Doğal güzellikleri, Fuji Dağı, tapınakları, farklı kültürü ve yardımsever insanları ile her yıl ziyaretçi akınına uğrayan, özellikle Japonya’da ilkbahar döneminde Sakura çiçekleri ile kendine hayran bırakıyor.

fuji dağı

Pek çok turistin sadece Sakura çiçekleri için ziyaret ettiği Japonya, ilkbahar döneminde büyüleyici manzaralar sunuyor. Türkçe’ye kiraz çiçekleri olarak çevrilen Sakura, Japon halkının son derece önem verdiği geleneksel kültür ögelerinden oluyor. Baharın gelişini ve doğanın kendini yenilmesini Sakura çiçeklerinin açmasından anlayan Japonlar, bu çiçeklerin bereket ve bolluk getirdiğine inanıyor. Özellikle Kyoto ve Tokyo bölgesinde bulunan Sakura ağaçları; nehir kenarlarına, sokaklara, parklara ve tapınak bahçelerine yaprak dökerek eşsiz görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Sıra sıra dizilerek dikilen Sakura ağaçları, ilkbahar mevsiminde aynı yolun üzerine döktükleri pembe ve beyaz çiçekler sayesinde masalsı bir yolda yürüdüğünü hissettiriyor.

Sakura Dönemi Hangi Aylar Arasındadır?

Sakura ağaçlarını izlemek ve doyasıya resim çekerek bu anları ölümsüzleştirmek için Mart sonu-Nisan başı aralığında Japonya’yı ziyaret etmelisiniz. Tokyo ve Kyoto bölgelerinde sıkça karşılaşabileceğiniz Sakura ağaçları, 2- 3 hafta boyunca çiçek dökmeye devam ediyor. Bu dönemde genel olarak Japon halkı “Hanami” yani “kiraz çiçeği izleme” adı altında piknik organizasyonu düzenliyor. Sakura zamanında Japonya’yı ziyaret ederseniz, insanların parklarda ya da tapınak bahçelerinde aileleri ile birlikte eğlendiğini görebilirsiniz. Gündüz farklı bir güzelliğe sahip olan Sakura ağaçları, geceleri ise yapılan çeşitli aydınlatmalar sayesinde çok daha egzotik bir manzara sunuyor.

Sakura Ağaçları Nerede İzlenir?

Hanami, (kiraz çiçeklerini izleme) Japonya’da geleneksel kültür ögelerinden olsa da bu özel ağaçlar ülkenin her bölgesinde bulunmuyor. Bu nedenle Japonya’da, Sakura ağaçlarını izlemek için gideceğiniz adresleri önceden bilmeniz gerekiyor. Ayrıca Japon halkının da rağbet gösterdiği bu yerler, kalabalık ile daha fazla eğlenmenizi sağlıyor. Yakın zamanda uçak bileti almaya karar verdiyseniz, biletinizi almadan önce mutlaka hava durumuna bakmalı, yağmur ve rüzgar durumunu kontrol etmelisiniz.

Shinjuku Gyoen National Garden: Nisan başı gibi ziyaret edebileceğiniz Shinjuku Ulusal Parkı, Sakura izlemek için en çok tercih edilen yerlerden oluyor. Edo döneminde özel mülk amacı ile tasarlanan bahçede, günümüzde kamelyalar, rengarenk laleler, Himalaya sedirleri, 1,500 adet sakura ağacı ve minik göletler bulunuyor.

Shinjuku Gyoen National Garden

Ueno Park: Ueno istasyonuna birkaç dakikalık uzaklıkta olan Ueno Park, Tokyo’nun en gözde Sakura izleme mekanlarının başında yer alıyor. Ueno Park’ta 1000’den fazla Sakura ağacı bulunuyor.

Ueno Park

Chidorigafuchi: Nisan başında ziyaret edebileceğiniz Chidorigafuchi bölgesi, Japonya’da ilkbahar temasını en iyi şekilde hissedebileceğiniz yerlerden oluyor. Ayrıca kiraz çiçeklerinin suya döküldüğü nehirde kayıkla gezinti de yapabilirsiniz.

Chidorigafuchi