Çocuklarla Kış Tatiline Çıkmanın Altın Kuralları; Bütün bir yıl çalışmanın çoğu kişi için en güzel tarafı tatile çıkma hayalleridir. Özellikle son yıllarda kış ortasında yapılan tatiller neredeyse yaz tatilleri kadar rağbet görmeye başladı. Siz de sömestr tatilini ya da kış aylarında sizin için uygun olan başka herhangi bir dönemi güzel bir tatil planıyla renklendirmek istiyorsanız ve aile üyeleri arasında çocuk bulunuyorsa, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın!

Yolculuk Başlarken

Kış tatiline ister arabayla ister uçakla çıkın, yolculuk sırasında çocuğunuz için bir takım önlemler almanız gerekir. Özel arabayla çıkacağınız yolculukta çocuğunuzun mutlaka arka koltukta oturmasını sağlayın ve eğer varsa araba koltuğunun emniyet sistemlerinin işler vaziyette olduğundan emin olun. Ayrıca yanınıza, çocuğunuzun yiyebileceği şeyler de almayı ihmal etmeyin.

Uçak yolculuğu yapacaksanız biletinizi, uçuşların fazla kalabalık olmadığı saatlere almaya gayret edin. Muhtemelen zaten yerinde duramayan çocuğunuzun peşinden koşarken ve ihtiyaçlarına yetişmeye çalışırken bir de etraftaki kalabalığın ve kargaşanın ekstra stresini çekmek istemezsiniz! Özellikle iniş ve kalkışlarda olası kulak ağrılarını önlemek amacıyla küçük bebeğiniz için yanınızda biberon, daha büyük çocuğunuz için ise sakız taşıyın.

Hem araba hem de uçak yolculuklarında çocuğunuzun sıkılarak türlü biçimlerde başınızın etini yememesi için yanınıza tablet, oyuncak, kitap gibi oyalayıcı eşyalar almayı sakın unutmayın. Ayrıca küçük bir acil durum çantası hazırlayarak içine, ateş düşürücü şurup, sinek ve böcek sokması için krem gibi önemli tıbbi ilaçları koyun.

Tatil Yapılacak Mekan ve Sosyal Ortamı Seçerken

Çocuklu ailelerin kış tatilinde dikkat etmesi gerekenler listesinin en önemli maddelerinden biri, tatil mekanını seçmektir. Bunu yaparken elinizdeki seçenekleri herkesten önce çocuğunuzun gözünden değerlendirin. Gideceğiniz yerin onun fiziksel ve zihinsel durumuna uygun olması, sosyal ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olması önemli. Yani sadece sizin rahat ve mutlu olabileceğiniz mekanları değil, çocuğunuzun da sizinle birlikte keyifli vakit geçirebileceği mekanları tercih etmelisiniz.

Eğer tatil mekanınız bir otel olacaksa tesis imkanlarının, çocuğunuzun yaşına ve gereksinimlerine uygun olup olmadığını mutlaka ayrıntılı olarak inceleyin. Odaların ve yatakların yapısı, güvenliği, hijyeni, menü seçenekleri gibi detaylar çocuk dostu bir anlayışla ayarlanmamış olursa, tatiliniz hem çocuğunuz hem de sizin için mini bir kabusa dönüşebilir! Bu nedenle tatil bölgesini ve konaklama mekanını seçmeden önce tüm ayrıntıları gözden geçirdiğinizden ve çocuğunuz için doğru bir seçim yaptığınızdan emin olun.

Doğa Tatiline Çıkarken

Kışın yapılan doğa tatillerinin başında elbette ki kayak yapabileceğiniz dağlık bölgeler gelir. Eğer bu sene kış tatilinizi bir kayak merkezinde, çocuğunuzla beraber geçirmek istiyorsanız, sorun yaşamamak adına her türlü detayı düşünmelisiniz. Örneğin kayak tatili için en önemli faktör, çocuğunuzun da sizinle birlikte kayak yapıp yapmayacağıdır. Özellikle 5 yaşın altındaki çocukların kayak ayakkabısı giyerek sizinle beraber kayması hiç de kolay değildir. Onlar için karda yapılabilecek en uygun ve eğlenceli aktivite kartopu oynamak ve kızağa binmektir. Dolayısıyla hazırlığınızı ve planlamanızı bu yönde yapmanızda yarar var.

Öte yandan dağa çıkılan ve doğayla iç içe geçen tatillerde çocukların mevcut hava ve tabiat koşullarına ayak uydurması bazen zor olabilir. Yükseklere çıkıldıkça havadaki oksijen miktarı düşer. Çocuk bedeni, ortaya çıkan basınç ve hava değişimini kaldıramayabilir. Bu nedenle özellikle 3.000 metre yüksekliği aşmamaya özen gösterin.

Çocuğunuzu Giydirirken

Çocuklarla çıkılan kış tatillerinin akıl karıştırıcı en önemli handikaplarından biri de giyinme meselesidir. Dışarının hayli soğuk, iç mekanların ise genellikle sıcak olduğu kış aylarında çocuğunuzu giydirirken altın kural kat kat giydirmektir. Böylece bulunduğunuz ortamın değişen ısı miktarına göre söz konusu katları azaltıp artırarak çocuğunuzun vücudunun ideal ısıda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kış tatillerinde pek fazla aklınıza gelmese de, başınıza gelebilecek bir başka durum da güneş yanığıdır. Özellikle yüksek ve dağlık bölgelerde ve karlı havalarda güneşin yakıcılık özelliğinin arttığını unutmayın. Bu türden bir kötü sürprizle karşılaşmamak için yanınıza mutlaka yüksek korumalı bir güneş kremi alın.

Hastalık İhtimali

Son olarak ne kadar önlem alırsanız alın herhangi bir ortamda çocuğunuzun hasta olma ihtimalinin size göre çok daha fazla olduğunu göz önünde bulundurarak tatile çıkmalısınız. Bu sebeple gideceğiniz mekanın hastane, sağlık ocağı, eczane gibi tıbbi destek veren mekanlara yakın olması yararınıza olacaktır.

Şimdiden iyi tatiller!