Kısa süreliğine yakın bir çevreye tatile çıkmak istiyor ancak uygun fiyatlı tur arıyorsanız, Balkan turlarına göz atabilirsiniz. Balkan turlarında Saraybosna, Dubrovnik, Tiran, Üsküp, Sofya, Selanik ve Belgrad en gözde şehirler arasındadır. Bu şehirlere gerçekleştirilen yurt dışı turlarında görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

Belgrad Turları

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, vize istememesi sebebiyle ülkemiz vatandaşlarının gözde seyahat rotalarından biridir. Turunuz boyunca Belgradın İstiklal Caddesi konumundaki Knez Mihailova, Tuna nehri kıyısında yer alan ve park, kale, müze, heykellerin yer aldığı Kalemegdan, Trg Republike meydanı, Albert Einstein’dan Jack Nicholson’a kadar birçok ünlü ismi ağırlayan Moskva Otel görülecek yerler arasında yer almalıdır. Sırp kökenli Amerikan mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Nikola Tesla’nın müzesini de kesinlikle ziyaret etmeli, mevsim sıcaklığına bağlı olarak Ciganlija yapay adasında nehre girmeli ve tarihi Skadarlija mahallesinde otantik bir yürüyüşe çıkmayı da unutmamalısınız.

belgrad turları

Saraybosna Turları

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, vizesiz giriş imkanı ile uygun yurt dışı turları arasındadır. Saraybosna turunuz boyunca Osmanlı izlerinin yer aldığı Başçarşı, ismini Kanuni Sultan Süleyman devrinde Bosna Sancak Beyi olan Gazi Hüsrev Bey’den alan Gazi Hüsrev Bey Cami, şehrin en yüksek yapılarından biri olan saat kulesi ve Gazi Hüsrev Bey Bedesteni görülecek yerlerdendir.

Savaş yıllarında bombardıman ve baskınlardan kurtulmak amacıyla açılan tünel, müze olarak turistlerin akınına uğruyor. “İsa’nin Kalbi” olarak adlandırılan Saraybosna Katedrali ülkenin en büyük kilisesidir. Saraybosna gezisi bitmeden, Bakırcılar Çarşısı’na uğrayarak bakır ve alüminyumdan yapılan hediyelik eşyaları hatıra olarak satın alabilirsiniz.

saraybosna turları

Dubrovnik

Hırvatistan’ın güneyinde yer alan ve tarihi eserleri ile adını duyuran Dubrovnik, ülkenin sevimli bir turistik şehridir. Dubrovnik turunuzda Antik şehir surlarına çıkabilir ve teleferiğe binerek şehri tam anlamıyla gezebilirsiniz. Turunuz boyunca Francis Manastırı, Stradun Caddesi de rotanız içerisinde yer almalıdır. Dubrovnik’ten yufka çorbası, kuzu çorbası ve Boşnak köftesi ile böreği yemeden dönmemelisiniz.

dubrovnik turları

Tiran

Arnavutluk’un batısında yer alan Tiran’a mayıs, haziran aylarında gitmek en uygun zamandır. Tiran’da gezip görülmesi gereken tarihi ile kültürel birçok yer bulunuyor ve bunların birçoğu merkezde yer alan İskender Bey Meydanı etrafında yer alıyor. Ulusal Tarih Müzesi, Opera Binası, Ethem Efendi Cami görülecek yerlerden sadece birkaçıdır.

tiran turları

Üsküp

Makedonya’nın başkenti olan ve ülkemiz vatandaşlarına vize zorunluluğu bulunmayan Üsküp, çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalan şehirde sıkça Türkçe konuşmalara şahit olmanız mümkündür. Mustafa Paşa Cami, Davut Paşa Hamamı, Kurşunlu Han, Taş Köprü, Üsküp Kemeri ve Sulu Han Üsküp’ün görülmesi gereken yerlerindendir.

üsküp turları

Selanik

Ülkemize yakınlığı ile yurt dışı turlarında daha çok tercih edilen Selanik, Atatürk’ün dünyaya geldiği şehir olarak da Türk turistlerin önemli bir ziyaret noktasıdır. Yunanistan’a bağlı olan Selanik’e girişler Schengen vizesi alınarak yapılabilmektedir. Atatürk Müzesi, Nymphaion ile Vergina Antik Kenti, Galerius Sarayı, Roma Tiyatrosu, Tsimiski Caddesi, OTE Kulesi, Kamara ve Aristotle Meydanı şehrin görülecek yerlerindendir.

selanik turları

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya ucuz, güvenli ve güzel bir yerdir. Sofya’ya yapılan yurt dışı turları İstanbul üzerinden otobüsler ile de gerçekleşebilmektedir. Giriş için Schengen vizesi gerektiren Sofya’da Aleksander Nevski Kilisesi, Vitosha Bulvarı, Ulusal Kültür Sarayı, Etnografya Müzesi, Sveta Nedelya Katedrali, Çar Osvoboditel heykeli görülecek yerler arasında yer alıyor.

sofya turları