BeyrutOrta Doğu’nun en güzel lokasyonlarından biri olan Lübnan’a yolunuz düşerse elbette uğramanız gereken ilk adres. Tarih öncesi dönemlere dayanan mazisi, kusursuz yapıları ve insanı içine bir anda alıveren mistik havası ile Beyrut, dünyadaki en özel kentlerden biri. Beyrut otelleri ve diğer yapıları ile göz kamaştıran bir şehir. Tarihi dokusunun yanında, modern tarafı ile de aynı zamanda son derece gelişmiş bir ekonomi merkezi olma özelliği gösteriyor. Özellikle lojistik açısından dünyada önemli bir yere sahip olan kent, hem turizm hem de ticaret sektörleri bakımından dikkatleri üzerine çekiyor.

Beyrut Nerededir?

Asya kıtasının ve Akdeniz’in güney kıyılarında konumlanan Beyrut; Lübnan’ın en büyük kenti olmasının yanında, ülkenin en önemli ticaret merkezi. Bir yarımada üzerine kurulmuş olan kent, tarih boyunca olduğu gibi, son yüzyılda da tüm dünya tarafından aktif bir şekilde kullanılan bir limana ev sahipliği yapıyor. Doğusunda Beyrut Nehri bulunan kent, binlerce yıldır insanlığın ve medeniyetin merkezlerinden biri olarak kullanılıyor.

Tarihin Kenti: Beyrut

Beyrut; tarih boyunca o kadar farklı medeniyete hizmet etmiş bir şehir ki, her bir sokağında tarih hala yaşıyor hissine kapılmamak elde değil. Tarihi en az 5000 yıl öncesine dayanan şehir, Antik Mısır yazıtlarında da adı geçen önemli bölgelerden biri olma özelliği taşıyor. Bulunan bu yazıtların tarihinin ise M.Ö 15. yüzyıla kadar uzanmakta olduğu tahmin ediliyor. Tarihi açıdan zenginliklerini üst üste ekleyen bu muazzam kent, 21. yüzyılda başından geçen talihsiz iç savaş nedeni ile harap olma noktasına gelmiş olsa da, zaman içerisinde yeniden yapılandırılmış ve eski büyüleyici günlerine döndürülmüş.

Karışık Orta Doğu tarihinin en belirgin sembollerinden biri haline gelen Beyrut; tarih öncesi dönemi görmüş, Roma devrini yaşamış, Osmanlı himayesinde bulunmuş, daha sonra da Fransız Mandası altına girmiş olmasıyla köklü bir tarihi kucaklıyor. Kent, iç savaşın ardından ise bağımsız Lübnan günleri içinde yer almış. Bu çeşitlilik Beyrut’u Orta Doğu’da ve hatta tüm dünyada en görülesi şehirlerden biri haline getiriyor. Farklı medeniyetlerin beşiği olarak yıllardır ayakta kalan şehir; kendisinde iz bırakan insanlığın bütün güzelliğini ve aynı zamanda acısını içinde barındırıyor. Savaşın izlerini taşımasına rağmen mistik ve etkileyici havasını hiçbir zaman kaybetmemiş olan Beyrut, ayakta kalmayı başarmış destinasyonlar arasında bulunuyor.

Beyrut’ta Gezilecek Yerler

Beyrut turları, son dönemin en gözde tatil seçenekleri arasında yer alıyor. Gezginlerin ve tatilcilerin gittiğine pişman olmayacağı bir adres olan kent; doğa, tarih ve kültür açısından oldukça besleyici olanakları ziyaretçilerine sunuyor. Müzeleri, eski binaları, iç savaşın izlerini taşıyan ortamı, limanı ve Akdeniz’in inanılmaz güzelliği ile Beyrut, büyüleyici bir tatil deneyimi yaşamak için son derece uygun bir lokasyon.

Tarihin Elçisi Yapılar

Beyrut’ta gezilecek yerler arasında kuşkusuz ki ilk akla gelen, tarih öncesinden başlayarak son yıllara kadar uzanan eserlerin sergilendiği Beyrut Ulusal Müzesi. Orta Doğu’nun en büyük ve önemli kültür merkezlerinden biri olan müzede pek çok farklı dönemden kalma arkeolojik eser bulunuyor. Müzenin yanı sıra; eski dönemlerden kalma sinegog, kilise ve katedraller de  Beyrut’ta sık rastlanan mimari eserler arasında. Aziz George Yunan Ortodoks Katedrali, Saint Louis Roma Katolik Kilisesi ve Magden Abraham Sinegogu ise bu mimarilerin en bilinenleri ve göz alıcı olanları.

Akdeniz’in Doğal Güzellikleri 

Bu kentte muhteşem bir tatil yapmak için Beyrut uçak bileti hala hazır değil ise kendinizi Akdeniz’in muhteşem güzelliği içinde hayal ederek kısa sürede kararınızı verebilirsiniz. Zira Beyrut; yalnızca mimari yapıları ve tarihi özellikleri ile ön planda olan bir şehir değil. Doğal güzellikleri ile cezbedici bir havaya sahip olan şehir; Akdeniz’in yanı başındaki bir yarımada üzerine kurulu olduğundan, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doyumsuz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Güvercin Kayalıkları ve Jeita Mağarası Beyrut’ta mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralara oturmaya aday.