Yeni Başlayanlar İçin Kayak Hakkında

Yeni Başlayanlar İçin Kayak Hakkında, dağda olmanın nasıl bir deneyim olduğu ve kayak tatiline gitmeden önce nelerin bilinmesi gerektiği büyük soru işaretleridir. Daha önce dağ deneyimi yaşamamış gezginler için kayak tatilinde hangi tesisin seçileceğinden, tatilden önce alınması gereken ekipmanlara, dağda karşılaşılacak ekstra harcamalardan bütçe planlamasına kadar çoğu şey belirsizdir. Yapılan üstünkörü bir araştırmanın ise gezginleri pist, skipass, telesiyej, baton, bağlama gibi kayak tatiline özgü terimlere boğarak iyice kafa karıştırması çok muhtemeldir.

Yeni Başlayanlar İçin Kayak

Dağ eteklerinde konumlanan kayak merkezleri yüksek noktalardan itibaren çeşitli zorluk dereceleri ve kayak stillerine uygun olarak birbirinden ayrılan farklı pistlere ve aşağı tarafta pistlere çıkış seçeneği sunan konaklama tesislerine sahiptir. Kendi aracı ile seyahat edecek olan misafirler için kayak merkezinin bulunduğu şehirde aracını bırakıp merkezlerdeki oteller bölgesine teleferik ya da dolmuşla ulaşmak daha uygun bir yöntemdir. Kayak yapmaya elverişli kar düzeyine ulaşılmış olan mevsimlerde dağ yolları da zorlu olacağından aracınızla dağ yoluna girmemeniz önerilmektedir.

Merkez Seçimi

merkez seçimi

Daha önce dağa çıkmamış misafirler için yurt içi ve yurt dışında bulunan sayısız kayak tesisi arasından hangisinin seçilmesi gerektiği akla gelen ilk sorudur. Seyahat edeceğiniz kayak merkezini seçerken bütçenize uygun konumları listeledikten sonra yapmanız gerekenlerin başında, konaklama tesisinizin içinde ya da yakınında bulunan kayak takımı kiralama hizmetleri durumu, tesisten ulaşılan pistlerin zorluk derecesi ve pist uzunluklarının size uygun olup olmadığını kontrol etmek geliyor. Bazı tesislerde ücretler yalnızca konaklamayı değil, ekipman kiraları ve yeni başlayanlar için belirli bir saate kadar ders ücretlerini de kapsayabiliyor. Bunların dışında kayak tatilinden spor dışında neler beklediğinize karar vererek, gece hayatı ve eğlence merkezlerine ya da doğal güzelliklere olan yakınlığa göre konaklama tesisi seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tatilinizi planladığınız tarihler arasında seyahat etmek istediğiniz kayak merkezinde bulunan kar kalınlığını, yağış durumunu ve pistlerin kayağa elverişli olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Nedir Bu Telesiyej, Teleski, Skipass?

Nedir Bu Telesiyej, Teleski, Skipass?

Kayak tatiline özgü ve daha önce dağda bulunmamış misafirler için ne anlama geldiği bilinmeyen araçlar ve araç geçiş kartlarını ifade eden Telesiyej, Teleski, Teleferik, Skipass gibi kavramlar kayak tatilinde sıklıkla kullanılan terimler. Teleferik, Telesiyej ve Teleski sizleri şehir merkezlerinden dağdaki oteller bölgesine ya da tesislerden pistlerin başlangıç noktasına taşıyan araçlar. Teleferikler şehir merkezlerinde araçlarını bırakan ya da kayak tatiline uçakla seyahat eden yolcular için merkezden dağa en hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sağlayan, dört yanı kapalı kabinlerden oluşan araçlar iken; Telesiyej ve Teleskiler yalnızca kayak merkezlerinde bulunan ve pistlere ulaşım sağlayan lift hizmeti araçlarıdır.

Telesiyejler yerine ve ülkesine göre Gondol, Telekoltuk, Teleseat gibi isimler alabilmekte ve teleferiğin etrafı açık versiyonuna benzemektedir. Kayağa yeni başlayanlar için pistlere ulaşımda güvenli ve konforlu seçeneklerdir. Oturarak yaptığınız yolculukta dinlenme imkanınız bulunur.

Teleski (yerine göre Tele-Tbar) ise ters T şeklinde bir barın bacakların arasına alınması ile sporcuyu arkadan itip kaydırarak zirveye ulaştıran tek kişilik lift aracıdır. Ayakta kayarak yolculuk yapıldığı için telesiyeje göre daha az konforlu bir lift olan teleski ile yolculuk yapmadan önce engebeli, bombeli yollarda ve düşmeniz halinde yapmanız gerekenlere hakim olmanız fayda sağlayacaktır.

Skipass ise sahip olduğu farklı çeşitleri ile tüm bu araçlara ve pistlere geçiş hakkı sağlayan biletinizdir. Tatilinizi planlama aşamasında konaklama ve yolculuk bedellerinizi bütçenize uygun olarak belirlerken konaklama tesisinizden hangi liftlere ulaşım imkanı olduğu, hangi pisti kaç geçişle kullanacağınız, ihtiyaç duyacağınız geçişe uygun olarak ne kadarlık bir skipassa ihtiyaç duyacağınız gibi bilgileri öğrenerek tatil bütçenizi bu bilgiler doğrultusunda planlamanız sürpriz harcamalara karşı tedbirli olmanızı sağlayacaktır.

Ekipman Seçimi

Kayak yaparken kullandığınız kıyafet, aksesuar ve ekipmanlar kayak performansınız, öğrenme hızınız ve hepsinden öte sağlığınız için çok önemlidir. Kendi kayak takımına sahip olmak isteyen misafirlerin kayak boyundan ayakkabı tabanı genişliğine kadar dikkat etmesi gereken çok önemli bir kaç nokta bulunuyor. Bu nedenle özellikle kayak takımınızı ve kayak kıyafetlerinizi seçerken profesyonel eğitmen desteği almanızda fayda var. Seyahat ettiğiniz kayak merkezinde kayak ekipmanı kiralamanız ya da edinmeyi unuttuğunuz önemli bir aksesuarı (gözlük vb.) merkezlerin yakınlarından edinmeniz mümkün. Kayak kıyafetleri seçimi yapılırken ise kayak sırasında su kaybının yüksek olacağı unutulmamalı. Özellikle yeni başlayan sporcular öğrenme aşamasında bol hareket ettiğinden vücutlarının fazla ısınacağı göz önüne alınarak hava alan malzemelerden yapılmış kayak kıyafetleri seçimi yapmaları gerekiyor. El ve yüz kremi yanı sıra gözlük de unutmamanız gereken malzemeler arasında yer alıyor.