Dünyanın En Uzun Binaları

Büyük dünyamızın büyük inşaat firmaları her gün biraz daha şık, biraz daha heybetli binalar tasarlamak için birbiriyle yarışıyor. Eskiden olsa dünyanın en uzun binaları dendi mi aklımıza Amerika, Kanada yada belki Avustralya gelecekken bugün ilk olarak Çin, Hong Kong, Suudi Arabistan gibi Asya Ülkelerini düşünüyoruz. İşte bu akıl almaz uzunluktaki bu binaların en yüksekleri:

5. Lotte World Tower – 555 Metre

Güney Kore‘de bulunan yarım kilometre uzunluğundaki Lotte World Tower başkent Seul’de arz-ı endam ediyor. Altısı yer altında bulunan ve toplam 123 kattan oluşan binanın yapımına 2009 yılında başlanmış ve nihayet 2017 yılında tamamlanabilmiş. 555 metre uzunluğundaki yapı daha iyisi gelen kadar dünyanın en yüksek 5. binası ünvanına sahip. Neredeyse uzay boşluğundan görülecek kadar yüksek olan yapıdan daha yüksek 4 bina daha olması bir hayli ürkütücü. Öte yandan bu katlar arasındaki dolaşımın nasıl sağlandığını merak edenler için içerisinde 80 adet asansör bulunduğunu belirtmekte fayda var. Sağlam bir elektrik faturası olsa gerek.

4. Ping An International Finance Centre – 599 Metre

Çin‘in Shenzhen kentinde bulunan yapı 4’ü yer altında bulunan 115 kattan oluşuyor. Halihazırda dünyanın en yüksek 4. binası olan yapının kendisinden “bir tık kısa” olan binadan daha az kattan oluşması şaşırtıcı. Ancak benzer şekilde katlar arası dolaşım yine 80 adet asansörle sağlanıyor. Bir finans merkezi olarak inşa edilen binanın yapımına 2010 yılında başlanmış, 7 yıl süren inşaat 2017 yılında tamamlanmış.

3. Makkah Royal Clock Tower – 602 Metre

Suudi Arabistan’da yer alan bina bir otel binası olarak inşa edilmiş. Alman mimarlık firması tarafından tasarlanan dünyanın en yüksek 3. binası ünvanına sahip binanın yapımına 2002 yılında başlanmış ve inşası tam 10 yıl sürmüş. 2012 yılında açılışı yapılan bina 120 kattan oluşuyor. Otel fonksiyonunun yanı sıra içerisinde bir İslami Müze, konferans merkezi, bir Ay gözlem merkezi ve 10.000 kişi tarafından kullanılabilecek bir dua odası bulunuyor. Ayrıca yapıda lüksün gerektirdiği her şeyin yanında bir de 5 katlı bir alışveriş merkezi yer alıyor. Dünyanın en büyük saat kulesi şeklindeki binanın üzerindeki beyaz ve yeşil ışıklar 30 km uzaklıktan bile görülebiliyor ve namaz vakitlerini haber veriyor.

2. Shanghai Tower – 632 Metre

Çin‘in Şangay şehrinde yer alan bina, bir Amerikan mimarlık şirketi tarafından tasarlanmış 127 katlı bir gökdelen. Burgu formundaki bina için dünyanın en yüksek 2. binası ve dünyanın en uzun burgusu demek yanlış olmaz. Yapımına 2006 yılında başlanan bina 2014 yılında tamamlanmış ve dünyanın en yüksek gözlem güvertesine ev sahipliği yapıyor. Otel ve ofis binası olarak tasarlanan yapıda toplam 1.100 otopark ve 320 otel odası bulunuyor. Çevresindeki trafiği düşünmek istemeyenler binanın yapım maliyetine yoğunlaşabilirler zira binanın dudak uçuklatan maliyeti tam 4.2 milyar dolar. Şehir manzarası kalıbına bambaşka bir anlam getiren bina neredeyse şehrin tamamını görmeye elverişli. Ek olarak bu dev gökdelen benzersiz Şangay siluetinin büyüleyici manzarasına sahip.

1. Burj Khalifa – 828 Metre

Gelelim dünyanın en yüksek binasına… Dubai‘de yer alan 828 metre yükseklikteki yapı toplam 161 kattan oluşuyor ve 30.000 konut barındırıyor. Maliyeti 1.2 milyar dolar olan bina aynı zamanda inşa özellikleri ile de dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen binada 2’si hızlı, 28’i ‘çift katlı’ toplam 95 asansör bulunuyor. Ülke ekonomisini yalnızca petrol bazlı bir turizmden kurtarmak adına inşa edilen yapı ülke ekonomisini turizm sektörüne kaydırmak için üretilen bir proje özelliğine sahip ve projenin başarılı sonuç verdiği aşikar.