Dünyanın altını üstüne getirip bizlere de küçük ekranlarımızdan görme fırsatı sunan gezginler sosyal medyanın gücü sayesinde takipçilerine seyahat rotası çizme konusunda da yardımcı oluyor. Gezgin ruhlarını takip edip yurt içi ve yurt dışında ayak basılmadık nokta bırakmayan seyahat severler gezilerine ait notları ve detayları sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. İşte paylaşımları ile en çok dikkat çeken ve Dünyada Seyahat İle İlgili Takip Edebileceğiniz Sosyal Medya Hesapları

1. Rotasız Seyyah (rotasizseyyah)

Gezgin olmanın günümüz şartlarında çılgın bir karar olduğunu kabul etmek gerek. 6 yıl boyunca özel sektörde çalışan Mehmet Genç, bir noktada rotasını değiştirme kararı almış ve hayatına freelance fotoğrafçılık yaparak devam etmeye karar vermiş. Bu vesileyle kısa kısa seyahatlere çıkmaya başlayan gezgin bir müddet sonra seyahat konusunda kontrolden çıkmış. Dünyayı gezme kararını bu şekilde alan Mehmet Genç bu süreçte gördüklerini ve başından geçenleri “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” kitabında derlemiş. Dünyayı gezerken İngilizce ve İspanyolcayı öğrenmiş bu da çok bilen mi çok okuyan mı sorusuna cevap niteliğinde. Kendisinin son derece aktif kullandığı Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

http://oi64.tinypic.com/2lnd1s5.jpg

2. Gezici Günlük (gezicigunluk)

Gezginliği ayrıntılarda arayan Aydan Kumpas gittiği şehirlerin tam manasıyla köşe bucak geziyor. Bir bakmışsınız Paris’in bit pazarında, bir bakmışsınız en popüler müzesinde yada uzaklarda değil burada Abdülmecit Efendi Köşkünde. Hem uzakları yakın edip hem de yakındakine dikkat çeken gezginin fazlasıyla aktif olduğu Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

http://oi66.tinypic.com/112gaq8.jpg

3. Yolda Olmak (yoldaolmak)

2009 yılında radikal bir kararla 14 yıllık profesyonel iş hayatını geride bırakan Kemal Kaya, tek yön bir bilet alarak kendisini Tayland’a atmış. Beyaz kumlu plajda şezlongunda uzanmış turkuaz denize bakarken geride bıraktığı iş yaşantısının stresini düşünmüş ve bu koşuşturmanın ne kadar anlamsız olduğunu fark etmiş. Sonrasında 11 ülke ve 250+ şehir ziyaret eden gezgin buralardaki ilginç kareleri Instagram hesabından paylaşmayı da ihmal etmemiş. Kendisinin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

http://oi66.tinypic.com/2vtzcrc.jpg

4. Baya İyi (baya_iyi)

Oylum ve Onur’un macerası 2010 yılında Kenya’ya evlenmek için gitmeleriyle başlamış. Freelance gezgin diyebileceğimiz çift bir taraftan İstanbul’da yaşayıp hayatlarını burada sürdürürken diğer yandan Türkiye’den ve dünyadan görmek istedikleri yerlere seyahatler düzenliyorlar. Tüm bunlar olurken Instagram’ı da harika paylaşımları ile süslemeyi ihmal etmiyorlar. Çiftin dikkat çeken hesabını buradan ziyaret edebilirsiniz.

http://oi64.tinypic.com/16ixsme.jpg

5. Oi The Blog (oitheblog)

Daha ilkokul zamanlarından tanışık olan 2 yakın arkadaş Öykü Doğan ve İdil Atay baş harflerinden oluşturdukları Oi The Blog isimli bir web sitesine ve sağlam bir gezgin ruhuna sahip olan iki arkadaş geçimlerini tamamen gezginlik ile sağlıyorlar. Gezdikleri yerler hakkında yazılar yazarak, içerik üreterek ve sponsor sağlayarak gezginlik mesleğini icra ediyorlar. İki arkadaşın gezdikleri yerleri merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

http://oi64.tinypic.com/2j154i8.jpg

6. Kerimcan Akduman (kcakduman)

Kendisini tam zamanlı gezgin olarak tanımlayan Kerimcan Akduman, ilk kez 19 yaşındayken yurt dışı seyahatine çıkmış ve sonrasında hayatı asla eskisi gibi olmamış. 2008’den beri seyahat blogu yazan gezgin yolculuğuna durmaksızın devam ediyor. Kasım 2015’te 15 ay süren bir dünya turuna başlamış. 360 ismini verdiği ve Mart 2017’de tamamladığı turda gezmedik yer bırakmamış. Bunca yıl gezen evin yolunu unutan gezginin mottosu “yollar bize memleket”. Kendisinin paylaştığı eğlendirirken kıskandıran fotoğraflarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

http://oi68.tinypic.com/2yoo28w.jpg

7. Vizesiz Geziyorum (vizesizgeziyorum)

Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülkeleri gözüne kestiren gezgin bu 96 ülkeye dair birçok paylaşımda bulunuyor. Gezdiği ülkeler hakkında ise blog yazıları kaleme almış ve çektiği birbirinden harika fotoğrafları Instagram hesabından paylaşmayı da ihmal etmiyor. Indiegogo’da bir bağış sistemi kuran gezgin interaktif bir birlik oluşturarak seyahat edilen ülkelerdeki ihtiyaç sahibi aileler ve çocuklar için iyi bir şeyler yapabilmeyi bir sosyal sorumluluk projesi haline getirmiş. Kendisinin gezdiği ve vizesiz gidebilme kolaylığı bulunan yerleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

http://oi68.tinypic.com/fz2q6v.jpg