valiz hazırlama tüyoları

Tatile başlamadan önce doğru bir şekilde valizinizi organize etmek, hem fazla parça ve ağırlıktan kurtulmanıza hem de daha rahat hareket edebilmenize olanak tanır. Hazırlık sürecini külfet olmaktan çıkaracak, ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak, düzenli ve pratik bir şekilde valiz hazırlamanızı kolaylaştıracak 8 önemli tüyoyu sizler için derledik.

1) Eşyalarınızın Listesini Yapın

bavul hazırlamadan eşya listesi

Bavulunuzu hazırlamadan önce seyahat amacınıza ve süresine uygun bir planlama yapmak, işinizi önemli ölçüde kolaylaştırır. Diş fırçası, şampuan, gözlük, lens, solüsyon ve şarj cihazı gibi günlük hayatınızda sıklıkla kullandığınız eşyalarınızı, listenin üst sıralarına ekleyebilirsiniz.

2) İhtiyacınıza Uygun Bir Valiz Seçin

uygun valiz boyutu

Uçak içi kabine rahatlıkla sığan, eşyalarınızı ve giysilerinizi kolaylıkla yerleştirebileceğiniz ergonomik valizler, hızlı ve konforlu bir şekilde hareket etmenizi sağlar. Ayrıca, küçük cepleri olan, telefon ve fotoğraf makinesi gibi elinizin altında bulundurmak isteyeceğiniz cihazları taşıyabileceğiniz valizler de oldukça kullanışlıdır.

3) Seyahat Edeceğiniz Bölgeye Uygun Kıyafetleri Tercih Edin

seyahate uygun kıyafet

Yazlık bir bölgeye giderken tercih edeceğiniz kıyafetler ile yağmurlu bir şehri gezerken kullanacağınız giysiler birbirinden farklı olacaktır. Valizinizi hazırlamadan önce gideceğiniz bölgenin haftalık hava durumunu kontrol ederek, gereksiz kıyafetlerden kurtulabilir, bavulunuza fazladan yer açabilirsiniz.

4) Bavulunuzu Düzenli Bir Şekilde Organize Edin

organize bavul

Farklı kombinler ile kullanabileceğiniz favori giysilerinizi bir arada katlayarak, ihtiyacınız olmayan kıyafetlerinizi kolaylıkla eleyebilirsiniz. Giysi düzenleme aparatları veya pratik katlama tekniklerini kullanarak, kullanışlı bir valiz hazırlayabilirsiniz.

5) El Çantanızı Unutmayın

el çantası

Valizinizin içine küçük ve çok gözlü bir el çantası eklemeyi ihmal etmeyin. Seyahatiniz boyunca yanınızdan ayırmak istemediğiniz gözlük, anahtar, cep telefonu ve cüzdan gibi eşyalarınızı bel çantası ya da omuz askılı ufak bir çanta içine koyarak rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

6) Kozmetik ve Kesici Eşyaları Yanınızda Taşırken Dikkatli Olun

kozmetik çantası

Fondöten, allık ve pudra gibi kolaylıkla dağılabilen kozmetik ürünlerini; lens solüsyonu ve gargara gibi akışkan malzemeleri, su geçirmez özel kaplar veya ağzı bağlı poşetler içinde taşımaya özen gösterin. Hareket esnasında dağılabilecek bir fondötenin, tüm kıyafetlerinizi kullanılamaz hale getirebileceğini unutmayın. Ayrıca çakı, törpü ve tırnak makası gibi kişisel bakım eşyalarını da valizin özel bölümlerinde saklayın.

7) Ekstra Alana İhtiyaç Olabileceğini Göz Ardı Etmeyin

bavulda ekstra yer

Eğer seyahat ettiğiniz yerlerde alışveriş yapma imkanları yüksekse ve sevdiklerinizin yüzünü güldürecek hediyeler almayı seviyorsanız, valizinizin ufak bir bölümünü boş bırakabilirsiniz.

8) Son Kontrolleri Yapmayı İhmal Etmeyin

son valiz kontrolü

Biletiniz yanınızda, yanınızda almak istediğiniz tüm eşyaları valizinize yerleştirdiniz; fakat yine de içiniz rahat değilse, daha önce hazırladığınız listeyi hızlı bir şekilde tekrar gözden geçirebilirsiniz.