Kolay Bagaj Hazırlama Rehberi

Herhangi bir tatil ya da iş seyahati yolculuğu sonrası otel odanıza gelip bagajınızı açtığınızda tüm ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı yerli yerinde bulmak ister misiniz? Mümkün olabilecek minimum ağırlıktaki bir bavula tüm eşyalarınızı sığdırabilmeniz için size Kolay Bagaj Hazırlama Rehberi hazırladık.

Erken Hazırlık

Erken Hazırlık

Bagaj hazırlamaya başlamadan önce yanınızda götüreceğiniz eşyaların neler olacağını son güne bırakmadan önceden düşünmeye başlamak hem bagaj hazırlama sırasında işinizi kolaylaştıracak hem de ihtiyaç duyduğunuz eşyaları unutmamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle hazırlıklara erken başlamak her zaman hayat kurtarır.

Seyahat “Checklist”i

Yanınızda götüreceğiniz eşyaları kararlaştırdıktan sonra yapmanız gereken bir diğer önemli iş, tüm eşyaları yazılı bir şekilde listelemek olmalıdır. Bir hafta önceden hazırlayacağımız bir “checklist”, önemli eşyalarınızı evde bırakma ihtimalini minimuma indirecektir.

Seyahat "Checklist"i

Gereksizleri At

Hazırladığınız listeyi gözden geçirin ve kendinize karşı dürüst olun. Hangi seyahatinizde bavulunuzdaki eşyaların %100’ünü kullandınız ki? Listenize yazdığınız ama sonradan bavulunuzda yer açabilmeniz için feragat etmenizi gerektirecek eşyalarınızın farkına varıp birer birer eleme yapın.

Optimum Bavul Seçimi Yap

Kolay bagaj hazırlamanın bir önemli aşaması da seyahatin uzunluğuna göre bavul seçimi yapmaktır. Büyük bavul seçimi yaptığınızda yeterli eşyayı bavula koysanız dahi bavulun iç hacminden dolayı eşyalarınız gözünüze az gelebilir ve fazladan aldığınız her bir eşya yolculuk sırasında ek bir yorgunluk getirebilir.

Ancak gittiğiniz yerden hediyelik eşyalar alacaksanız eşyalarınızın sığacağı bavulun büyüklüğünden bir boy büyük bavul almanız sizi tatil dönüşünde ek çanta taşıma eziyetinden kurtaracaktır.

Optimum Bavul Seçimi Yap

Kişisel Bakım Malzemeleri

Orijinal boyutlarında fazlaca yer kaplayabilecek; şampuan, krem ve deodorant gibi kişisel bakım malzemelerinin seyahat boylarını satın alarak ya da evde kullandığınız kişisel bakım malzemelerini seyahat boyu şişelere doldurarak bavulunuzda yer tasarrufu yapabilirsiniz.

Kıyafet Hiyerarşisi

Bavulunuzu hazırlarken kıyafetlerinizin ağırlık ve hacimlerini dikkate almanız da daha düzenli bir yerleşim yapmanıza olanak tanır. Bunun için kıyafetlerinizi kalından inceye olmak üzere yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu kıyafetleri rulo yaparak yerleştirdiğinizde ise ekstra yer kazanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra kış mevsimlerinde seyahate çıkıyorsak bot, mont gibi ağır kıyafetleri yolculuk esnasında giymek de bagajın ağırlını azaltacaktır.

Küçük Alanların Verimli Kullanımı

Küçük Alanların Verimli Kullanımı

Bagajımızdaki küçük alanları kullanmak da bize sandığımızdan fazla yer kazandırabilir. Örneğin ayakkabıların içerisine çorapları sıkıştırmak, bagaj içerisindeki küçük fermuarlı bölmelere kişisel bakım eşyalarını ve iç çamaşırlarını koymak bagajdaki karmaşayı iyice azaltacaktır.

El-Sırt Çantası Taşımak

Bagaj hazırlamanın püf noktalarına rağmen bagaja sığmadıysanız, listenizde eleyebileceğiniz eşya kalmadıysa size verebileceğimiz son tüyo, yanınıza geniş hacimli bir el ya da sırt çantası almanız olacak. Küçük bir çantadan yardım olarak en azından kişisel eşyalarınızı bu çantada taşıyabilirsiniz.