Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan ve İpek Yolu’nun durakları arasında bulunan Orta Asya’da Tanıdık Bir Kültür: Özbekistan, 12 il ve 1 bağımsız şehre sahip. Ülkenin başkenti olan Taşkent, Orta Asya’nın en büyük başkenti olarak kabul ediliyor. Turizme son yıllarda kapılarını ardına kadar açan Özbekistan, Karakalpakistan Cumhuriyeti adında bir özerk cumhuriyete de ev sahipliği yapıyor. Denize kıyısı olmayan ülkenin kuzeyinde ise Aral Gölü bulunuyor. Semerkand, Buhara, Nukus ve Namangan ülkenin başlıca şehirleri arasında sayılabiliyor.

Özbekistan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent’e direkt veya aktarmalı olarak her gün uçuş bulabilirsiniz. Türk Hava Yolları ve Uzbekistan Airways ülkeye direkt seferleri olan hava yolları arasında bulunuyor. İstanbul’dan Taşkent’e uçuş süresi yaklaşık olarak  4 saat 30 dakika. İstanbul dışında Türkiye’nin birçok ilinden de aktarmalı olarak Özbekistan’a uçuş imkanı bulunuyor. Taşkent Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 12 km uzaklıkta yer alıyor. Özbekistan uygun uçak bileti için erken rezervasyon fırsatlarından yaralanabilirsiniz.

Özbekistan’a Vize Kalktı! Nereler Gezilebilir?

İçinde bulunduğu coğrafi güzelliklerle farklı bir ülke olan Özbekistan, 10 Şubat 2018 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına 30 gün süreli seyahatlerinde vize uygulamasını kaldırma kararı aldı. Özbekistan’a vizesiz seyahatin önünü açan bu anlaşma ile birlikte seyahatseverler de yepyeni bir rotayı keşfetme şansı yakalayabilirler. Siz de Orta Asya’nın bu özgün ülkesine seyahat etmek istiyorsanız Özbekistan turları ile ülkeyi gezebilir ya da kendi gezi planınızı oluşturabilirsiniz. Özbekistan otelleri pek çok bütçeye hitap ediyor. Tarihi yapıları ile dikkat çeken medreseler otel konseptinde hizmet verirken, daha uygun konaklama alternatifleri için de pansiyon veya kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Özbekistan’ı keşfetmeye Taşkent’den başlayabilirsiniz. Ülkenin modern yüzü olarak kabul edilen Taşkent’de heyecan verici mimari yapılarla karşılaşabilirsiniz. Orta Asya’nın ilk metrosuna sahip olan Taşkent’de muhteşem detaylara sahip metro duraklarını gezebilir ve ülkenin etnik mimarisini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Abdül Kasım Medresesi’nde genç Özbek sanatçıların eserlerini inceleyebilir ve hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Kukeldaş ve Barakhan Medreseleri ise renkli kubbeleri ile Özbek mimarisini yansıtan en nadide yapılar olarak kabul ediliyor. Taşkent’in kalbi olan Emir Timur meydanında gezebilir ve Özbek mutfağından lezzetler tadabilirsiniz. Müstakillik meydanında yeşillik ve doğa ile başbaşa zaman geçirebilirsiniz.

Ülkenin bir diğer önemli şehri olan Semerkant’da ise Registan Meydanı, Uluğbey Medresesi, Gül-Emir Medresesi ve Shahi-Zinda Türbesi başlıca ziyaret edilmesi gereken noktalar. Dünya mirasları listesinde yer alan bu şehir ayrıca dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tarihi yapıları oldukça iyi korunmuş olan ve İpek Yolu üzerinde bulunan Buhara şehri ise 17’inci yüzyıldan kalma yapıları ile sokaklarında kaybolabileceğiniz güzellikler vadediyor. Ark Kalesi, Bolo Hauz Camii, Miri Arab Medresesi, Kalyan Medresesi ve Leb-i Havuz meydanı şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Özbekistan seyahatinizde eğer yeterli vaktiniz varsa, surlarla kaplı şehir Khiva’ya da bir tam gün ayırarak Özbekistan turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Özbek Mutfağı

Türk mutfak kültüründen izler taşıyan Özbek mutfağı pek çok lezzetli seçeneğe sahip. Tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkede et ve süt ürünleri yoğun olarak tüketiliyor. Anason, çörek otu ve safran gibi baharatların sıklıkla kullanıldığı yemekler et, sebzve ve hayvansal yağlar kullanılarak hazırlanıyor. Geleneksel Özbek sofralarında çay ile başlayan servis, yemek öncesi tatlı ile devam ediyor. Ülkenin en meşhur yemeği olan Özbek pilavı, her yöreye göre farklı şekillerde yapılabiliyor. Maş Horda çorbası ve Ayvalı pilav farklı tatlar arayanlar için ideal. Ayrıca Özbek mantısı ve Özbek böreği de ülkede tadına bakmanız gereken yemekler arasında. Özbekistan’da leziz yerel şaraplara ve votka çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Orta Asya’nın kültürel açıdan en zengin medeniyetlerinden olan Özbekistan’ı seyahat rotanıza hemen ekleyebilir ve farklı bir seyahat deneyimi gerçekleştirebilirsiniz.