Her şeyden ve Herkesten Uzak: Issız Adalar da uzakta bir yaşamı pek çok kez hayal etmiş olabilirsiniz. Dalgalarla baş başa, ufuk çizgisinin bile görünmediği turkuaz bir denizin kıyısında, tüm düşüncelerden arınmış bir şekilde huzur ve dinginlik duygusunu tatmaya kimse hayır diyemez! Aslında, bu hayali gerçekleştirebilme şansınız teorik olarak var! Dünya üzerinde yaşam olmayan birçok ıssız ada bulunuyor. Sessizliklerine terk edilen bu adalarda yaşam olmamasının sebebi ise çoğu zaman ada koşullarının insan yaşamına uygun özellikleri karşılayamaması olarak gösteriliyor. Yetersiz coğrafi koşullar ya da bitki örtüsü nedeniyle bu adalarda yaşam sürdürmek imkansız. Filmlere, dizilere ve masallara pek çok kez konu olan bu gizemli adalar, günümüzde genellikle bilimsel araştırmalar için kullanılıyor. Ayrıca turizm amacı ile bazı ıssız adalara çeşitli keşif turları da düzenleniyor.

1. Jaco Adası

Jako olarak da bilinen Jaco adası, Doğu Timor’da yer alıyor. Masmavi sular ile çevrilmiş incecik kumlar ile kaplı olan adada insan yaşamına ait hiçbir iz bulunmuyor. Timorlular tarafından kutsal olarak kabul edilen bölgede kamp veya konaklama yapma şansı da bulunmuyor. Günübirlik turlar eşliğinde ziyaret edilebilen Jaco adasında Tataula Plajı’nda birkaç saat geçirerek turkuaz denizin tadını çıkarmak mümkün. Ada genelinde hakim olan sessizlik ise en büyüleyici detaylardan biri.

2. Aldabra Adası

Şeyseller’e komşu olan ada toplulukları arasında bulunan Aldabra Adası, Hint okyanusunda yer alıyor. 155 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ada aynı zamanda dünyanın sayılı mercan atolünden biri olarak kabul ediliyor. Aldabra adası üzerinde 100 bine yakın kaplumbağa yaşıyor. Ayrıca ada 400’ün üzerinde endemik türde omurgalı, omurgasız canlı ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Ekosistemlerin ve popüler canlı türlerinin hala hüküm sürdüğü bu kara parçasında, ayrıca flamingo türleri ve dünyanın en büyük kara yengeçlerine de rastlamak mümkün.

3. Phoenix Adaları

Pasifik okyanusunun merkezinde bulunan Kiribati Cumhuriyeti’ne 1000 km mesafede yer alan Phoenix takım adaları, dünyanın en uzak ada zincirleri olarak biliniyor. İyi korunan bölgelerin başında gelen bu takım adalarda hüküm süren vahşi yaşam, önemli bir küresel değer olarak görülüyor. Eşsiz mercan kayalıklarına ve geniş bir kuş popülasyonuna sahip olan adada, 500’ün üzerinde balık türü de benzersiz enstantaneler oluşturuyor. Yaşam olmayan bu adalarda zaman zaman doğal yaşamı korumak için çevreci gruplar tarafından çeşitli eylemler düzenleniyor.

4. Kerguelen Adaları

Hint okyanusunda yer alan Kerguelen adaları dünyanın en ıssız takım adaları arasında. Ağaç bulunmayan ada, otlak bir bitki örtüsü ile kaplı. İklim koşullarının soğuk ve insan yaşamına elverişsiz olması adayı ıssız bir kara parçası haline getirmiş. Deniz fokları, yabani kedi ve pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan bölgede, ayrıca mühendis ve araştırmacılar da çeşitli projeler için belirli aralıklarla adayı ziyaret ediyor.

5. Clipperton Adası

Pasifik okyanusunda Acapulco’nun 700 mil batısında yer alan bu ada vahşi tütün ve hindistan cevizi bahçeleri ile çevrili. 115 tür farklı balığa ev sahipliği yapan bölge, İngiliz korsan John Clipperton tarafından keşfedildiği için bu ismi almış. Bir mercan atolü olan ada Fransızlara ait ve geniş bir arazi üzerine yayılıyor. Ada bilimsel araştırma ve çalışmalar için bilim adamları tarafından kullanılıyor.

6. Devon Adası

Dünyanın en büyük izole adası olarak kabul edilen Devon adası; kuzey kutbunda yer alan kuru, kayalık ve soğuk iklime sahip bir kara parçası. 14 mil büyüklüğünde olan Haughton Krateri’ne ev sahipliği yapan ada, NASA ve Mars Enstitüsü araştırmacıları tarafından Mars’ı keşfetmek için kullanılan araç-gereçlerle dolu. Robotlar, uzay takımları ve Mars’ı incelemek için gerekli olan tüm araçların test edildiği ada, pek çok uzay çalışması için sıklıkla kullanılıyor.