Zaten sayılı olan tatil günlerinizin tamamını yaz aylarında harcamayın. Yaz tatili ve “deniz-kum-güneş” üçlüsü belki çok cazip görünebilir ama kışın, karlar altında bir ülkede ve çok romantik bir tatilde de dinlenebileceğinizi unutmayın.

Kış aylarında Avrupa’nın bilinen kuzey ülkeleri ile beraber orta bölgesi de tamamen karla kaplanıyor. Özellikle noel ve yılbaşı dönemlerinde bu ülkelere yapılacak seyahatler ise fotoğraf albümlerinde unutulmaz tatiller arasındaki yerini alıyor.

İşte size kışın Avrupa’da gidilecek 5 keyifli tatil rotası; Avrupa’da kış tatili yapmak isteyenler Finlandiya Rovaniemi, Danimarka Kopenhagen, İsveç’teki Abisko, Macaristan’ın Budapeşte kenti, Avusturya’daki yeni yıl hazırlıklarını mutlaka görmeliler.

Finlandiya’da Laponya Bölgesinin Başkenti; Rovaniemi

Finlandiya Rovaniemi

Lapland bölgesi, aslında İsveç, Norveç ve Finlandiya’ya yayılmış bir bölge. Lapland bölgesinin başkenti Rovaniemi ise ekim başından nisan sonuna kadar karlar altında kalan,; kuzey ışıkları “aurora”yı da görebileceğiniz gerçek bir masal şehri. Yerli halk “Soumi”lerden fazla sayıda geyiğin yaşadığı bu şehirde karşınıza her an Noel Baba çıkacakmış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Santa Claus köyünde hem geyiklerle hem ünlü “husky” köpekleri ile kızak turuna katılabilir; kar motosikleti ile tur atabilir ve buz otellerden birinde kalarak unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Danimarka’nın Başkenti Kopenhagen

Kopenhagen

Yapılan araştırmalarda dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yerlerden birisi olan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 1913 yılında yaptırılan ünlü deniz kızı heykeli ile birlikte kış aylarında da sizi bekliyor. Kuzey ülkeleri içinde gece hayatı ile de ünlü olan Kopenhag’da 1843 yılında inşa edilmiş İskandinav yarımadasının en büyük eğlence parkı Tivoli Bahçeleri de bulunuyor.

Kuzey Işıkları İçin İsveç’in En Kuzey Ucu Abisko

Kuzey Işıkları

İsveç Lapland bölgesinde bulunan Abisko, aynı zamanda İskandinav yarımadasının da en kuzey ucu oluyor. Özellikle kuzey ışıkları “aurora”ların İsveç’ten en iyi izlenebildiği yer olan bu küçük kasaba, kış aylarında turistlerle dolup taşıyor. Teleferik ile çıkabileceğiniz 900 m. yüksekliğindeki Nuolja Dağı ise bu ışıkların en iyi görülebildiği yer oluyor.

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte

Budapeşte

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı ve aslında 1873 yılında bir köprü ile birbirine bağlanan iki ayrı şehir olan Budapeşte, bugün hâlâ 160 yıllık Osmanlı hakimiyetinin izlerini taşıyan bir şehir olarak dikkat çekiyor. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra uzun yıllar boyunca şimdi dağılmış olan Sovyetler Birliği’nin hakimiyetinde kalan şehirde müzelerin yanı sıra zevkle katılabileceğiniz pek çok kültürel faaliyet ve canlı müzik eşliğinde renkli bir gece hayatı da bulunuyor.

Avusturya‘da Yeni Yıl Hazırlıkları

Avusturya

Noel ve yılbaşı öncesinde sokakları, meydanları ve tüm mağaza vitrinleri ışıklarla ve avizelerle adeta bir gelin gibi süslenen Avusturya‘nın başkenti Viyana’da dünyanın en iyi 3. orkestrası olan Viyana Filarmoni Orkestrası’nın yeni yıl konserini izlemek için bir yıl öncesinden bilet almanız gerektiğini unutmayın.