tatil bütçesi hazırlamak

Tatile çıkmak hepimizin yılın en heyecanla beklediğimiz zamanları olduğu gibi, maalesef dönüşü de aynı şekilde çoğu zaman mali dengelerimizin sarsılması demek. Neden keyifle gittiğimiz tatilden maddi yükle dönmenin getirdiği stresi yaşamak zorunda kalasınız ki? Tatil bütçesi hazırlamanın inceliklerini öğrenin ve huzurla tatil yapmanın keyfini yaşayın.

Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın

Evet haklısınız. En iyi tatili, en iyi oteli, en iyi imkanları hak ediyorsunuz ancak gerçekçi olun ve tatil bütçenizi ve planlarınızı geliriniz dahilinde belirleyin. Unutmayın ki en iyi tatil kafanızın rahat olduğu tatildir ve tatil dönüşü sizi maddi sıkıntıya sokacak ya da aylarca ödeme yapmanızı gerektirecek harcamalar da huzurunuzun en büyük düşmanıdır. “Aman canım her gün tatile çıkmıyorum ki zaten” diye düşünüyor olabilirsiniz ancak unutmayın bu sizin son seyahatiniz de olmayacak. Doğru planlama, bütçelendirme ve erken hazırlık ile sonraki seyahatlerinizde imkanlarınızı geliştirebilir, bu esnada mali dengenizi de koruyabilirsiniz.

tatil harcamaları

Erken Plan Yapan Yol Alır

Sadece tatil değil harcamalarınızla ilgili her konuda geçerli bir kural var : erken harekete geçmek. Tatil planlarınızı erken yapmak ve buna göre hareket etmek sizi tatil masrafları stresinden büyük ölçüde kurtaracaktır. Henüz tatile çok varsa önce nereye gitmek istediğinize dair kararınızı kolaylaştıracak araştırmaları zamana yayarak yapabilir ve bu sayede en detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Araştırma kısmı sadece bütçeniz için değil daha keyifli bir tatil geçirmeniz için de önemli bir unsur. Tatilinizi geçirmek istediğiniz yeri, koşulları belirledikten sonra erken rezervasyon, peşin ödeme indirimleri gibi fırsatları değerlendirin ve tatilden aylar önce her ay belirlediğiniz miktarı tatil fonunuz için mutlaka bir köşeye ayırın. Böylece hem tatile cebimiz ve kafanız rahat gidebilir hem de daha uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

tatil erken rezervasyon

Evdeki Hesabı Çarşıya Uydurun.

Seyahat planlarımızda en çok karşılaştığımız sorun ne kadar plan yaparsak yapalım hep harcamalarımızın daha fazla çıkması. Eğer siz de daha önce benzer deneyimler yaşadıysanız şunu çok net söyleyebiliriz ki kesinlikle planlarınızı yanlış ya da eksik yapmış olmalısınız. Tatil bütçesi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey otel, ulaşım gibi temel giderlerin yanında otel dışında yiyeceğiniz yemekleri, çıkmak istediğiniz turları, müze gibi kültür yeri girişlerini, tatil için almanız gereken kıyafet, güneş gözlüğü, çanta gibi tek tek bakıldığında ufak ancak birleştiğinde büyük miktarlara mal olan giderleri de hesaplamanızdır. Her ne kadar her şeyi ince ince düşündüğünüze inanıyorsanız da tatil bütçenize bir “öngörülemeyen harcamalar” eki yapmanız da sizi rahatlatabilir. Tüm bunlara rağmen seyahatiniz beklediğinizden maliyetli geçiyorsa tatiliniz sırasında bütçenize uymak için vazgeçebileceğiniz ya da dikkat edebileceğiniz ufak bir liste de işinizi kolaylaştıracaktır.