çalındığını olabilecek en hızlı şekilde bildirmelisiniz.

2. Yurt dışındaki kimliğiniz olan bu önemli defteri kaybetmeniz halinde, en yakın polis merkezine giderek mutlaka bir kayıp tutanağı almalısınız.

3. Konsolosluktan geçici seyahat belgesi alabilmeniz için bu tutanağa ihtiyacınız olacak. Aynı şekilde pasaportunuzu yenileyebilmeniz için de size yardımcı olacak bir belge bu.

4. Geçici seyahat belgenizi edindikten sonra, bu belge ile pasaportunuz elinizde olmasa bile ülkenize giriş yapabilirsiniz. Geçici seyahat belgesi, yurt dışında ikamet edenler için de gerekli. Yeni pasaportunuzu almak için, kaybettiğinizde polis merkezinden aldığınız kayıp tutanağı ve gerekli belgeleri toparlayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

5. Eğer pasaportunuzu kaybettiğiniz ülkede Türkiye Konsolosluğu bulunmuyorsa, yine kayıp tutanacağına ihtiyacınız olacak. Havaalanına uçuşunuzdan saatler önce gelerek, iki ülke arasındaki görüşmelerin tamamlanmasını beklemeniz gerek. Ülkenize bu şekilde dönebilirsiniz.

yurt dışında pasaport kaybetmek

6. Bu gibi olaylarda dönüş için aktarmasız uçuşlar tercih etmeniz size avantaj sağlayacak. Aktarma merkezinde aynı işlemler ile bir daha uğraşmak durumunda kalmamak için, eğer aktarmalı uçuş yapmak zorundaysanız o ülkenin bu konudaki prosedürlerini de önceden bilmeniz gerek.

7. Aktarma yapacağınız ülkenin konsolosluğundan ‘geçiçi seyahat belgesi’ ile geçiş yapıp yapamayacağınız konusunu uçuşunuzdan önce öğrenebilirseniz, ülkenize dönüş işlemlerini daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

pasaport kaybetmek

Pasaportun kaybolması gibi olaylar çok sık olmasa da bazen başınıza gelebilir. Olabileceğiniz en sakin şekilde yapmanız gerekenleri yaparak, seyahatinizin geri kalan günlerini en keyifli şekilde geçirmenizi dileriz. Pasaport belgeleri için pasaport sayfamızı inceleyebilirsiniz.